Урок української мови для шкіл з російською мовою навчання за підручником Українська мова 2 клас О.Н.Хорошковська, Г.І.Охота.
Матеріал містить конспект уроку, презентацію, фізкультхвилинку.
Урок: українська мова, 2 клас
Тема: Подовжені м’які приголосні звуки, позначення їх на письмі.
Мета: Ознайомити учнів з подовженими м’якими приголосними звуками, із
способом позначення їх на письмі; вдосконалювати вміння учнів ділити на
склади та робити звуковий аналіз слів з подовженими приголосними;
формувати навички грамотного письма.
Розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух ,вміння спостерігати,
порівнювати; збагачувати словниковий запас .
Виховувати старанність, уважність, почуття дружби, товаришування,
бажання займатися спортом.
Обладнання: презентація, таблиці для читання, малюнки.
Хід уроку
І. Організація учнів до роботи.
Психологічний настрій класу
Розпочати час урок
Стали дітки всі рівненько
Посміхнулися гостям
Настрій на урок взяли
Працювати почали.
ІІ .Актуалізація опорних знань.
1.Інтерактивна гра « Мікрофон»
-Цікаво,діти, а яким би ви хотіли побачити сьогоднішній урок? (СЛАЙД 1)
(Відповідь дітей)
- Отже, у нас незвичайний урок,
На якому ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що прикрашає й збагачує рідну мову.
Країна ця чудова – урок української мови.
2.Інтерактивна вправа « Доповни речення»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-Які вправи ми виконуємо на уроці української мови? (Читаємо і пишемо?)
-Щоб виразно і правильно прочитати, треба зробити зарядку для язичка.
1.Робота над розвитком артикуляційного апарату
-Де ж наш пустун – язичок?
Заховався за білий тинок.
Ліг на бочок і мовчок.
А ми зараз його розбудимо!
Поплямкаємо губками.
Поклацаємо зубками.
Посичімо гускою: с-с-с-!
Подзижчімо комариком: з-з-з!
Подирчімо трактором :др –р-р!
Пошумімо вітерцем:ш-ш-ш!
-А вітерець приніс нам таке завдання.
1.Вправа « Веселі читалочки»(Таблиця для читання)
2.Вправи для нарощення темпу читання(Таблиця для читання)
3.Хвилинка каліграфії.
- Відгадайте загадку. ( СЛАЙД 2)
Жовте листячко летить,
Під ногами шелестить,
Сонце вже не припікає.
Коли це буває? ( Восени)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
-Зверніть увагу на слово осінній. ( СЛАЙД 3)
Таке мовне явище називається подовженням звуків.
Сьогодні ми будемо вчитися правильно вимовляти слова з такими звуками, виконаємо багато логічних вправ.
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.
1.Спостереження й аналіз мовних явищ під керівництвом учителя.
— Послухайте слова, які я буду вимовляти. Що ви помітили в кожному слові? (Слайд 4)
Гілля, змагання, колосся, вугілля, читання.
( СЛАЙД 5)
Правило.
Є такі чудні слова:
Звук один, а ніби два .
Поруч звуки ці живуть,
Їх подовженими звуть.
( СЛАЙД 6)
2. Лінгвістичний волейбол (усно)
- Замініть слова за зразком.
Зразок. Гілка — гілля.
волосина, колос, промінь, вуглина.
- Утворіть слова за зразком: читати – читання.
малювати, запитати, знати, бажати, змагатися, навчати
СЛАЙД 7
3. Робота з підручником (с 44-45)
Учні читають слова.
Читання і доповнення речень.
Зробіть звукову модель слова читання (Слайд 8)
-Визначте, скільки звуків і скільки букв у слові читання.
Візьміть до уваги!
Подовження звука у звуковій моделі позначається двокрапкою
Запис слова читання, ділення на склади.
ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА
VІ. Осмислення нових знань у процесі практичної діяльності.
1. Робота зі словами
Чітко вимовте слова з подовженими м'якими приголосними звуками. (Слайд 9)
Проміння, каміння, вбрання, насіння, Ілля ,коріння.
1.— Відгадайте загадку.
Стоять красуні на воді, (Слайд 10)
Вінки в них білі й золоті.
(Латаття ).
3. Утворення сполучень слів (Слайд 11)
Прочитайте слова лівого та правого стовпчиків. Поєднай їх змістом. Підкресліть букви, що позначають подовжені м'які приголосні звуки.
корисне змагання
найкращі плавання
спортивне побажання.
VІІ. Робота над текстом « Змагання з плавання»
1.Словникова робота.
2.Читання тексту вчителем.
3.Читання учнями хором разом з вчителем.
4.Читання тексту учнями.
5. Робота над усвідомленням прочитаного.
VІІІ. Жарт. Інсценування.
1.Читання жарту вчителем, учнями.
2.Робота над виразністю читання.
IX. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
1. «Гронування». (Слайд 12)
З уроку в урок ми розширюємо свої знання про мову. А давайте складемо «павутинку» з цим словом. Тільки плести її ми будемо зі слів з НН.
пізнання спілкування
висловлювання МОВА мислення
навчання говоріння
X. Підсумок уроку. Рефлексія
Вправа
1