Тема. Питальні речення. Логічний наголос у питальних реченнях.
Мета: формування ключових компетентностей:
формування предметних компетентностей: дати уявлення про питальне речення; формувати навички інтонування та вміння ставити логічні наголоси у питальних реченнях; вчити інтонаційно виділяти в реченнях слова, важливі для вираження думки; розвивати зв’язне мовлення учнів, розширювати кругозір; виховувати бережливе ставлення до природи, до книг.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Основні терміни: речення, питальне речення, знак питання.
Міжпредметні зв’язки з літературним читанням, природознавством.
Обладнання: ТЗН, таблиці, картки, малюнки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Повторення вивченого раніше матеріалу.
складається зі слів розповідне
Речення
розділовий знак велика буква
виражає закінчену думку
Загадка
Він після речення, цитати
Вмостився, схожий на гачок.
Всіх нас примушує питати,
А сам – ні пари з уст.
Що це за знак? ( Знак питання )
ІV. Оголошення теми й мети уроку.
V. Каліграфічна хвилинка
п п т т а а л л ь ь н н і і ? ? питальні
VІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Не кущ, а з листочками.
Не сорочка, а зшита.
Не людина, а навчає.
а) читання діалогу в особах ( звернути увагу на інтонацію)
б) бесіда за ілюстрацією
- Хто відвідав бібліотеку?
- Скільки дітей у бібліотеці?
- Хто розмовляє з бібліотекарем?
- Що роблять інші діти?
- Чи цікаво дітям у бібліотеці?
в) вибіркове читання речень
- Прочитайте речення, в яких про щось запитується.
Який знак стоїть у кінці таких речень?
г) читання та аналіз правила у підручнику ( ст. 92 )
д) запис речень
- Запишіть 2 питальні речення.
е) розвиток зв’язного мовлення; робота в парах
- Продовжте розмову дітей з бібліотекарем.
Фізкультхвилинка
Осінь. Осінь. Лист жовтіє.
Часто дрібний дощик сіє.
Виберіть теми для спілкування
Словникова робота
Репліка – це ……
У розмові двох осіб ( діалозі ) речення – запитання та речення – відповідь називають репліками.
Чому пахнуть квіти
Бо їм … світить ( сонце )
З чого раді діти
Бо ростуть, як … ( квіти )
Взаємоперевірка
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу
а) читання речень
- Прочитайте речення і відповіді. Вимовляйте з більшою силою голосу ( наголошуйте ) виділені слова.
б) словникова робота
- Хто такий дятел ?
Дятел – це лісовий птах з довгим і гострим дзьобом ; їжу добуває із щілин у корі дерев.
в) самостійна робота
Дятел
1 завдання – утвори словосполучення з цим словом
2 завдання – зроби звуковий аналіз слова
3 завдання – склади речення із цим словом
Перевірка
г) бесіда про бережне ставлення до природи за ілюстраціями
д) вибіркове списування
- Спишіть перші два запитання з відповідями до них. Зверніть увагу на написання знаку запитання.
2. Вправа – жарт ( завдання на дошці )
- Як тебе звати, дівчинко
- А так, як мою маму
- А маму твою ж як
- А так, як мене
- Ну,то скажи , як тебе кличуть до столу їсти
- О, мене їсти кликати не треба, я першою приходжу
- Чи зрозуміло відповідала дівчинка? Які слова викликали у вас сміх? Які знаки треба поставити у кінці речень? Яким видом речення є кожна репліка?
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Я вмію….
Я знаю…..
Я бережу…..
ІХ. Домашнє завдання - Вправа 238 ( з коментуванням та поясненням вчителя )
Хлопчики – придумати аналогічне речення про знайдене кошеня і дати відповіді на запитання.
Дівчатка – придумати аналогічне речення про поранену пташку і скласти запитання до нього.
Список використаних джерел:
Література:
Інтернет-ресурси