урок "Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей. "

Про матеріал

Тема. Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей.

Мета: Вчити учнів розрізняти поняття «ім'я», «по батькові»,
«прізвище»; засвоювати правила написання з великої букви
імен, по батькові та прізвищ людей; ознайомити з
етимологією деяких з них; закріплювати знання про слова
- назви предметів.
• Розвивати вміння аналізувати, доводити , індивідуальні
здібності, смислову пам'ять .
• Виховувати повагу до письменників, любов до батьків
та рідного слова, заохочувати до читання художніх творів.

Обладнання:
карта – подорож «Океан Української мови», плакат
каліграфічна хвилинка, індивідуальні картки, портрет І.Франка,
Т.Шевченка, Л.Українки, І.Франка, збірки дитячих книжечок
цих авторів, сонечко «Твоє ім'я» , візитні карточки.
Тип уроку. Комбінований.

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
1. Привітання.
2. Слухання віршів.
Мову рідну я вивчаю
▪ Її люблю, не забуваю.
Рідну мову буду знати,
Берегти і поважати.

Щоб лікарем, моряком
▪ Чи льотчиком стати,
Треба твердо на «12»
Мову рідну знати!
-
Сьогодні , діти, ми проведемо з вами урок – мандрівку і побуваємо на островах серед «Океану Української мови».
(Вивісити карту подорожі)
-
Подорожувати будемо кораблем.
(Під час подорожі пересуваю корабель на той острів, куди прибули .)
- А яка зараз пора року? Так, за вікном зима. Вам на парту впали маленькі сніжинки. Це бали ,які ви будете збирати , даючи правильні відповіді на питання. Сніжинка відповідає за 1, 2, 3 бали. В кінці уроку кожен зможе оцінити себе сам.
- Щоб вирушити у подорож, нам треба перевірити домашнє завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання. Вправа 213.
- Прочитайте речення.
- Які головні слова у другому реченні?
- Які пари слів ви визначили у цьому реченні ?
Вітер (що робить?) гуляє;
вітер (який?) холодний;
гуляє (де?) по полю.
- Якими за значеннями є слова ковдра і одіяло?
2. Каліграфічна хвилинка.
- Щоб вирушити у подорож нам треба оформити класну роботу і провести каліграфічну хвилинку.
(Вивішую таблицю каліграфічної хвилинки)

Ф
Фт Фр Фе
Длянашого Федотанестрашнаробота.
3. Запис словникових слів. (Записати 5 словникових слів.)
Календар, ясен, телевізор, театр, Батьківщина.
- Перевірте з дошкою. (Записані слова з пропущеною буквою, вставити.)
4.Дидактична гра «Мовний вінегрет». Індивідуальна робота. (По варіантах.)
- Ми прибули на «Півострів Речення».
- У вас на партах лежать картки із словами. Але слова переплутались . Складіть речення із запропонованих слів і запишіть його у зошити.
а) перейшов, світло, зелене, на, Сашко, вулицю.
б) дорожнього , руху, знає, Оленка, правила.
- Прочитайте утворені речення.
- Як ви написали слова «Оленка» і «Сашко»? Чому?
- Перевірте з дошкою.
- Чи правильно вчинив Сашко? Чому?
- А на яке світло не можна переходити вулицю?
- Знайдіть слова, які є назвами предметів.
- Які слова відповідають на питання хто? що?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Ми потрапили на «Острів Загадковий».
1. Загадка.
Всі хочуть , як народиться дитина,
Щоб я було красиве і дзвінке.
Бо носить все життя мене людина.
А відгадайте – но , що я таке? (ім'я)
2. Складання звукової моделі слова.
І М'Я 3 букви , 4 звуки

О

- = О

3. Оголошення теми.
- Назви своє ім'я та імена кількох твоїх друзів .
- Назви своє прізвище та прізвище свого сусіда за партою.
- Що вам відомо про написання імен, по батькові та прізвищ людей? (Пишуться з великої букви)
-
Прочитайте з дошки тему нашого уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
- Зупиняємось на «Лагуні Казковій».
1. Казка про велику букву.
Жила –була маленька буква. Її часто пропускали, недописували,а інколи просто не помічали. Засмутилася маленька буква і вирішила все змінити.
Подумала: «А що, коли я перейду з середини речення на початок?»І сталося диво-дивнеє. Стали поважати малу букву,писати вже її великою. Але і цього їй було мало . Задумала вона приєднатись до імен, по батькові, прізвищ. Від цього вона стала ще більшою.
З тих пір всі слова , в які потрапила вона, пишуться з великої букви.
2. Робота з підручником.
а) Вправа 214
б) Вивчення правила, с. 100.

3. Тренувальні вправи. Вправа 215.
- Підкресліть прізвища.
- Які слова написані з великої букви і чому?
- Які прізвища письменників ви знаєте?
- Які твори цих письменників вам відомі?
Фізкультхвилинка
- Нарешті «Затока Віпочинок».
V. Розвиток здобутих знань.
- Наш корабель причалив на «Горі Етимологічній».
1. Вправа 216
- Прочитайте.
- Назвіть імена та прізвища видатних людей.
- Що ви про них знаєте?
- З якої букви написані?
- Яке слово означає для нас Батьківщуну? (Україна, рідна земля)
2. Хвилинка- цікавинка.
- У нас у класі є учні-доповідачі, які хочуть розказати легенду про Б.Хмельницького.
3. Довідкове бюро.
а) Розповідь про імена, по батькові.
- Ім'я своїй дитині батьки вибирають за бажанням. До імені дитини додається ім'я батька. Якщо його звуть Василем, то донька буде Василівна, а син – Васильович.
Всі імена людей мають своє значення.
Перед вами сонечко «Твоє ім'я». Більшість із вас знає, що означають ваші імена. Поділіться вашими знаннями.
- А хто не знає, підходить до сонечка і читає з промінчика,що означає його ім'я.
б) Розповідь про прізвища.
- Як же виникли українські прізвища? Спочатку це були імена, які давали дитині старші родичі. І впливали на такий вибір пора року, назва тварини, дерева чи зовнішні риси. Тому називали тоді людей Зима, Вовк, Сокіл, Ворона, Веснянка, Добрянко, Крикун. Згодом ці імена стали прізвищами. Дуже багато прізвищ в українській мові утворені від назви професій: Кравець, Кушнір, Швець, Пекар. Велика кількість сучасних прізвищ утворена від імен: Давид – Давиденко, Василь – Васильченко, Михайло – Михайлишин.
4. Логічна загадка. Вправа 217.
- Ми потрапили на «Континент Задачник».
- Виконаємо вправу 217.
- Як звуть онукового батька? (Сергій Петрович)
- Запишіть відповідь.
- Складіть подібну загадку про себе.
- Запишіть ім'я, по батькові вашого батька.
5. Загадка- жарт.
Рвав Борис
У корзину барбарис,
Рвав Тарас і Роман,
Гриць, Панас і Степан,
Гліб, Овсій, Стась, Павло.
Скільки всіх їх було? (10)
-
Запишіть імена дітей по пам'яті, 2-3 імені.
6. Взаємоперевірка.
- Поміняйтесь зошитами і перевірте записи.
- Чи всі написали імена з великої букви?
VІ. Підсумок уроку.
- Ось і завершується наша подорож, прибули ми на «Острів Підсумковий».
- Чи сподобалась вам подорож?
- Що вивчали на уроці?
- Як пишуться імена, по батькові, прізвища людей?
- Запишіть у візитну карточку своє ім'я, по батькові, прізвище.
- Запам'ятайте написання слів: ім'я, по батькові, прізвище.
- Скільки ви зібрали сніжинок? Оцініть себе.
VІІ.
Домашнє завдання.
- Потрапивши додому, виконайте вправу 218, вивчіть правило на с. 100. Подумайте, як утворилось ваше прізвище.

Перегляд файлу

Тема. Велика  буква  в  іменах, по  батькові  та  прізвищах  людей.
Мета:      Вчити  учнів  розрізняти  поняття  «ім’я», «по  батькові»,
                   «прізвище»; засвоювати  правила  написання  з  великої  букви  
                   імен,  по  батькові  та  прізвищ  людей; ознайомити  з  
                   етимологією  деяких  з  них;  закріплювати  знання  про  слова 
                   -  назви  предметів.
                  Розвивати  вміння  аналізувати,  доводити ,  індивідуальні   
                    здібності, смислову  пам'ять . 
                  Виховувати   повагу  до  письменників,  любов  до  батьків 
                    та  рідного  слова,  заохочувати  до  читання  художніх  творів.

Обладнання:  карта – подорож «Океан  Української  мови», плакат 
            каліграфічна  хвилинка, індивідуальні картки, портрет  І.Франка,
            Т.Шевченка, Л.Українки, І.Франка,  збірки  дитячих  книжечок   
            цих  авторів,  сонечко  «Твоє  ім’я» , візитні  карточки.
Тип  уроку. Комбінований.

                                                       ХІД  УРОКУ
І. Організаційний  момент.
1. Привітання.
2. Слухання  віршів.
          Мову  рідну  я  вивчаю
         Її  люблю,  не  забуваю.
           Рідну  мову  буду  знати,
           Берегти  і  поважати.

                                                         Щоб  лікарем, моряком
                                                       Чи  льотчиком  стати,
                                                         Треба  твердо  на  «12»
                                                         Мову  рідну  знати!
-  Сьогодні , діти,  ми  проведемо  з  вами  урок – мандрівку  і  побуваємо  на  островах  серед  «Океану  Української  мови».
                              (Вивісити  карту  подорожі)
- Подорожувати  будемо  кораблем.
(Під  час  подорожі  пересуваю  корабель  на  той  острів,  куди  прибули .)
- А  яка  зараз  пора  року? Так, за  вікном  зима. Вам  на  парту  впали  маленькі  сніжинки. Це  бали ,які  ви  будете  збирати , даючи  правильні  відповіді  на  питання.  Сніжинка  відповідає  за  1, 2, 3 бали. В  кінці  уроку  кожен  зможе  оцінити  себе  сам.
- Щоб  вирушити  у подорож, нам  треба  перевірити  домашнє  завдання. 
ІІ. Актуалізація  опорних  знань.
1. Перевірка  домашнього  завдання.  Вправа  213.
-  Прочитайте  речення.            
-  Які  головні  слова  у   другому  реченні?        
-  Які  пари  слів  ви  визначили  у  цьому реченні ?      
                            Вітер  (що  робить?)  гуляє;
                            вітер  (який?)  холодний;
                            гуляє  (де?)  по  полю.
-  Якими  за  значеннями  є  слова  ковдра  і  одіяло? 
2. Каліграфічна  хвилинка.
-  Щоб  вирушити  у  подорож  нам  треба  оформити  класну  роботу  і  провести  каліграфічну  хвилинку.
          (Вивішую  таблицю  каліграфічної  хвилинки)

Ф             Фт             Фр          Фе
Для     нашого   Федота    не    страшна    робота.
3. Запис  словникових  слів. (Записати  5  словникових  слів.)
  Календар,  ясен, телевізор, театр, Батьківщина.
- Перевірте  з  дошкою.     (Записані  слова  з  пропущеною  буквою, вставити.)
4.Дидактична  гра  «Мовний  вінегрет».  Індивідуальна  робота.   (По варіантах.)
-  Ми  прибули  на  «Півострів  Речення».
- У вас  на  партах  лежать  картки  із  словами. Але    слова   переплутались . Складіть  речення  із запропонованих  слів  і  запишіть його  у зошити.
а) перейшов, світло, зелене, на, Сашко, вулицю.
б) дорожнього , руху, знає, Оленка, правила.
- Прочитайте  утворені  речення.
- Як  ви  написали  слова  «Оленка» і «Сашко»? Чому?
- Перевірте  з  дошкою.
- Чи  правильно  вчинив  Сашко? Чому?
- А  на  яке  світло  не  можна  переходити  вулицю?
- Знайдіть  слова, які  є  назвами  предметів.
- Які  слова  відповідають  на  питання  хто?  що?
ІІІ. Повідомлення  теми  і  мети  уроку.
- Ми  потрапили  на   «Острів  Загадковий».
1. Загадка.
Всі  хочуть ,  як  народиться  дитина,
Щоб  я  було  красиве  і  дзвінке.
Бо  носить  все  життя  мене  людина.
А  відгадайте –  но ,  що я  таке?  (ім’я)
2. Складання  звукової  моделі  слова.
                      І  М’Я             3  букви , 4  звуки

О

- =  О

 

 

 3. Оголошення  теми.
- Назви  своє  ім’я  та  імена  кількох  твоїх  друзів .
- Назви  своє  прізвище  та  прізвище  свого  сусіда  за  партою.
-  Що  вам  відомо  про  написання  імен, по  батькові  та  прізвищ  людей? (Пишуться  з великої  букви)
- Прочитайте  з  дошки  тему  нашого  уроку.
ІV. Вивчення нового  матеріалу.
- Зупиняємось  на  «Лагуні Казковій».
1. Казка  про  велику  букву.
     Жила –була маленька буква. Її часто пропускали, недописували,а інколи  просто не помічали. Засмутилася маленька буква і вирішила все змінити.
     Подумала: «А що, коли я перейду з середини речення  на початок?»І сталося диво-дивнеє. Стали поважати малу букву,писати вже її великою. Але і цього їй було мало . Задумала вона приєднатись до імен, по батькові, прізвищ. Від цього вона стала ще більшою.
    З тих пір всі слова , в які потрапила вона, пишуться з великої букви.
2. Робота  з  підручником.
а) Вправа  214             
б) Вивчення  правила, с. 100.

3. Тренувальні  вправи. Вправа  215.       
- Підкресліть  прізвища.
- Які  слова  написані з  великої  букви  і  чому?
- Які  прізвища  письменників  ви  знаєте?
- Які  твори  цих  письменників  вам  відомі?       
           Фізкультхвилинка
- Нарешті  «Затока  Віпочинок».
V. Розвиток  здобутих  знань.
-  Наш  корабель  причалив  на    «Горі  Етимологічній».
1. Вправа  216   
- Прочитайте.
-  Назвіть  імена  та  прізвища  видатних  людей.
- Що  ви  про  них  знаєте?
- З  якої  букви  написані?
- Яке  слово  означає  для  нас  Батьківщуну?  (Україна, рідна  земля)
2. Хвилинка- цікавинка.
- У  нас  у  класі  є  учні-доповідачі, які  хочуть  розказати  легенду  про  Б.Хмельницького.
3. Довідкове  бюро.
а) Розповідь  про  імена, по  батькові.
      - Ім’я  своїй  дитині  батьки  вибирають  за  бажанням. До  імені  дитини  додається  ім’я  батька. Якщо  його  звуть  Василем,  то  донька  буде  Василівна, а  син – Васильович.
       Всі  імена  людей  мають  своє  значення.
       Перед  вами  сонечко  «Твоє  ім’я». Більшість  із  вас  знає, що  означають  ваші  імена.  Поділіться  вашими  знаннями.
-  А  хто  не знає,  підходить  до сонечка  і  читає  з  промінчика,що  означає  його  ім’я.
б) Розповідь  про  прізвища. 
- Як  же  виникли  українські  прізвища? Спочатку  це  були  імена,  які  давали  дитині  старші  родичі. І  впливали  на  такий  вибір  пора  року, назва  тварини, дерева  чи  зовнішні  риси. Тому  називали  тоді  людей  Зима, Вовк, Сокіл, Ворона, Веснянка, Добрянко,  Крикун.  Згодом  ці  імена  стали  прізвищами.  Дуже  багато  прізвищ   в  українській  мові  утворені  від  назви  професій: Кравець, Кушнір, Швець, Пекар. Велика  кількість  сучасних  прізвищ  утворена  від  імен: Давид – Давиденко,  Василь – Васильченко,  Михайло – Михайлишин.
4. Логічна  загадка. Вправа  217.
- Ми  потрапили  на  «Континент  Задачник».
- Виконаємо  вправу  217.             
-  Як  звуть  онукового  батька?         (Сергій  Петрович)
- Запишіть  відповідь.
- Складіть  подібну  загадку  про  себе.
- Запишіть  ім’я, по  батькові   вашого  батька.
5. Загадка- жарт.
                   Рвав  Борис
                  У  корзину  барбарис,
                  Рвав  Тарас  і  Роман,
                  Гриць, Панас  і  Степан,
                 Гліб, Овсій, Стась, Павло.
                 Скільки  всіх  їх  було?  (10)
- Запишіть  імена  дітей  по  пам’яті, 2-3 імені.
6. Взаємоперевірка.
- Поміняйтесь  зошитами  і  перевірте  записи.
- Чи  всі  написали  імена  з  великої  букви?
VІ. Підсумок  уроку.
- Ось і завершується  наша  подорож,  прибули  ми на «Острів  Підсумковий».
- Чи  сподобалась  вам  подорож?
- Що  вивчали  на  уроці?
-  Як  пишуться  імена, по  батькові, прізвища  людей?
- Запишіть  у  візитну  карточку  своє  ім’я,  по  батькові, прізвище.
- Запам’ятайте  написання  слів:  ім’я, по батькові, прізвище.
- Скільки  ви  зібрали  сніжинок? Оцініть  себе.
VІІ. Домашнє  завдання.
- Потрапивши  додому, виконайте  вправу  218, вивчіть правило  на  с. 100.  Подумайте, як  утворилось  ваше  прізвище.

   

doc
Додано
24 листопада 2018
Переглядів
960
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку