Урок – подорож . Математика . ( 3 кл. )
Тема . Ділення складених іменованих чисел на двоцифрові числа
Мета . Вчити учнів ділити складені іменовані числа на двоцифрові;
закріплювати вміння розв’язувати задачі на знаходження
середнього арифметичного ; розвивати логічне мислення
учнів ; виховувати культуру письма .
Обладнання : малюнок океану з позначеними портами та бухтами ,
кораблем на ньому ; роздатковий матеріал , палички .
Тип уроку : урок - подорож .
Хід уроку
І.. Організаційний момент .
Продзвенів уже дзвінок ,
Починається урок .
То ж і ти часу не гай,
Старанно працювати починай .
- Сьогодні , діти , у нас незвичайний урок . Сьогодні ми відправимось в далеку і цікаву подорож по Математичному океану.
Для успішної подорожі нам потрібен досвідчений капітан . Кого ви запропонуєте обрати капітаном корабля ? ( Діти обирають вчителя капітаном корабля. )
- Отже , капітаном корабля ви обрали мене. Але мені потрібні помічники – боцмани. Кого ви пропонуєте капітану в помічники ? ( Учні називають імена дітей.)
А зараз ми повинні записати в маршрутні журнали дату нашого плавання .(Учні записують в зошитах дату класної роботи і каліграфічно записують число 345 .)
ІІ. Каліграфічна хвилинка .
Записати каліграфічно число 345 і дати йому характеристику.
( 345 трицифрове число . У ньому 5 одиниць , 4 десятки , 3 сотні ; всього в цьому число 345 одиниць ; всього 34 десятки . У цьому числі 5 одиниць першого розряду класу одиниць , 4 одиниці другого розряду класу одиниць ,
3 одиниці третього розряду класу одиниць . Це непарне число .)
ІІІ. Ознайомлення з маршрутом плавання.
Наш корабель зупиниться в бухті Усних Обчислень , в порту Задачному , в бухті Письмових обчислень , в порту Самостійному, в бухті Логіки .Але на нашому шляху буде острів Невідомий , на який ми обов’язково завітаємо , щоб дізнатися , що там є цікаве, чого ми ще не знаємо , і зупинка – порт Оцінка . На нашому шляху будуть підводні рифи , айсберги і мілина . Нам потрібно бути дуже уважними , щоб не зазнати катастрофи й успішно дістатися кінцевої мети .
ІУ. Актуалізація опорних знань учнів ..
Подорож по Математичному океану .
- Приготуйтесь ! Корабель вирушає в подорож. Наш шлях лежить в бухту Усних обчислень .
Бухта Усних Обчислень
36 х 34 42 х 48 39 х 31 32 х 38
57 х 53 61 х 69 58 х 52 47 х 43
82 х 88 27 х 23 74 х 76 66 х 64
(Для усних обчислень застосовується алгоритм . Обов’язково десятки в обох числах повинні бути однаковими , а одиниці в сумі становити десять . Потім один з десятків збільшуємо на 1 і перемножуємо Наприклад : 46 х 44
56 х 44 =( 50 х 40) + (6 х4 ) = 2000 + 24 = 2024 )
- Ви добре попрацювали в бухті Усних обчислень . Молодці ! Ми наближаємося до порту Задачного . ( Учитель роздає карточки із задачами )
Порт Задачний
Задача 1. Маса одного теляти 280 кг, а двох інших телят разом - 440 кг .
Яка середня маса теляти ?
- Щоб знайти середню масу одного теляти , що потрібно зробити ? (Масу всіх телят поділити на кількість телят .)
- Ми знаємо масу всіх телят разом ? ( Ні .)
- Що потрібно зробити , щоб знайти масу всіх телят разом ? ( Додати
масу цих телят .)
( Скільки всього телят і загальну масу поділити на кількість телят .)
1) 280 + 440 = 720 ( кг ) - маса всіх телят ;
2) 1 + 2 = 3 ( т.) - всього ;
3) 720 : 3 = 240 ( кг )
Відповідь : середня маса теляти 240 кілограмів .
Задача 2 . У хлопчика було 11 грн.. 70 к. На 5/6 усіх грошей він купив 3 книжки за однаковою ціною . Скільки коштує одна книжка ?
11 грн. 70 к . = 1170 к
1) 1170 : 6 х 5 = 975 (к.) = 9 (грн..) 75 (к.) – коштують 3 книжки .
2) 975 : 3 = 125 (к.) = 1 ( грн..) 25 ( к.)
Відповідь : одна книжка коштує 1 гривню 25 копійок.
3. Фізкультхвилинка . Острів Спортивний .
На острові Спортивному ми побували,
Весело тут бігали й стрибали ,
Потім м’яча гуртом ганяли .
Розминку рукам і ногам давали .
Свої спинки прогинали .
Ось так тут ми відпочивали .
( Діти виконують відповідні рухи . )
У. Повідомлення теми і мети уроку .
- На цьому острові буде багато невідомого , і я як ваш капітан поведу вас незнайомими стежками , все вам покажу і про все розповім .
Острів Невідомий
1. Пояснення нового матеріалу
3 т 910 кг : 46 = 85 кг
3910 | 46 Щоб поділити складене іменоване число на
368 85 двоцифрове , потрібно перевести його в просте
230 і ділити , як просте число.
230 3 т = 3000 кг і ще 910 кг - це 3910 кг .
0 Ділимо 3910 кг на 46 . Перше неповне ділене 391 десяток
ділимо на 46 , буде 8 . В остачі 23 десятки. Це число не ділиться на 46 .Зносимо нуль. 230 ділиться на 46 , буде 5. Частка 85.
Отже , 3 т 910 кг : 46 = 85 кг
- Наша подорож продовжується . Курс – бухта Письмових Обчислень.
Бухта Письмових Обчислень
(Біля дошки 4 учні розв’язують вирази )
3 т 332 кг : 49 2 кг 205 г : 63
3 кг 328 г : 52 1 км 566 м : 29
- Діти , будьте дуже уважні при обчисленні виразів , не допустіть помилок , бо тоді наш корабель попаде на підводні рифи і ми не зможемо продовжувати подорож , а попереду нас ждуть цікаві завдання.
- При виконанні письмових завдань не було допущено помилок , і наш корабель пливе далі наміченим курсом . Попереду порт Самостійний .
Порт Самостійний
(Учні самостійно виконують обчислення в парах .)
2. Робота в парах .
Учні обговорюють свої дії і записують у зошитах.
1 т 610 кг : 46 2 кг 205 г : 63
1 км 406 м : 37 1 км 566 м : 29
(Один з учнів зачитує відповідь , а всі учні перевіряють ,чи правильно вони зробили обчислення .)
-Наш курс лежить до бухти Логіки . Там нас чекають цікаві завдання , що вимагають логічного мислення . Отже , будьте уважні !
Бухта Логіки
Завдання 1 . Скласти із п’яти паличок 2 трикутники .
(Викласти один трикутник , а потім до нього покласти ще дві палички. Одна сторона трикутника спільна для обох.)
Завдання 2. Є дві посудини місткістю 5 л і 3 л . Як за допомогою цих посудин відміряти 4 літри води ?
( Набрати води в посудину місткістю 5 л . Потім перелити воду в посудину місткість 3 л і вилити її. В посудині місткістю 5 л залишилося 2 л води.. Переливаємо цю воду в посудину місткістю 3 л. Потім знову набираємо в посудину місткість 5 л води і відливаємо в посудину місткістю 3 л , де знаходиться вже 2 л води . Отже ми віділлємо з посудини місткість 5 л
1 л води і там залишиться 4 л води.)
Завдання 3 . В купе поїзда їхали дві мами , дві дочки , бабуся і внучка. Скільки осіб їхало в купе поїзда ? ( № особи : мама , дочка , внучка )
- Наш корабель підпливає до Порту Оцінки
УІ. Порт Оцінки .
Оцінювання відповідей учнів .
УІІ. Підсумок уроку .
1 -ий учень : Щоб водити кораблі,
Щоб у небо полетіти,
Треба знать багато
І багато вміти .
2-ий учень : І при цьому , і при цьому
Бо ж важлива отака –
Всім потрібна , необхідна –
Математика .
3-ій учень : Чому кораблі
Не сідають на міль,
А по курсу ідуть
Крізь туман , заметіль ?
4-ий учень: А тому що , а тому що,
Бо ж важлива отака –
Капітанам помагає
Математика .
УІІІ.. Домашнє завдання : № 940 , 941 .