Конспект уроку
з історії
для 5-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Походження назв народів і географічних об’єктів. Історико-етнографічні регіони України
Мета: з’ясувати як історики визначають територіальні межі історико-географічних регіонів; охарактеризувати походження назв історико-географічних регіонів України; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, удосконалювати навички роботи з історичними картами та текстом підручника; формувати інтерес до вивчення минулого Батьківщини.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
називати історико-географічні регіони України;
-
пояснювати як історики визначають територіальні межі історико-географічних регіонів;
-
характеризувати походження назв історико-географічних регіонів;
-
показувати на карті територіальні межі окремих історико-географічних регіонів України.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, історичні карти.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування у форматі «Так – ні».
-
Найдавніша карта України була вибита на бивні мамонта. +
-
Античний географ Птолемей називав територію сучасної України Кіммерією. –
-
Територіальні межі України залишалися незмінними упродовж історії. –
-
Першою державою, від якої веде родовід сучасна держава, була Київська держава. +
-
Місто Київ було засноване наприкінці ІХ ст. –
-
Розквіт Київської держави припадає на правління Володимира Великого та Ярослава Мудрого. +
-
Столицею Київської держави було місто Львів. –
-
Королівство Руське існувало 150 років. +
-
Незмінною столицею Королівства Руського було місто Холм. –
-
Козацтво виникло наприкінці ХV ст. +
-
Після війни Богдана Хмельницького виникла Гетьманщина. +
-
Незалежна держава Україна з’явилася на карті світу у червні 1990 р. –
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю».
-
Ознайомтеся із твердженнями.
-
Ті, що вважаєте вірними, позначте зеленим кольором, хибні – червоним.
-
Львів отримав свою назву від великої кількості левів, що мешкали на околицях міста. +
-
Назва міста Чернігів походить від прізвища Чорний. +
-
Дніпро назвали так за швидку течію. –
-
Харківська область розташована на території Галичини. –
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Словникова робота.
а
|
б
|
в
|
г
|
ґ
|
д
|
е
|
є
|
ж
|
з
|
и
|
і
|
ї
|
й
|
к
|
л
|
м
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
15
|
16
|
17
|
н
|
о
|
п
|
р
|
с
|
т
|
у
|
ф
|
х
|
ц
|
ч
|
ш
|
щ
|
ь
|
ю
|
я
|
|
18
|
19
|
20
|
21
|
22
|
23
|
24
|
25
|
26
|
27
|
28
|
29
|
30
|
31
|
32
|
33
|
|
-
|
7
|
23
|
18
|
19
|
18
|
12
|
17
|
12
|
15
|
1
|
-
|
23
|
19
|
20
|
19
|
18
|
12
|
17
|
12
|
15
|
1
|
Етноніміка – наука, що вивчає походження назв народів.
Топоніміка – походження назв географічних місцевостей.
-
Робота в парах.
-
Зіставте адміністративну карту України та карту історико-географічних регіонів України.
-
Знайдіть та запишіть не менше трьох відмінностей.
-
Кероване читання.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 28 – 30 підручника.
-
Чому, на думку вчених, кіммерійці отримали свою назву?
-
Від кого ми дізнаємося про скіфів? (Від Геродота)
-
Яка з легенд здається вам більш достовірною? Чому?
-
За що слов’яни отримали свою назву?
-
У якого народу, серед проживаючих на території України у різні часи, існували амазонки? (Сарматів)
-
Робота з ілюстрацією (с. 29 підручника).
-
Розгляньте ілюстрацію.
-
Складіть усну розповідь про місто Чернігів на основі реконструкції.
-
Вибіркове читання (с. 30 – 31 підручника).
-
Зачитайте речення, які містять проілюстровані слова.
-
Скільки історичних регіонів сформувалося в Україні? (15)
-
У якому з них живемо ми?
-
Назвіть історичні регіони України, у яких вам довелося побувати.
-
Хронологічна задача.
-
Позначте на лінії часу відповідні дати та розв’яжіть хронологічну задачу.
Скільки років тому вперше було згадано місто Галич?
2019 – 1113 = 906 років тому
На скільки років місто Галич старше від міста Львів?
1241 – 1113 = 128 років
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Картографи».
-
Уважно розгляньте карту. Знайдіть та виправте на ній помилки.
-
Визначте, які заняття переважають серед населення зазначених регіонів? Від чого це залежить?
-
Вправа «Третій зайвий».
-
У кожному рядку оберіть зайве місто. Вибір обґрунтуйте.
-
Луцьк; Полтава; Рівне.
-
Харків; Львів; Суми.
-
Сімферополь; Херсон; Вінниця.
-
Миколаїв; Тернопіль; Івано-Франківськ.
-
Київ; Черкаси; Чернігів.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю». (перевірка)
-
Львів отримав свою назву від великої кількості левів, що мешкали на околицях міста. +
-
Назва міста Чернігів походить від прізвища Чорний. +
-
Дніпро назвали так за швидку течію. –
-
Харківська область розташована на території Галичини. –
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 5 підручника.