1
РОЗРОБКА УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ДЛЯ 5 КЛАСУ
УРОК - ПОДОРОЖ
Тема. Вживання багатозначних слів у прямому і переносному значенні.
Мета: перевірити рівень знань, умінь і навичок учнів з полісемії, вміння визначати пряме і переносне значення у художньому мовленні; розвивати і збагачувати мовлення дітей; виховання естетичних смаків та культури мовлення.
Тип уроку: узагальнення і систематизація вивченого.
Форми роботи: фронтальна , індивідуальна, робота в групах.
Міжпредметні зв’язки: українська література (поетична творчість Ліни Костенко), астрономія.
Обладнання: Рідна мова. Підручник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів. О. Глазова, Ю. Кузнецов.-К., 2005.; ілюстрації до зупинок; приклади поезій, роздатковий матеріал.
Випереджувальне завдання: підготувати творчі проекти на тему «Якою я уявляю Країну Космічного світу».
Хід уроку
І. Організація класу (хвилинка емоційного настрою).
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок
Девізом нашого уроку будуть слова:
Щоб помилки хитрі, спритні
Не ховалися в рядках,
Щоб всі букви в кожнім слові
Опинились на місцях,
Будем дружно працювати,
Свою пильність розвивати.
Всі: раз, два, три, чотири, п’ять –
хочем все на світі знать!
ІІ. Повідомлення мети уроку. Мотивація знань.
Сьогодні ми відправляємося в подорож по Країні Космічного світу. Стартуємо всі разом, але доїдуть тільки ті учні, які виконають усі завдання і дадуть правильні відповіді.
Оформлення дошки: ілюстрації космосу, саду, господарів будинків, річки.
ІІІ. Подорож до казкової країни «Космічний світ»
Зупинка «Ситуація»
Вчитель. Отже, умови відомі. Тож вирушаємо. Але щось відсутній попутній вітерець, який підганяв би нашу машину. Як же нам покинути зупинку «Ситуація»? Ось тут і знадобляться набуті знання. Перевіримо їх:
Фронтальне опитування класу:
Зупинка «У гостях пана Значення»
(робота в групах)
Завдання: із аркушів, які знаходяться на кожній парті перша група виписує приклади, вжиті у прямому значенні, друга група – у переносному значенні.
Відчуваю
Спокійний рух Землі навколо Сонця.
Я надивлюсь на сонце і на трави.
Тополя поклонилась вдалині.
І сонце,сонце,сонце реготало!
у просвіт хмар показує кіно,
і десь на пні під сивою сосною
ведмеді забивають доміно.
Заглядає у вічі мені:
А чи добрий у мене ранок,
Чи не плакала я вві сні?
Зупинка «Сад багатозначних слів»
(робота в групах)
Завдання: перша група прикрашає квітку , де космонім «місяць» у переносному значенні друга - у прямому.
І під місяцем серед ночі
Іншій дівчині дивиться в очі
і повен місяць сходить над нами, ніби щит
Коли вже люди обляглися спати,
Коли вже місяць вилузнувся з хмар,
На дощ поверне місяця рогами?
4.Сміється хміль, повитий на балконі.
Сміється місяць, що іще поет.
Ледь помітним серпом з латуні,
Мов ховаючись сам від себе,
Задивився на сплячу красуню.
Солом'яне волосся хат розчісує.
8.Волочить місяць промінь перетертий,
як зав'язку гранітних постолів.
Чи хто позаздрив на його Палладу?
Зупинка «Майстерня слів»
Скласти речення, де космоніми «сонце», «місяць» вживаються в переносному значенні на позначення людської праці.
Зупинка «Кабінет «Відгагай»
Вчитель читає поезію Ліни Костенко. Учні мають відгадати у якій з них космонім «зорі» вжиті в прямому значенні:
Ой да на Івана, ой да на Купала
Котилася моя зірка да із неба впала.
І плакав батько, і пливли роки,
Коли над нею не було вже стелі,
А тільки небо, небо і зірки
Здається, що зоря летить.
Сичі кричали, вісники біди
А в ночі теплі, в ночі бірюзові,
стрекочуть кастаньєтами цикади.
солодкі й жовті, як цукати
У гості до пані Гуморини
Гра «Хто це?»
Має голову і хвіст,
Це не тигр і не ракета.
Натякну вам по секрету.
( Комета)
(Небо і земля, сонце і місяць, день і ніч)
(Небо і зорі)
НЕ ліхтар, а яскраво світить,
НЕ пекар, а пече.
(Сонце)
вдень від людських очей ховається.
(Місяць)
Крижаний летить об'єкт.
Хвіст його - смужка світла,
А звати об'єкт ... (комета).
Зупинка «З господарями на річку»
Ось настав час вийти на прогулянку, а краще – поїхати за місто. Господарі запрошують нас на рибалку. Рибалка – це справа серйозна. Кому як повезе. Тому рибалити йдуть ті, хто вважає, що фортуна сьогодні на їхньому боці.
Завдання № 1
Учням пропонуються магнітні вудилища, за допомогою яких витягують завдання-картки.
Завдання №2
Вибірковий диктант
З поданих слів випишіть космоніми:
Осінь, сонце, небо, краса, листя, комета, місяць, пісня, космос, галактика.
Завдання № 3
З поданих поезій знайдіть ті, де космоніми вживаються в прямому значенні.
Провідною зірку зовуть.
Кажуть: з неба зірок не знімає.
І по зорях знаходять путь.
Одвічний дим одвічних димарів.
.
цей мій дивний, нетутешній гість.
Планетарно синіми очима
про безмежний космос розповість.
благословляю біль твоїх тенет.
Цю грудочку тепла - у Всесвіті - людину!
І Всесвіт цей - акваріум планет
бо щось майструє на світі кожний
називають жінку вродливу,
яхти, квіти й ордени
IV. Оголошення оцінок
V. Завдання додому:
Скласти невеличку розповідь, використовуючи слова в прямому і переносному значенні.
І ряд – про сонце
ІІ ряд – поо місяць
ІІІ ряд – про зорі.
VI. Підсумок уроку
Осі і закінчилася наша подорож до загадкової країни «Космічний світ». Думаю, що вона принесла вам хвилини радості, а не розпачу. Ми вдало відвідали жителів цієї держави, зупиняючись у них в гостях, почерпнули і повторили цікавий матеріал. Бажаю вам і надалі триматися на плаву.