Урок-подорож з мистецтва

Про матеріал
Урок з образотворчого мистецтва для 1 класу з різними прийомами роботи (інсценізація, колективна робота).
Перегляд файлу

Урок-казка « У гості до веселки»

Мета: знайомство з виражальними можливостями графіки та кольору. Види та напрямки ліній. Опанування навичками зображення ліній, різних за характером( плавні, дугоподібні). Формувати  вміння побачити, усвідомити  красу та багатство кольорів в навколишньому світі. Закріплювати навички практичної роботи з фарбами та пензлем. Прищеплювати любов до краси природи.

Обладнання: малюнок райдуги, ліній різних за характером, аудіозапис (Нісський Г.     «Веселка» , Прокофьєв « Дощ і веселка») , альбом,   простий олівець, ластик, фарби.

Поняття: кольори веселки, кольорові лінії.

Хід уроку

I. Організаційна частина

II. Повідомлення теми уроку

Вчитель:  Діти, сьогодні ми відправимось у мандрівку. І наш шлях лежить до міста Малюнково. Подивіться, його будинки мають вигляд пензлів і олівців, палітри та тюбиків з фарбою. І є у цьому місті вулиця Казкова. На цій яскравій і різнокольоровій вулиці  живуть герої, а які ви дізнаєтесь відгадавши загадки.

  1. Намалювати можна нею,

               Будинки, хмари і поля.

               Зелену затишну алею,

               Високі гори і моря.

               Зачарувати можна нею –

               Така вона чудова й гарна!

               Ти знаєш, як зовуть цю фею?

                Її зовуть звичайно –( фарба!)

  1. Диво-кольором  нас чарує,

Кольорів у неї сім.

І красиво усіх дивує,

І тепло роздає усім. ( Веселка)

Вчитель: - Рушаємо у казку!

 

III. Робота над темою уроку

  1. Подорож у казку.

Вчитель: - Отож …  - Як починається більшість казок?  

Діти: Жили – були…

Вчитель:  - хто буде жити у нашій казці?

Діти: - Веселі фарби з королевою Веселкою, яка дуже весела і справедлива.

Вчитель: - Правильно, діти. Ця королева була доброю, але дуже суворою. Вона ніколи не дозволяла фарбам збиратися разом. – А як ви вважаєте, чому?

Діти: - Якщо змішати фарби, то вийде бруд.

Вчитель: - Всі кольори любила королева. – Але може хтось з вас здогадався, які більше за все?

Діти:  - Сім кольорів: червоний, оранжевий, жовтий, голубий, синій фіолетовий.

Вчитель: – Скажіть, діти, а королева Веселка  і веселі фарби – це які герої казки?

Діти:  - Добрі.

Вчитель: - А які ще герої існують  у казках?

Діти:  - Злі.

Вчитель: - Звичайно, що неподалік жив злий чарівник Кляксич в своєму маленькому царстві. Він не любив  королеву Веселку за те, що вона весела і, мріяв захопити королівство Веселки.

  • А якщо він Кляксич, як ви думаєте, чого він хотів?

Діти:  - Щоб на землі був чорний бруд.

Вчитель: - І ось одного дня Кляксич підіслав до Веселки свою служницю – маленьку Чорну кляксу. Збіглися всі фарби подивитись на неї. Фарби все ближче і ближче підходили одна до одної. – Що з ними сталося?

Діти: - Вони змішалися.

Вчитель: Правильно, діти, вони забули наказ королеви і злились воєдино.

- Зрадів Кляксич, а Веселка заснула від суму. 

- Діти, треба рятувати Веселку.

- Але як же це зробити? ( відповіді дітей)

- Скільки у веселки кольорів? – Нам треба виконати сім завдань. Щоб розбудити королеву  Веселку.

 

2. Відновлення  кольорів  Веселки.

2.1  Робота за репродукцією картини Г. Нісського « Веселка»

- Що ви бачите на картині? ( Райдугу)

- Що з’єднує веселка на картині? ( Небо і землю)

-  Що вона нагадує? ( Міст)

- Чи прикрашає веселка краєвид? 

2.2  Шумовий оркестр.

- Діти, а після чого утворюється веселка? ( Після дощу)

- Який буває дощик? ( теплий. Холодний, літній. Осінній. Грибний. Грозовий)

- Яку пісеньку може співати дощик? ( дріботить, шумить, ллє, тарабанить, дзюркотить).

- А давайте всі разом пограємо з дощиком його музику. ( Діти за допомогою шуму, постукуванню намагаються відтворити пісеньку дощу).

2.3 Робота  в групі « Народні прикмети про веселку»

Коли у небі одночасно з’являються кілька веселок, це на тривалий теплий дощ.

Веселка віщує зміну погоди: вечірня – гожу, а ранкова – дощову

Зелена веселка – на дощ, а  жовта – на гарну погоду, червона – на спеку і вітер.

Веселка  на заході – на дощ, на сході – бути гарній погоді.

Якщо веселка після дощу швидко зникає – буде хороша погода, коли ж довго п’є воду – на негоду.

Висока, крута веселка – на вітер, низька, положиста – на дощ.

Якщо після короткого дощу з’явилась веселка, розфарбовуючи небо з півночі на південь, і червоний колір домінує – це на негоду.

Чим зеленіша веселка, тим густіший буде дощ.

 

  1.     Робота в парі. Інсценізація вірша Л.Кондрацької « Веселка»

Ведуча:  У веселки – веселики запитала Василинка,

Василинка: Чарівна небесна Квітко

                     Звідки силу ти черпаєш?

                    Де ти кольори збираєш?

                    Може, у високих горах?

                   Чи в далині – скатертині?

                    А можливо, в неба сині?

                    Розкажи, бо хочу знати.

                    Щоб тих фарб собі набрати.

Ведуча: засміялася веселка, бо завжди вона весела.

Веселка: Добре, дівчино, скажу

                Таємниць я не держу.

                Ніжні маки у пшениці,

                В лісі запашні суниці.

                Фарб червоних назбирали.

                І мені подарували.

Ведуча: Де взяла жовтогарячий?

Веселка: На город іди – побачиш,

                Там дівиця – морквиця.

                Що сховалася в темниці

                Пензлик чарівний взяла

                 І по небу провела

                А вродливі нагідки помагали залюбки.

                Жовтий - соняхи дали,

                Що у полі зацвіли.

                А зелений, а зелений

                Звідусіль прийшов до мене:

                Із стежинки у садочку.

                З поля, лугу та лісочку –

                Із усіх земних просторів.

                Що злились в зелене море.

                Дарували небеса

                Голубий. Озер краса.

                Теж влила своє відерце.

                Й незабудки – пам'ять серця –

                Пензликом попрацювали.

                Так я голубий придбала.

                У житах волошки сині,

                Додали до мене сині.

                Фіолетовий, останній,

                Плив до мене на світанні,

                Від фіалок та бузку, від медунки у гайку.

                Ось тому така вродлива

                Розквітаю всім на диво.

                А чому весела я?

                Вдача вже така моя:

                Лиш з’являюся я де,

                Дощик більше не іде.

                На барвистому місточку

                 Сушать  небеса  сорочку.

Ведуча: Засміялась Василинка

               До веселки – веселики

Василинка: Я дружитиму з тобою,

                      Із хорошою такою.

 

2.5. Хвилинка цікавинка. Бюро « Світ цікавих фактів»

1 учень. Веселка з давніх часів привертала  пильну увагу  людини. У Біблії вона фігурує як знамення , даного Богом на знак прощення і примирення з людьми.

2 учень. Явище, подібне веселці, можна побачити в бризках фонтанів, водоспадів.

3 учень. Давні народи різних країн світу наділяли веселку надзвичайними властивостями.

4 учень. В Ірландії вважається, що в місці, де веселка торкається землі, леприкони

( міфічні істоти) ховають горщики із золотом.

5 учень. Часто можна спостерігати не одну, а дві веселки. Друга менш виразна, аніж перша і розташована під нею, але у такій веселці порядок кольорів інший( червоний колір знаходиться всередині).

2.6. Фізхвилинка під музику Прокофьєва» Дощ і веселка»

2.7. Колективна творча робота « Веселі рими»

Відкотилась чорна хмара,

 Вся химерна, як …(ПРИМАРА).

 Дощ потроху вгомонився,

 Грім здалека… (ДОКОТИВСЯ).

 

 Від крайнеба десь здалека

 Народилася…( ВЕСЕЛКА),

 Незвичайна, загадкова,

 Чарівна й така …(ЧУДОВА)!

 

 Й засміялася усім,

 Кольорів у ній аж…( СІМ).

 І горять вони казково,

 Гарно, ніжно, …(ВЕСЕЛКОВО).

 

 Розцвіла вона чарівно,

 Ніби квітка, …(ДИВНО-ДИВНО),

 Перекинувся місток

 Через гору і…( САДОК).

 

 Простягнувсь кудись далеко,

 Ох, і гарна ж ти, …(ВЕСЕЛКО)!

 Треба фарби діставати,

 Щоб її…( НАМАЛЮВАТИ).

 

 Бо ж відомо людям всім —

 Кольорів у неї ….(СІМ).

 Хочу я їй догодити,

 Жоден з них не …(ПРОПУСТИТИ).

 

 Кольори ти хочеш знати?

 Можу я усі …(НАЗВАТИ).

 Ось червоний — урочистий,

 Він яскравий, гарний, …(ЧИСТИЙ).

 

 Ось оранжевий палає,

 Наче осінь, …(ДОГОРАЄ).

 Жовтий, ніби первоцвіт,

 За оранжевим …(РОЗЦВІВ),

 

 І зелений — малахітом, —

 Ніби ліс зелений …(ЛІТОМ).

 Голубий, як небеса,

 Дивовижна в нім …(КРАСА).

 

 Синій колір ген розлився,

 Глянь, як гарно, …(ПОДИВИСЯ!)

 Фіолетовий в росі —

 Повтори тепер…( УСІ).

 

Діти. Червоний, оранжевий, жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий.

 Як веселка виростає,

 Йти у казку …(ЗАКЛИКАЄ),

 Не вагайся, а мерщій

 Йди у казочку по …(НІЙ).

 

 А вона нам розказала,

 Що із неба дощ …(ПРОГНАЛА)

 І що буде вже погода.

 А сама пропала, …(ШКОДА...)

 

 Зацвіла якусь там мить

 І загасла, не …(ГОРИТЬ),

 А як ще раз загориться,

 Добре в небо …(ПОДИВІТЬСЯ.)

 

 Хоч і рідко так буває,

 Та як в небі …(ВИРОСТАЄ),

 То очей не відірвати —

 Це як в казці …(ПОБУВАТИ).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

 

docx
Додано
9 жовтня 2021
Переглядів
1163
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку