Урок-подорож у 5 класі Синоніми
Мета:
Навчальна: удосконалити вміння учнів використовувати синоніми в мовленні для більш точної, передачі думок і почуттів;
Розвиваюча: розвивати вміння самостійно працювати, логічно мислити, емоції, культуру мовлення;
Виховна: виховувати естетичні почуття, любов до прекрасного
Хід уроку
І Мотиваційний етап
Учитель. Добрий день, діти! Сьогодні ми вирушимо в цікаву мандрівку країною синонімів. Разом з нами будуть дослідники-науковці й літературознавці.
ІІ Усвідомлення знань у процесі практичної діяльності
Зупинка І. Робота з текстом. Вибіркова робота
Ішов мисливець лісом. Побачив на гілці білку. Скинув з плеча рушницю й націлився увись. Білка –скік!- та й визирає здаля з віття. Він мерщій услід – звірятко ще далі. Мисливець поспішив навпростець через кущі, та тільки й побачив пустунку. Огледівся – навколо хаща. Раптом – гвалт! – угруз у яму. А білка згори: ках-ках.
Простував ловець гаєм. Узрів на галузці вивірку. Зняв з рамена гвинтівку й направив догори. Вивірка – плиг! – і виглядає оддалік із гілля. Той хутчій слідом – тваринка знову в далеч. Ловець поквапився прямцем крізь чагарі, а її, капосниці, й слід пропав. Подивився – кругом гущавина. Зненацька – ой леле! –застряг у вибоїні. А вивірка зверху: ха-ха
Зупинка ІІ. «Поетична»
1.Слово надається «літературознавцям». (Дібрали вірші, в яких є синонімічні ряди.)
Завдання: із поданих віршів виписати синоніми.
1.Будував базіка дім –
Сім дверей і вікон сім.
Торохтій допомагав:
Язиком дошки тесав.
Метушився пустомеля:
Скоро будуть стіни й стеля!
Говорун клав на словах
З бляхи цинкової дах…
В дім без вікон і дверей
Талалай скликав гостей.
На гостину гості йшли,
Ані даху, ні стіни.
Ось такі балакуни!
(О. Сенатович)
Словник: талалай – той, хто багато, беззмістовно говорить.
2.Ой, яка чудова українська мова!
Де береться все це, звідкіля і як?
Є в ній ліс – лісок –лісочок,
Пуща, гай, діброва,
Бір, перелісок, чорноліс. Є іще й байрак.
І така ж розкішна і гнучка, як мрія.
Можна звідкіля і звідки, можна і звідкіль,
Є у ній хурделиця, віхола, завія,
Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль.
(О. Підсуха)
Хто кричав?
3. Йшов з лікарні Гнат селом,
А дружки й спитали:
-Що, брат, боляче було,
Коли зуба рвали?
-Ні, - хлопчина їм сказав,-
Не дуже боліло…
-А чого ж то ти горлав,-
В лікаря щосили?
-Та то лікар заволав,-
Бо я став брикаться,
Йому щипці поламав
І… вкусив за пальця!
(Г. Бойко)
2.Робота з підручником. С.39, вправа. 78.
Зупинка ІІІ. Завдання від учителя
Хур ни ви віт у бор ган ре лон
Ця то ря на вій ра вій цик бу
(Хуртовина, ураган, циклон, буревій, борвій, вітряниця)
Хвилинка відпочинку
Станьте, діти, у проході,
Посміхніться ви природі!
Потягніться догори,
Поклоніться до землі.
Нахиліться вліво, вправо,
Повторіть ще раз цю вправу!
Швидко-швидко пострибайте
І мерщій усі сідайте!
Зупинка ІV. «Дослідницька»
Слово надається науковцям.
В «Енеїді І. Котляревського нараховується близько 60 синонімів до дієслова «бити» - дати прочухана, дати березової припарки, ляща, потиличника, ляпасу тощо.
У кожній мові є так звані слова-малятка та слова-гіганти. Є й деякі слова –«рекордсмени». Так, слово «іти» має 30 значень і десятки відтінків значень. До слова «говорити» словник подає понад 70 синонімів з усіма емоційними відтінками, до слова «дивитися» -25 синонімів, а до слова «мовчати» - близько 17.
Завдання. Робота біля дошки.
Підпишіть кожен із предметів, зображених на малюнках, двома словами.
Дім
|
вогнище |
сукня |
бігти |
лікар |
Будинок
|
багаття |
плаття |
пересуватися |
медик |
Зупинка V. Творча
Огорожа, тин, паркан, мур.
Зупинка VІ. «Юні лінгвісти»
Ознакою мовної культури є граматична правильність. Візьміть аркуші, прочитайте і виконайте завдання.
1.Згрупуйте подані слова в синонімічні ряди.
Холодна, прийшла, кружляти, люта, настала, літати.
2.Скласти словосполучення зі словами отара (овець), табун (коней), череда (корів), зграя(вовків), ватага (хлопців).
3. Відредагувати речення, замінивши однокореневі слова їх синонімами.
Ледар усе життя ледарює.
Тільки нероба нічого не робить.
Школярі прийшли до школи.
ЗупинкаVІІ. «Ерудити».
Виконуємо завдання на логічне мислення. Закресліть «зайве» слово і поясніть, чому ви його вважаєте зайвим у синонімічному ряду.
1.Збиточник, бешкетник, шалапут, халамидник.
Шалапут – не має суфікса –ик.
2Слинько, ледащо, ледацюга, лінивець, ледар.
Слинько – початкова літера с.
3.Радість, втіха, розрада, тріумф, радощі.
Радощі – множина.
ІІІ. Підсумки
Учитель. Наша мандрівка добігла кінця. Усі ви добре працювали, і я вам за це вдячна . До зустрічі.