Урок "Поняття площі. Властивості площі. Площа прямокутника та квадрата"

Про матеріал
Конспект уроку "Поняття площі. Властивості площі. Площа прямокутника та квадрата", урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Перегляд файлу

Геометрія                                                                                 Дата____________________

Урок №____

 

Тема. Поняття площі. Властивості площі. Площа прямокутника та квадрата.

Мета: увести поняття: площа простої фігури, площа многокутника,  плоский многокутник, властивості площі; формувати вміння знаходити площу прямокутника й квадрата, поновивши раніше отримані знання;

розвивати вміння порівнювати, робити висновки, узагальнювати;

виховувати культуру математичних записів, культуру математичного мовлення, інтерес до вивчення математики;

коригувати пам'ять, мислення, увагу.

Тип: засвоєння нових знань, умінь і навичок.

 

Хід уроку

1. Організаційний етап

Нервово-психологічна підготовка до уроку.

Корекція поведінки учнів.

 

2. Перевірка домашнього завдання

 

3. Формулювання мети та завдань уроку

Нагадуємо учням, що їм вже відоме поняття "площа" і вони вміють обчислювати площі деяких фігур, наводить ряд прикладів, пов'язаних із практичною необхідністю виміру площ: площа поверхні стін, підлоги — для розрахунку кількості фарби, шпалер, кахлі, клею; площі поверхні доріг — для розрахунку кількості асфальту і т. ін. Учні згадують відомі їм формули обчислення площ прямокутника й квадрата.

 

4. Актуалізація опорних знань і опитування учнів

 

5. Вивчення нового матеріалу

 

Многокутником називається кінцева частина площини, обмежена многокутником (рис. 1).

 

Для простих фігур площа — додатна величина, чисельне значення якої має такі властивості:

1. Рівні фігури мають рівні площі.

2. Якщо фігура розбивається на частини, які є простими фігурами,

то площа фігури дорівнює сумі площ її частин (рис. 2, 3).

                               рис. 1                   рис. 2                   рис. 3

Площа квадрата зі стороною, рівною одиниці виміру, дорівнює квадратній одиниці (рис. 4).

Площа прямокутника зі сторонами а і b обчислюється за форму­лою S = аb (рис. 5).

рис. 4                                          рис. 5

Питання класу: чому дорівнює площа квадрата зі стороною а?

 

6. Первинне закріплення нових знань учнів

Розв’язування задач за готовими малюнками.

                                       

                              

Виконання усних вправ

1.    Знайдіть площу прямокутника, сторони якого дорівнюють

      ¼ см і 1,6 дм.

2.    Знайдіть площу квадрата, сторона якого дорівнює:

       а) 12 см;   б) 0,5 см;  в) т см.

3.    Знайдіть сторону квадрата, якщо його площа дорівнює:

       1) 196 см 2) т см2.

4.    Одна із сторін прямокутника дорівнює 12 см, а його площа 120 см2.

        Знайдіть другу сторону прямокутника.

 

Виконання письмових вправ

1.    Знайдіть сторони прямокутника, якщо вони відносяться як 4:7, а площа прямокутника дорівнює 112 см2. (Відповідь: 8 см, 14 см.)

 

2.    Сторони двох квадратів дорівнюють 8 см і 16 см. Знайдіть сторону квадрата, площа якого дорівнює сумі площ цих квадратів. (Відповідь: 8см.)                                          

 

3.    Площа прямокутника дорівнює 21 см2. Знайдіть сторони прям кутника, якщо одна з них на 4 см більша від другої. (Відповів З см, 7 см.)

 

4.    Квадрат і прямокутник мають рівні площі. Сторона квадрата дорівнює 8 см, а одна із сторін прямокутника 16 см. Знайдіть другу сторону прямокутника. (Відповідь: 4 см.)

 

5.    Довжина кімнати 5,4 см, а ширина — 4,2 см. Кімната має дм вікна завширшки 1,2 м і заввишки 1,6 м. Освітленість кімнати вважається нормальною, якщо площа вікон становить 20 % від площі підлоги. Чи нормально освітлена кімната? (Відповідь: ні.)

 

6.    Чому дорівнюють сторони прямокутника, якщо його периметр           

74 дм, а площа 3 м2? (Відповідь: 12 дм, 25 дм.)

 

7. Підсумки уроку

 

Питання та завдання класу

1.    Що нового ви довідалися на уроці?

2.    Що повторили сьогодні?

3.    Як зміниться площа квадрата, якщо його сторону:

      а) збільшити у 7 разів;  б) зменшити у 4 рази;  в) збільшити в п разів?

4.    Як зміниться площа прямокутника, якщо:

       а) одну з його сторін збільшити в 5 разів; 

       б) одну з його сторін зменшити в 3 рази;

       в) обидві сторони збільшити в 7 разів;

       г) одну сторону збільшити в 4 рази, а другу — у 6 разів;

       д) одну сторону збільшити в 8 разів другу зменшити в 2 рази?

5. Чи є вірними твердження:

     якщо фігури мають однакові площі, то вони ріні?

6. Чи можуть квадрати, які мають рівні площі, бути нерівними?

 

8. Домашнє завдання

 


1.    Практична робота. Виріжте з паперу два рівних прямокутних трикутники та складіть із них:

а) рівнобедрений трикут­ник;

б) прямокутник;

в) паралелограм, що не є прямокутником.

 

Поясніть, чому площі всіх, отриманих фігур рівні.

 

Середній рівень

2.    Сторони прямокутника дорівнюють 0,6 см і 4,9 см. Знайдіть його площу.

 

Достатній рівень

3.    Знайдіть сторону квадрата, якщо його площа дорівнює  6,25 см2.

4.    Площа квадрата чисельно дорівнює його периметру. Знайдіть сторону квадрата.

5.    Площа прямокутника дорівнює 144 см2. Знайдіть його сто­рони, якщо одна з них у 8 разів більша, ніж друга.

 

Високий рівень

6.    Площа квадрата в 2 рази більша від площі прямокутника. Сторона квадрата дорівнює 6 см, а одна зі сторін прямокутни­ка — 9 см. Знайдіть другу сторону прямокутника.

7.    Площа прямокутника дорівнює 48 см2. Знайдіть його сторони, якщо їх півсума дорівнює 7 см.

8.    Повторіть означення та властивості паралелограма.

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
5 травня 2020
Переглядів
1802
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку