Урок "Спонукальні речення"

Про матеріал
Матеріали дібрано для вичення нової теми. Можна використовувати також для дистанційного навчання.
Перегляд файлу

Тема. Спонукальні речення.  Розділові знаки в кінці спонукальних речень

Мета: формування ключових компетентностей:

  • вміння вчитися – організовувати своє робоче місце, планувати свої дії, доводити роботу до кінця;
  • загальнокультурна – уміти формувати власні думки і розуміти інших, формувати правильне, чітке, зв’язне мовлення;
  • соціальна – здатність до співробітництва в групі та в команді, мобільність, вміння проявляти ініціативу;
  • здоров’язбережувальна – усвідомлювати взаємозв’язок організму людини з природним і соціальним оточенням, свідоме ставлення до збереження свого здоров’я;
  • громадянська – бережливе ставлення до природи, людей, до самого себе;

формування предметних компетентностей:

дати учням уявлення про спонукальні  речення, їх ознаки; вчити розпізнавати спонукальні речення, складати їх і вміло використовувати в мовленні; розвивати вміння інтонувати спонукальні речення (із звертанням і без); збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру поведінки, бережливе ставлення до себе та оточуючих людей, до рідного слова.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Основні терміни: речення, спонукальне  речення, крапка, знак оклику, звертання.

Міжпредметні зв’язки з літературним читанням, природознавством.

Обладнання: ТЗН, таблиці, картки, малюнки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Зазирнуло сонечко

у наше віконечко.

Посміхнулось, привітало,

добра й щастя побажало.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

  1.     Вправа «Продовж речення»
  • Речення виражає… (закінчену думку)
  • Розповідне речення – це речення, у якому… (про щось або про когось розповідається, повідомляється.
  • В кінці розповідного речення ставиться… (крапка)
  • Питальне речення – це речення, в якому про щось або про когось…

( запитується)

  • В кінці питального речення ставиться… (знак питання)
  1.     Вибіркова творча робота
  1. утвори речення із кожної групи слів

Землю, свою, любимо, ми.

Береже, людина, кожна, природу, рідну.

  1.     перебудуй розповідне речення у питальне
  2.     зроби фонетичний аналіз слів землю, свою
  1.     Перевірка

ІІІ. Актуалізація знань учнів

Послухайте вірш

Про який вид речення говориться у ньому?

Слухняним будь. Люби свій край.

Батькам завжди допомагай.

Це спонукальні. В них для нас -

До дії заклик чи наказ.

ІV. Оголошення теми й мети уроку

Сьогодні ми  познайомимося із спонукальним реченням.

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

1. Робота з теоретичним матеріалом (ст. 95, підручник)

Ми часто користуємося реченнями, у яких висловлюються різні спонукання: прохання, запрошення, заклик, порада, заборона, застереження, наказ тощо.

2. Робота в групах

Скласти спонукальні речення з різними спонуканнями.

3.Робота з підручником. Вправа 247

Прочитайте речення. Поміркуйте, які спонукання висловлені в кожному з них. Спишіть речення, у якому звучить заклик.

  1. Взаємоперевірка
  2. Каліграфічна хвилинка

Уу Україно, рідний крає!

Бесіда про Батьківщину, українську мову. Складання асоціативного куща зі словом «Батьківщина», «земля», «Україна», «рідний край», «рідна земля».

  1. Самостійна робота

Випишіть спонукальні речення.

І в. Любіть Україну, як сонце любіть,

як вітер, як трави, як води,

в годину щасливу і в радості мить,

любіть у годину негоди.

ІІ в. Звучи, рідна мово,

на землі рідній лийся по вінця.

Мово моя українська,

мово моя материнська.

Обміняйтеся зошитами. Перевірте правильність виконання роботи.

  1. Правило про розділові знаки в спонукальних реченнях та вживання звертань у спонукальних реченнях.
  • До кого звертаються у 2 вірші?
  • Як називаються ці слова?
  • Як виділяється звертання на письмі?

Фізхвилинка

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Тренувальна вправа

Прочитайте вірш. Спишіть. Які це речення? Підкресліть звертання.

Учися, мій хлопче, відмінником будь,

люби і поля, і діброви!

І де б ти не був, де б не жив,

не забудь своєї вкраїнської мови!

  1. Робота з підручником. Вправа 248
  1. Відгадайте загадку. Розкажіть, до чого цей вірш спонукає. Сигнали світлофора.

Він на вулиці щораз

Оком блимає на нас

«Зупинися! Підожди!

Терпеливо стій – но!

А тепер , будь ласка, йди

Впевнено й спокійно!»

  1. Випишіть спонукальні речення. Поясніть вживання розділових знаків в кінці речення.
  2. Візьміть до уваги! У кінці спонукального речення може стояти і знак оклику. Знак оклику ставиться тоді, коли в реченні висловлюється сильне  почуття.
  3. Бесіда з правил дорожнього руху і знання світлофора. Вірш «Світлофор»
  1. Гра «Впіймай спонукальне речення»

Якщо почуєте спонукальне речення, плескайте в долоні.

Просить Богданка Оленочка:

  • Ти не лови метелика.

Крилець йому не рви.

Хай літає, хай кружляє

понад луками чистими…

Хай милується земля

крильцями барвистими!

VІІ. Підсумок уроку

  1.     Рефлексія
  • Який вид речень ми вивчили?
  • Які розділові знаки можуть стояти в кінці спонукальних речень?
  1.     Вірш – порада

Спонукань не жди ніколи.

Своєчасно йди до школи!

Будь привітним до батьків.

Заступайсь за малюків.

  • Які це речення? До чого вони спонукають?
  1.     Вправа «Продовж думку»

Знаю…

Вмію…

Навчу…

VІІІ. Домашнє завдання з коментуванням вчителя. Вправа 250.

І група – списати речення, вставляючи слова

ІІ група – скласти спонукальні речення щодо правил дорожнього руху

ІІІ група – підготувати міні – проект « Ми – пішоходи»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаних джерел

Література

Тестові завдання з української мови Посібник-практикум 2 клас Нова програма До підручника М.С. Вашуленко Авт: Н.О. Будна Вид-во: Богдан

Українська мова 2 клас Експрес-контроль Нова програма До підручника М.С. Вашуленка та М.Д. Захарійчука Авт: Н.П. Кидисюк Вид-во: Ранок

Дидактичні матеріали з української мови Тренажер 2 клас Нова програма До підручника Вашуленка М. Авт: Данилко О. Вид-во: Підручники та Посібники

Експрес-контроль Тестові завдання з української мови 2 клас Нова програма Авт: Г.Й. Волкотруб Вид-во: Генеза

Інтернет – ресурси

www.youtube.com 

http://teacher.at.ua

http://www.subject.com.ua

http://posibnyk.com

http://gorodenok.com

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
30 листопада 2021
Переглядів
3092
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку