Урок по темі Спорт 6 клас ( узагальнення матеріалу)

Про матеріал
Розробка відкритого уроку , можливе проведення онлайн Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу по темі Спорт
Перегляд файлу

 

 

Конспект уроку по темі «Sport»

 

 

 6 клас

 

 

 

 

 

Вчитель: Савченко Лілія Анатоліївна

 

 

Комунальний заклад

 «Загальноосвітня школа І-ІІІ ст.

 № 21 Вінницької міської ради»

 

Тема :  Спорт

Тема уроку: Спорт у моєму житті.

                     

Мета:   Узагальнення вивченого матеріалу

Ключові компетентності:

          Спілкування державною мовою. Уміння: засобами іноземної мови популяризувати Україну; Ставлення: гордість за Україну; усвідомлення того, що, вивчаючи іноземну мову, ми збагачуємо рідну;

         Спілкування іноземними мовами. Уміння: здійснювати спілкування,

розуміти на слух зміст автентичних текстів, висловлювати свої думки, почуття та ставлення;

         Інформаційно-цифрова компетентність. Уміння: вивчати іноземну мову з використанням спеціальних програмних засобів, ігор, соціальних мереж; Ставлення: готовність дотримуватись авторських прав та мережевого етикету.

        Уміння вчитися упродовж життя. Уміння: визначати комунікативні потреби та цілі під час вивчення іноземної мови; оцінювати власні навчальні досягнення. Ставлення: сміливість у спілкуванні іноземною мовою; подолання власних мовних бар’єрів; внутрішня мотивація та впевненість в успіху.

       Ініціативність і підприємливість. Уміння: презентувати себе і створювати тексти іноземною мовою, які сприятимуть майбутній кар’єрі. Ставлення: комунікабельність та ініціативність; креативність.

        Соціальна та громадянська компетентності. Уміння: формулювати власну позицію; співпрацювати з іншими на результат, спілкуючись іноземною мовою;

      Екологічна грамотність і здорове життя. Уміння: пропагувати здоровий спосіб життя засобами іноземної мови.

 

Змістові лінії:

Громадянська відповідальність: Визначає власні спортивні уподобання та потреби. Наводить приклади впливу відомих спортсменів на популяризацію фізичної культури і спорту.

Здоров'я і безпека: виховує учня як духовно, емоційно, соціально і фізично повноцінного члена суспільства, який здатний дотримуватися здорового способу життя. Обговорює вплив на здоров’я аматорського і професійного спорту.

 

Очікувані результати: Учні повинні вміти описувати, розповідати, характеризувати, запитувати та надавати інформацію про спорт, розпитувати з метою роз’яснення та уточнення інформації про улюблені види спорту, висловлювати свої враження, почуття та емоції стосовно занять спортом, аргументувати свій вибір, точку зору.

 

 

Обладнання: підручник, презентація, ноутбук, мікрофон, картки із завданнями, роздатковий матеріал.

 

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, вмінь та навичок.

 

 

Хід уроку

І. Організаційна частина

1. Привітання

T: Good morning, children

Ps: Good morning, good morning.

T:   By the way, did you do your morning exercises?

Ps: Yes, we did.

Teacher: How do you think morning exercises are a good way to start your day?

Pupils: I think morning exercises are a good way to start my day. Morning exercises help me to keep in a good health.

 

2. Повідомлення теми і мети уроку

 

T: Dear children, today we have the last lesson of our topic. The topic of our lesson is “Sports in our life”. On this lesson we will do a lot of work today. We’ll read some texts, do exercises, sing a song, tell the topic and others.

The motto of our lesson is “A sound mind is in a sound body” Let’s start our lesson.

 

3. Фонетична хвилинка

 

We like to run and swim and walk

Let`s move around, no time to talk!

We enjoy sport anyway, 

We love to do sport every day.

 

ІІ. Основна частина

  1. Активізація лексичного запасу з теми " Спорт" Brainstorming

T: Pupils, with what words do you associate “sport”?

(team, competition, health, energy, gym, stadium, field…)

 

     Використання платформи Wordwall

https://wordwall.net/ru/resource/16338379/kinds-of-sport

 

  1. Мотивація навчальної діяльності. Робота в ланцюжку.

 

T: Why do you go in for sport? I go in for sport because I want to be healthy. What about you?

P1: I go in for sport because sport is good for everybody.

P2: I go in for sport because it helps us strong and healthy.

P3: I go in for sport because it gives me energy.

All over the world people of different ages are fond of sports and games. And you? Do you like sport?

  1. Аудіювання. Listening Comprehension.

Вибір правильної відповіді з поданих картинок.

Використання матеріалу з підручника Wider World 1 (Pearson)

  1. Повторення граматичного матеріалу. Вживання дієслів  go, play, do з різними видами спорту

Teacher: Let’s remind when we use verbs “go”, “play”, ‘do” with words of topic “Sports”.

Go - if you speak about sport ending in –ing (You go swimming)

Play - if you speak about “ball” games and chess. (We play chess)

Do – if you speak about other sports. (I do athletics)

 Використання платформи Wordwall

https://wordwall.net/ru/resource/4560825/sports-go-play-do

  1. Фізкультхвилинка

Sing a song and do some exercise.

 

  1. Читання тексту

                                         Sport

Sport is very important in our life. 

It is popular with young and old people.

Physical training is an important subject at school. We play volleyball, basketball and football at the lessons. There is a sports ground near our school and the pupils go in for sports in the open air. When the weather is cold, we have physical training lessons in the gym.

There are summer and winter sports. In summer people go in for football, athletics, gymnastics, volley-ball, basketball, tennis, water sports and track-and-field sports. In winter people go in for hockey, skating, skiing, bob-sleigh.

Sport helps people to keep in good health. If you go in for sport, you have good health and don’t catch cold. I like the proverb: “A sound mind is in a sound body”.

         My favourite kind of sport is ….      I like playing and watching it on TV. I know a lot of famous Ukrainian sportsmen.

 

  1. Відповіді на питання за змістом прочитаного тексту
  1. Is sport important in our life?
  2. What do we do on the PE lessons?
  3. What is there near our school?
  4. Where do we have PE lessons when the weather is cold?
  5. What summer (winter) kinds of sport do you know?
  6. Why do we go in for sport?
  7. Do you know any Ukrainian sportsmen?

 

  1. Назвати спортсмена (презентація)

And now we`ll remain our Ukrainian sportsmen. You look at the photo and say “Who is this?”

1. This is Andriy Shevchenko. He is a famous footballer.

2. These are Klitschko Brothers. They are famous boxers.

3. This is Lilia Podkopaeva. She is a famous gymnast.

4. This is Serhii Bubka. He is a famous athlete.

5. This is Yana Klochkova. She is a famous swimmer.

6. This is Vasyl Virastyuk. He is a famous strongman.

 

 

9. Гpa. Вгадай вид спорту

Let’s play. People of different ages are fond of sports and sport helps people to become strong. There are a lot of popular games. And now, please, guess what kind of sport it is.

a) It is a game. Both men and women can play it. The players have a ball. They play ball with their hands. There are 6 players in every team. (volleyball)

b) It is a very beautiful kind of sports. It gives the sportsmen strength, rhythm and grace. The sportsmen do some exercises or dance to the music. The sportsmen have beautiful costumes too. (figure-skating)

 с) This game is played in our country: at school, universities and sports clubs. It was first played in the USA. The team has 5 players. They bounce the ball in the floor up and down with one hand. They try to throw the ball into the basket. (basketball)

d) It is the most popular game in England and in our country. The players have a ball. The game lasts for 90 minutes. The players try to score a goal. (football)

е) It is a game of 2 players. Each players starts with sixteen different playing pieces. They move the playing pieces on a board. The aim of the game is taking your opponent’s king. (chess)

 

  1.  Розвиток навичок усного мовлення (монологічне мовлення)

Презентації дітей про їхній улюблений вид спорту

 

ІІІ. Заключна частина.

1. Підведення підсумків уроку

Teacher: The time is up. Tell me please what was the topic of the lesson? What was interesting to get/ to know?

Pl:   - The topic of the lesson was…

       - It was interesting to get to know/ to do…

       - Now after the lesson I can…

- So, today we have done a lot of tasks, remembered the names of different kinds of sport. You were active, you were emotional, you worked hard, and get good marks.

Teacher: Did you like the lesson?

Pupils1: Yes, I like the lesson.

Pupils2: The lesson was very interesting.

Teacher: What did you like most?

Pupils1: I knew about famous sportsmen.

Pupils2: As for me, I liked to guess the sports.

 

 

2. Домашнє завдання. Hometask.

Самооцінювання. Заповнити таблицю

 

Now I Know…

Very well

OK

Not very well

New words (sports and activities)

 

 

 

How to use DO,PLAY,GO

 

 

 

How to talk and write about favourite kind of  sport

 

 

 

How to talk about sport

 

 

 

 

docx
Додано
30 листопада 2021
Переглядів
906
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку