Урок «Подорож містом односкладних речень»

Про матеріал
Тема. Подорож містом односкладних речень Мета: 1)навчальна: узагальнити та систематизувати відомості про односкладні речення, їх групи та види; удосконалити вміння визначати тип односкладних речень, спосіб вираження в них головного члена, правильно використовувати у мовленні вивчені види односкладних речень; 2) розвивальна: розвивати спостережливість, увагу, логічне мислення, пам’ять, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини, творчі здібності учнів; 3)виховна: виховувати бережне ставлення до інших людей, доброту та людяність, виховувати любов до рідного слова
Перегляд файлу

10клас

20.05.2021

№60

Тема. Подорож містом односкладних речень

Мета: 1)навчальна: узагальнити та систематизувати відомості про односкладні речення, їх групи та види; удосконалити вміння визначати тип односкладних речень, спосіб вираження в них головного члена, правильно використовувати у мовленні вивчені види односкладних речень;

2) розвивальна:  розвивати спостережливість, увагу, логічне мислення, пам’ять, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини, творчі здібності учнів;

3)виховна:  виховувати бережне ставлення до інших людей, доброту та людяність, виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

 Обладнання: комп’ютерна  презентація.

                                                   Хід уроку

1. МОТИВАЦІЙНИЙ МОМЕНТ(3хв).

Учитель: Добрий день, сьогодні я у вас проведу урок, тому невеличке знайомство, я Ауріка Евгенівна, а з вами сподіваюсь познайомлюсь під час уроку.  Перед тим, як розпочати наш урок, давайте проведемо вправу і визначимо, з яким настроєм ви прийшли на урок. Перед вами на презентації  розташований віночок з кольоровими смужками, вам потрібно обрати ту, яка вам до вподоби і відповідає вашому психологічному стану. Я називаю кольори і одразу даю їх значення.

Ключ: червоний – піднесеність (слайд 2);

помаранчевий – радість;

жовтий – приємність;

зелений – спокій;

синій – сум.

Учитель: Дякую вам за щирі відповіді. Сподіваюсь, що хто прийшов на урок із поганим настроєм, то він поліпшиться, а ті, хто прийшли з гарним, то ваш настрій не зіпсується.

2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ(4хв)

Прийом «Світлофор»

Сьогодні ми будемо подорожувати країнами Синтаксисом та Пунктуацією. А завітаємо у місто Односкладних речень. При в`їзді у місто ви повинні пройти Стоп-контроль та як справжні спікери повинні прослухати питання і відповісти ТАК чи НІ. За правильну відповідь ставите собі у зошити 1бал.

  1. За метою висловлення речення поділяються на розповідні і окличні(ні)
  2. За емоційним забарвленням речення поділяються на окличні і не окличні(так)
  3. За будовою речення поділяють на прості і складні(так)
  4. Складні речення мають дві або кілька граматичних основ(так)
  5. Прості речення бувають односкладними та двоскладними(ні)

 

Ну що ж шановні, почула я відповіді, тому можемо вирушати у нашу подорож й дізнаватись більш цікавого.

3. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ(1хв)

Учитель: У подорожі ми з вами пригадаємо, що таке односкладні речення та які вони бувають за видами, тому мета нашого уроку це узагальнення та систематизація односкладних речень та їх видів, ми будемо визначати типи, тому налаштовуйтесь і вперед!

Основний зміст роботи.

Учитель: Поставивши завдання на цей урок, ми переходимо до їх виконання.

4. ПОВТОРЕННЯ МАТЕРІАЛУ(12хв)

У кожного з вас є маршрутний лист- це ваші зошити, тому необхідно писати наші зупинки й письмові завдання, які виконуємо.

  1. Зупинка «Просте речення»
  2. Зупинка «Односкладне та двоскладне»

Односкладні речення- це речення з одним головним членом.

 

Називні (номінативні) речення- це речення, в яких стверджується існування якихось предметів чи явищ.

Означено-особові речення – це речення, в яких головний член виражає дію, що виконується чи буде виконуватися певною визначеною особою (чи особами). Головним членом у таких реченнях виступає дієслово у формі 1-ої чи 2-ої особи однини чи множини дійсного або наказового способу.

Неозначено-особові речення – це речення, в яких головний член виражає дію, що стосується невизначеного кола осіб: За що, не знаю, називають хатину в гаї тихім раєм (Т.Шевченко).

 

Роль головного члена в таких реченнях виконує дієслово у формі 3-ої особи множини теперішнього і майбутнього часу або у формі множини минулого часу.

 

Узагальнено-особові речення – це речення, в яких дійова особа мислиться узагальнено, тобто головний член виражає дію, яка стосується однаковою мірою будь- якої особи (Вік живи- вік вчись).

 

Головним членом в узагальнено-особових реченнях найчастіше виступає дієслово у формі 2-ої особи однини чи множини, рідше- в інших особах.

 

Безособові речення- це речення, в яких головний член виражає процес або стан; дійова особа при цьому взагалі не передбачена.

 

Головний член у безособовому реченні може бути виражений:

 

особовим дієсловом у значенні безособового (У кожному будинку світилося);

неозначеною формою дієслова (Бути чи не бути- ось що займало Гамлета);

безособовим дієсловом у формі 3-ої особи однини теперішнього чи майбутнього часу або у формі середнього роду однини минулого часу (Як багато хотілося йому сказати!);

прислівниками або іншими частинами мови в ролі прислівників (словами категорії стану- жаль, шкода): Як весело жити на світі!

дієслівними формами на -но, -то (Так було складено ультиматум).

  1. Зупинка «Види односкладних речень»
  2. Зупинка «Називні»
  3. Зупинка «Особові та безособові»
  4. Зупинка «Проклади місток»

5.ВПРАВИ(10хв)

1. Односкладним безособовим є речення
А По селу застрибало відлуння цокоту сокири.
Б Навколо запахло чебрецем і м’ятою.
В Напечемо солодкої цибулі, із підчеревини нашкваримо шкварок.
Г Передсвітанкова весняна тиша рідних полів.
Д Батьківщину і матір не вибирають.

2. Односкладним називним в реченім
А У тихім сквері серед віт мармурова Венера.
Б Вузенька вуличка. Стіна, повита хмелем.
В У синіх відрах листя лопушине.
Г Твої спогади світлі, але щемливі.
Д За вікном жоржини й чорнобривці.

3. Односкладним означено-особовим є речення
А Бережи честь змолоду.
Б Ночвами моря не перепливеш.
В Лупайте сю скалу!
Г Поспішайте творити добро!
Д Щозміни норму виконуємо на сто відсотків.

4. Односкладним неозначено-особовим є речення
А Батьків не вибирають.
Б Нарешті ремонтують магістраль.
В Правди не сховаєш.
Г Коней на переправі не міняють.
Д З двох бід вибирають меншу.

5. Односкладним узагальнено-особовим є речення
А Весна, і смерть, і світле воскресіння.
Б По радіо повідомляють про нельотну погоду.
В Семеро одного не ждуть.
Г Дарованому коневі в зуби не дивляться.
Д Незабаром має світати.

З’ясуйте вид односкладних речень.

Односкладне речення

Приклад

1 означено-особове

А Сьогодні світлий день Різдва.

2 неозначено-особове

Б 3 полони хліба не спечеш.

3 узагальнено-особове

В Весною в селі встають рано.

4 безособове

Г Любим дивитись на зорі, на їх неосяжну сім’ю.

 

Д Працювати далі над сюжетом чи покинути?

8 1) Г, 2) В, 3) Б, 4) Д;

6. ПІДСУМОК УРОКУ(3хв)

«РЮКЗАК»

         Дякую вам за роботу на уроці. Що із сьогоднішньої теми ми візьмемо з собою на наступний урок, на інші уроки?

7.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ(2хв)

Скласти по 3 речення з кожного виду односкладних речень

 

docx
Додано
26 травня 2021
Переглядів
392
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку