Конспект уроку української мови
Дата: 21.02
Клас: 5
Тема уроку. Апостроф. Тренувальні вправи
Лексична тема. Я і українська мова
Мета уроку:
навчальна - продовжити знайомити учнів із правилами вживання апострофа; удосконалювати навички правильної вимови та написання слів з апострофом; знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх за допомогою вивчених правил; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності;
розвивальна - розвивати навички самостійної та групової роботи;
виховна - обґрунтовувати важливість бережного ставлення до мови; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни;
корекційна – коригувати вимову учнів.
Очікувані результати: учень/учениця знає правила вживання апострофа та застосовує їх на практиці; читає слова уголос із дотриманням норм орфоепії; визначає в слові орфограми, обґрунтовує написання слів, записує слова згідно вивчених орфограм; розв’язує ситуаційні завдання пов’язані із уживанням слів.
Тип уроку: урок засвоєння знань, умінь і навичок, урок – подорож.
Методи і прийоми:
Методи – слово вчителя, бесіда, метод вправ, робота з презентацією.
Прийоми – пояснення, аналіз, узагальнення.
Обладнання: інтерактивна дошка, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал.
Міжпредметні зв’язки: з українською літературою.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, орфоепія, фонетика, графіка, фразеологія.
План уроку
Хід уроку
I. Організація класу.
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не витрачаймо,
Роботу швидше починаймо.
II. Фонетична зарядка.
- Діти, який у нас черговий звук? - [т].
Робота зі слайдом «Фонетична зарядка».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
IV. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лише написати ім’я –
Зразу стану потрібен і я. (Апостроф)
Робота зі слайдом «Правила вживання апострофа»
Робота зі слайдом «Слова-винятки»
V. Повідомлення теми та завдань уроку.
- Друзі, нас уже чекає мандрівний потяг, а ми ще навіть не записали у зошити сьогоднішньої дати і теми уроку . Швиденько пишіть.
Запис числа, Теми уроку.
Сьогодні ми будемо продовжувати працювати з темою «Апостроф» та ви удосконалите свої знання про нього, коли будете виконувати тренувальні вправи.
VI. Основна частина. Виконання вправ і завдань
Чарівний потяг поспішає у дивовижну країну Фонетику, де живуть голосні і приголосні звуки, то дружать між собою, то сваряться, але швидко миряться. Королева Фонетики лагідна і доброзичлива і завжди допомагає своїм слугам навести лад в країні. Ось вона передала вам лист із завданням.
Вправа 1 (Робота в зошитах)
Лист від Фонетики
Прочитайте та запишіть лист у зошит, слова, які записані фонетичною транскрипцією, запишіть буквенно (пам’ятайте про правила виживання апострофа)
[п а м й а т á й], друже, що мова твоя – [с о л о в й í н а]! Завдяки їй, ще [б й ѐ ц': а] гаряче серце України. Розмовляй нею і нею ж [о б й ѐ д н у й с' а]! |
Пам’ятай, друже, що мова твоя – солов’їна! Завдяки їй, ще б’ється гаряче серце України. Розмовляй нею і нею ж об’єднуйся!
Молодці, діти! Потішили Фонетику! Але не барімся, нас уже зачекалася королева країни Орфоепії. Це ще та балакуха! Так любить поговорити, що не всі можуть переслухати її. Цікаво, а що придумала вона вам?
Вправа 2 (Усно)
У Лук’яна в’язка м’яти.
У Дем’яна дев’ять в’язок.
Так швидко говорили, що язики наші втомились, а це означає, що стаємо на фізкультхвилинку!
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Вправа 3 (в зошитах)
Гра “Дослідники
Апостроф з нами грається.
Які слова складаються?
ТНИЦЯПЯ - п’ятниця
ВЇСОЛО – солов’ї
КОМТЕРПЮ - комп’ютер
СЛІВЯПРИ – прислів’я
З одним словом (на вибір) складіть речення.
У п’ятницю я їду додому.
Так гарно співають у саду солов’ї.
Тато подарував мені на день народження комп’ютер.
На уроках української літератури ми вивчали прислів’я.
Вправа 4 (на картках)
Індивідуальні завдання:
Із «хмари слів» виписати слова, які пишуться з апострофом.
Дуже гарно попрацювали!
VI. Підсумок уроку.
Опитування. Закінчити речення, використовуючи інтерактивний метод «Мікрофон».
«На сьогоднішньому уроці я навчив(ла)ся… »
"На уроці я навчив(ла)ся…" або "Знати правила вживання апострофа мені потрібно для того, щоб…"(На дошці)
VII. Оцінювання. Інструктаж до виконання домашнього завдання.
1. Знайти і записати у зошит 5 прислів'їв зі словами з апострофом.