Тема. Узагальнення знань про розповідні, питальні,
спонукальні речення
Мета: формування ключових компетентностей:
-
вміння вчитися: організовувати своє робоче місце, планувати свої дії під час самостійної роботи, самостійно працювати з книгою;
-
загальнокультурна: дотримуватися норм культури мовлення, уміти формувати власні думки в усній формі і розуміти інших, формувати правильне, чітке мовлення;
-
соціальна: здатність до співробітництві у групі та команді, мобільність, уміння адаптуватися і визначати особисті цілі та виконувати різні ролі й функції в колективі, знати і дотримуватися правил поведінки;
-
здоров’язбережувальна: здатність зберігати фізичне, соціальне, психічне та духовне здоров’я, своє та інших людей, дотримуватися правил сидіння за партою під час письма, вміти відтворювати фізкультхвилинки;
-
громадянська: бережливо ставитися до природи, до людей, до самого себе;
формування предметних компетентностей: узагальнювати та систематизувати знання учнів про види речень за метою висловлювання; вчити класифікувати речення за інтонаційним оформленням; розвивати зв’язне мовлення, вміння аналізувати та зіставляти; виховувати спостережливість, любов до рідної землі.
Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу.
Основні терміни: речення, види речень заметою висловлювання та за інтонацією.
Міжпредметні зв’язки з літературним читанням, природознавством.
Обладнання: ТЗН, таблиці, картки, малюнки.
Хід уроку
І. Організаційний момент (звучить музика)
Привітання
Доброго ранку, ліси і міста!
Доброго ранку, планета Земля!
Щастя й здоров’я всім людям бажаємо,
З радістю в школу до знань поспішаємо!
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Звуки мовлення
Звучить музика відомого композитора П. І. Чайковського з альбому «Пори року».
-
Вслухайтеся у ці звуки і скажіть.
-
Яку пору року ви уявляєте?
-
Які асоціації вона у вас викликає? (Це осінь)
-
Сьогодні до нас на урок завітала дівчина – осінь.
Згадайте з уроків природознавства, які ознаки має осінь? (Збільшується кількість хмарних днів, дощить, пора листопаду, холоднішає, заморозки, Покрова, жовтень)
ІІІ. Каліграфічна хвилинка
-
Згадаємо написання великої і малої букви Ж ж . Прописуємо слово «жовтень».
Словникова робота
-
Як по-іншому ще називали місяць жовтень? (Грязень, хмурень, листопадник, весільник, зазимник)
-
Запишіть два слова, які вам найбільше сподобалися?
ІV. Вибіркова робота
На дошці 3кружечки і 3 завдання.
1 завдання – фонетичний аналіз слова «жовтень» (кількість букв, звуків, складів)
2 завдання – підкреслити головні слова у реченні
Жовтень господарює в лісах, садах, парках.
3 завдання – скласти зі слів речення :
додолу, листя, Жовтень, різнобарвне, струшує.
-
Яке речення за метою висловлення? (Розповідне)
Взаємоперевірка роботи.
Обміняйтеся зошитами.
Фізхвилинка (під музику , проводить учень)
V. Оголошення теми й мети уроку
- Сьогодні на уроці ми повторимо види речень за метою висловлення та будемо вчитися їх інтонувати.
Завдання уроку
-
Вправлятися у побудові речень різних за метою висловлювання. Вчитися надавати реченням інтонаційного забарвлення.
-
Збагачувати словниковий запас.
-
Бути спостережливими, любити свій рідний край.
VІ. Робота над темою уроку
-
Робота за таблицею
-
Розгляньте таблицю. Які розділові знаки треба ставити в кінці кожного з них? Нагадайте про це один одному (робота в парах)
-
Робота в підручнику. Вправа 252. Вибіркова робота
1 ряд - виписати розповідні речення
2 ряд – виписати спонукальні речення
3 ряд – перебудувати розповідні речення у питальні
-
Які розділові знаки ставимо в кінці кожного речення?
-
Хто людям добра бажає, той і сам його має.
-
Усе добре переймай, а зла уникай.
-
Хто людям добра бажає, той і сам його має?
-
Інтонування речень
(Окличні – неокличні)
-
Які розділові знаки ставимо в кінці речень? (розповідні окличні, питальні окличні, спонукальні окличні)
-
Робота в групах
а) побудувати речення
1 група – розповідне (окличне та неокличне)
2 група – питальне (окличне та неокличне)
3 група – спонукальне (окличне та неокличне)
б) перевірка
- Які розділові знаки ви ставили в кінці своїх речень?
5. Гра «Аукціон»
- Яка осінь? Які ознаки осені можете назвати? Хто найбільше добере слів?
(Чарівна, золота, тепла, затяжна, рання, холодна, пізня, барвиста)
-
Самостійна робота
Зі словом «осінь» складіть спонукальне речення, використовуючи звертання.
Взаємоперевірка.
-
Робота за малюнками
На дошці ілюстрації із зображенням калини, верби та дуба.
-
Побудуйте речення з цими словами.
1 ряд – розповідне
2 ряд – питальне
3 ряд – спонукальне
-
Що це за рослини? (Рослини – символи України)
-
Які прислів’я ви знаєте з цими словами?
-
Бесіда з дітьми
-
Восени, 14 жовтня, всі українці відзначають свято Покрови. Це свято має таку назву, бо в цей час земля вкривається листям або снігом. Саме на Покрову козаки відправлялися на зимівлю із Січі додому. Тому із 1999 року ми відзначаємо цей день як День українського козацтва. А з 2014 року – як День захисника України.
-
А хто такі козаки?
-
Робота з тематичним словником.
Козак – це вільна людина.
-
Перегляд відеосюжету «День захисника України. 14 жовтня. Покрови»
-
Гра « Хто найуважніший?»
-
Послухайте речення і скажіть, якого воно виду?
-
Люби і знай свій рідний край.
-
На галявині стоїть старий дуб.
-
Коли запасла лісова господарка лісових горішків?
VІІ. Підсумок уроку
Рефлексія
-
Чи справилися ми із завданнями уроку?
-
Продовжте думку
Знаю……
Умію……
Бережу….
VІІІ. Домашнє завдання. Вправа 257
Дівчатка – скласти вітання рідним
Хлопчики – скласти вітання друзям
Список використаних джерел:
Література:
-
Тестові завдання з української мови Посібник-практикум 2 клас Нова програма До підручника М.С. Вашуленко Авт: Н.О. Будна Вид-во: Богдан
-
Українська мова 2 клас Експрес-контроль Нова програма До підручника М.С. Вашуленка та М.Д. Захарійчука Авт: Н.П. Кидисюк Вид-во: Ранок
-
Дидактичні матеріали з української мови Тренажер 2 клас Нова програма До підручника Вашуленка М. Авт: Данилко О. Вид-во: Підручники та Посібники
-
Експрес-контроль Тестові завдання з української мови 2 клас Нова програма Авт: Г.Й. Волкотруб Вид-во: Генеза
Інтернет-ресурси
http://teacher.at.ua
http://mp3.cc
www.youtube.com