Знаменівський ліцей
Піщанської сільської ради
Поетичні картини природи в поезії Лесі Українки
Вчитель початкових класів
Олена КРИВОЗУБ
Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Лесі Українки, слухати і милуватися художнім словом поезії, розвивати читацьку свідомість, естетичні смаки учнів, виховувати любов до природи рідної землі, інтерес до художньої літератури.
Обладнання: портрет поетеси, виставка книг, запис колискової, малюнки дітей.
Хід уроку
Ознайомлення з виставкою книг
Народилася Л.Українка 25 лютого 1871 року на Волині у місті Звягель. З часом сім'я переїхала до Луцька, а потім – у село Коодяжне(неподалік м.Ковеля). На все життя полюбила майбутня поетеса росянисті волинські луки, тихі лісові зер і соснові бори.
У 10 років Леся застудилася. З цього часу і почалася її тяжка виснажлива боротьба з хворобою. Лесі не довелося через це жодноо дня ходити до школи. Навчали її вдома батьки. Леся була дуже обдарованою. У 5 років уже вміла читати і писати. Рано навчилася грати на фортепіано, уміла гарно вишивати, співати, але понад усе любила природу.
У 9 років написала свій перший вірш «Надія». У 13 років почала друкувати свої вірші в журналі «Зоря». Л.Українка написала багато творів для дорослих і малих.
Дуже любила маленька Леся розповіді про старих людей, про русалок, про водяних, інших казкових істот. Коли Леся виросла, написала чудову казку «Лісова пісня». У ній йдеться про лісову красуню Мавку та її друзів. Мавка живе у лісі, у дуплі старого дерева. Ліс для неї – рідний дім, вона любить у ньому все: дерева. квіти, пташок і казкових істот. А вони за це охороняють Мавку.
Сценка «Пробудження Мавки»
Мавка.
Ох, як я довго спала!
Лісовик.
Довго, дочко!
Вже й сон – трава первоцвітами стала.
От – от зозуленька маслечко сколотить,
в червоні черевички убереться
і людям одмірятиме літа.
Вже з вирію поприлітали гості,
Он жовтими пушинками вже плавлють
на чистім плесі каченята дикі.
Мавка.
А хто мене збудив?
Лісовик.
Либонь, весна.
Мавка.
Весна ще так ніколи не співала,
як отепер. Чи то мені так снилось?
Ні! стій… Ба! чуєш?... То весна співає?
Вірш «На зеленому горбочку»
Вірш «Мамо, іде вже зима»( Інсценізація уривку)
Декламування вивчених творів Лесі Українки ( «Конвалія», «Як дитиною бувало», «Вечірня година», «Дощик», «Тиша морська»)
- Що нового ви довідались про життя та творчість Лесі Українки?
- Леся Українка дуже любила життя, любила все радісне і прекрасне в ньому, і цю любов заповідала вам. Сподіваюсь, що на сьогоднішньому уроці ви отримали часточку добра, тепла і знань.