Урок: письма.
Тема: Письмо рядкової букви о.
Мета: навчити дітей писати рядкову букву о, поєднувати її з іншими буквами;
удосконалювати вміння робити складо-звуковий аналіз слів;
розвивати увагу, зв’язне мовлення, фонематичний слух;
виховувати чуйність, працьовитість.
Обладнання: фішки для моделювання, мультимедійна система
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу.
В казку вирушим всі разом,
Перешкоди всі пройдем,
А хто буде сумувати,
Із собою не візьмем.
Дзвени, дзвени, мій дзвоник,
Дзвени гучніш, гучніш,
І всім хто любить казку,
Допоможи скоріш.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань.
-
Бесіда за матеріалами уроку читання. (слайд 3)
-
На уроці читання ми з вами слухали казку «Колобок».
-
Хто головний герой цієї казки?
-
Правильно, у кожного з вас є свій Колобок. І ми з вами спробуємо скласти нову казочку про Колобка.
-
Починаємо?
-
Вибірковий диктант. (слайд 4)
Жили собі дід та баба. І були вони дуже бідні. Нема в хаті нічого: ні зернинки, ні макової росинки.
-
Бабо, - просить дід, - спечи мені колобка на обід.
-
Спекла баба Колобок. Поклала його на підвіконня, а він – скік на призьбу і покотився по доріжці. Дивиться: на доріжці літери лежать і плачуть, а підвестися не можуть. Хотів Колобок підняти їх, а літери сердяться, бо не знає Колобок, як вони називаються. Допоможемо йому!
-
Які з цих літер ми вже вміємо писати в прописах?
-
Але щоб записати ці літери в зошит ви повинні підготуватися до письма.
Зошит свій я відкриваю
Та під нахилом кладу.
І від вас не потаю –
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь,
За роботу враз візьмусь!
-
Молодці! Отже, пишемо: рядкова буква а, велика рукописна буква У, велика рукописна буква А, рядкова буква у.
-
Добре. Але, діти, Колобок зробив ще один крок, і помітив нову літеру, яку він з нами вивчав на уроці граматики.
-
А яку літеру ми сьогодні вивчали на попередньому уроці? (слайд 5)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Так, діти, сьогодні на уроці ми будемо вчитися писати маленьку букву о, з’єднувати її з іншими буквами в складах і словах.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
-
Відгадування загадки.
-
Діти, а кого по дорозі першого зустрів Колобок? (слайд 6)
-
І щоб Зайчисько не з’їв Колобка, нам потрібно відгадати загадку. Слухайте.
Усім я можу стати другом:
В машині колесом, кермом,
На морі – рятувальним кругом,
У діжці – обручем і дном.
-
Про що йде мова в цій загадці? (Про букву о.)
-
Молодці! Відгадали.
-
Графічний аналіз рядкової букви о.(слайд 7)
-
На що ще схожа буква о? Давайте спробуємо обвести її разом в повітрі.
-
Скажіть, чим схожі друкована і прописна букви о?
-
А чим вони відрізняються?
-
Пояснення написання рядкової букви о з показом на дошці.
-
Буква о схожа на коло, але воно видовжене, як овал. Чи писали ми вже з вами такий елемент? Отже нам легко буде навчитися писати літеру о.
-
Писати малу букву о починаємо трохи нижче верхньої рядкової лінії, ведемо вгору до лінії, заокруглюємо ліворуч, потім униз, теж заокруглюємо. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч і ведемо вгору до зустрічі з початком букви.
-
Пальчикова гімнастика. (слайд 8)
-
Письмо рядкової букви о. (слайд 9-10)
-
Діти, а кого потім зустрів Колобок?
-
Правильно, Вовка. І щоб він не з’їв нашого Колобка, нам потрібно буде охайно та каліграфічно написати рядок рядкової букви о.
-
Відкрийте зошити на с.23. Обведіть букву спочатку по пунктирам, а потім допишіть рядки самостійно. А ми з Колобком поспостерігаємо.
-
Письмо буквосполучення ао.
-
Добре. Ви вже писали дві букви а парами. Як ви їх поєднували між собою?
-
Так само поєднується рядкова а з рядковою о. Напишіть це буквосполучення.
-
Письмо рядкової о зі з’єднувальним елементом.
-
Для того щоб поєднати рядкову букву о з наступною буквою, необхідно навчитися писати її з’єднувальний елемент.
-
Спочатку пишемо букву о. після того як довели нижнє заокруглення до початку написання овалу, не відриваємо ручку, а пишемо невеличку прогнуту лінію вправо-вгору до верхньої рядкової лінії. Цей елемент схожий на «вію ляльки».
-
Молодці! Ви вже мабуть заморилися. Давайте відпочинемо.
-
Фізкультхвилинка.
У країні казочок жив веселий Колобок.
Разом з ним усі звірятка і малятка,
Вишикувались на зарядку.
Похитали головою,
Раз – притупнули ногою,
Руки вгору піднесли,
Трішки ними потрясли.
Нахилились вліво, вправо,
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз,
Раз присіли, піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали. (слайд 11)
-
Але це мабуть ще не всі кого зустрів Колобок?
-
Складо-звуковий аналіз слів. (слайди 12-15)
-
А знаєте що запропонував вам зробити Ведмедик, щоб врятувати Колобка?
-
Попрацювати над малюнками. Розгляньте їх.
-
Які предметні малюнки зображені на дошці?
-
З якої букви вони починаються?
-
У якому з трьох слів найбільша кількість складів?
-
Молодці! Ви справилися із завданням.
-
Отже, продовжуємо подорож далі.
-
Письмо буквосполучень з рядковою о.(слайд 16)
-
Хто у казці «Колобок» з’їв його? А що ж нам зробити, щоб вона його не з’їла?
-
Отже, нам потрібно виконати найважчі завдання від Лисички-Хитрунки.
-
Які дві букви поєднані на четвертому робочому рядку?
-
Подивіться на поля. Як треба при цьому писати з’єднувальний елемент першої букви? Чому він не доводиться до верхньої рядкової лінії?
-
Як поєднується рядкова о з наступною буквою у? Поєднання верхнє, безвідривне.)
-
Добре, справилися з завданням. Лисичка починає нервувати.
-
Списування з друкованого шрифту.
-
Подивіться на новий умовний знак на полях. Що там зображено? (Друкована і рукописна букви аа). Ця позначка показує, що ви повинні списати з друкованого рукописними буквами.
-
Які букви надруковано над шостим робочим рядком? Покажіть у повітрі, як ви будете писати відповідні рукописні букви.
-
Кожну букву напишіть по чотири рази.
-
Молодці! Справилися з завданням. Отже, Лисичка-Хитрунка залишилася голодною, а наш Колобок вам дуже вдячний за порятунок. І тепер, зрозумівши, як погано він вчинив, повернувся до баби з дідом. (слайд 17)
-
А чи так закінчилася казка на попередньому уроці?
V. Підсумок уроку.
Гра «Словничок» (слайд 18)
-
Діти, а щоб Лисичка більше ніколи не поверталася, давайте з вами пограємо у гру «Словничок».
-
Згадайте якомога більше слів, які починаються з букви о.
-
Які ви знаєте рослини? Імена? Тварин?
-
Які рядкові букви ви вже навчилися писати?
-
Яка з букв у вас виходить найкраще?