Урок №1
Тема програми. Предмет, зміст і методологія курсу «Економіка підприємства»
Тема уроку. Поняття, предмет і об’єкт вивчення курсу „Економіка підприємства”
Мета уроку:
Навчальна – сформувати знання учнів про предмет і метод вивчення дисципліни «Економіка підприємства», її значення для підготовки економістів.
Розвиваюча – розвинути в учнів логічне мислення, послідовність при висловлюванні своїх думок.
Виховна - виховувати економічне мислення, допитливість і самостійність.
Тип уроку: урок теоретичного навчання
Вид уроку: урок засвоєння нових знань (з використанням компютерної техніки)
Дидактичне забезпечення: опорний конспект, презентація.
Міжпредметні зв’язки: бухгалтерський облік, основи галузевої економіки та підприємництва, статистика.
Література: Електронний підручник. Бойчик І.М Економіка підприємства: підручник. / І.М.Бойчик. – К.: Кондор -Видавництво, 2016. – 378 с
Хід уроку
І. Організаційна частина: привітання, перевірка наявності учнів.
ІІ. Актуалізація знань: Гра «ланцюжок».
Учні по черзі називають слова пов’язані з словом економіка. Гра триває, поки не перерветься ланцюжок слів.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово викладача. В сучасних умовах господарювання підприємствам надані значні права та можливості щодо формування та реалізації власних бізнес-інтересів. Підприємства самостійно обирають вид діяльності, формують відповідний ресурсний, виробничий та трудовий потенціали, впроваджують заходи щодо забезпечення ефективного господарювання. Ця ситуація потребує відповідних економічних знань від фахівців підприємств. Тому ми з вами під час вивчення курсу «Економіка підприємства» будемо розглядати актуальні питання господарювання підприємств в сучасних умовах з урахуванням останніх нормативно-правових законодавчих актів, сучасного стану економіки країни та особливостей процесу інтеграції України до ЄС.
Велика економіка робиться «руками» кожного конкретного суб’єкта господарювання – підприємства, підприємця, кожного працівника. Ось чому в процесі підготовки економістів важлива роль належить курсу «Економіка підприємства».
ІV. Формування нових знань:
Оголошую тему, мету та план викладу навчального матеріалу. Повідомляю ключові терміни і поняття, які будуть використовуватись на уроці та епіграф до теми.
Питання для теоретичної підготовки
1. Поняття, предмет і об’єкт вивчення курсу «Економіка підприємства», його значення для підготовки економістів.
2. Джерела і завдання курсу.
3. Зв’язок «Економіки підприємства» з іншими дисциплінами.
4. Методологія вивчення курсу.
Ключові терміни і поняття: економіка, політекономія, макроекономіка, мікроекономіка, економіка підприємства, предмет дисципліни, об’єкт вивчення курсу, метод, методологія.
Економіка є мистецтвом задовольняти
безмежні потреби за допомогою обмежених ресурсів.
Лоуренс Пітер
Розповідь викладача з елементами бесіди
Розвинене суспільство має певну сформовану структуру та суспільні відносини. Економічну сферу суспільних відносин називають економікою. Нею охоплені всі сторони життя людини, безпосередньо пов’язані із задоволенням її фізіологічних, соціальних і духовних потреб.
Економіка як частина суспільного життя в тому чи іншому вигляді мала місце у ньому завжди, пройшовши шлях трансформації від виключно натурального господарства до сучасних економічних відносин.
В класичному розумінні економіка - це наука про те, як суспільство використовує певні обмежені ресурси для виробництва та розподілу корисних продуктів. Економіка - це сукупність законів, правил і засобів ведення господарства. Вона є фундаментом, на якому базуються всі компоненти системи життєзабезпечення людей. В цьому значенні економіка є об’єктом вивчення політекономії.
Економіку також можна розглядати як господарство окремого регіону, країни в цілому. В цьому випадку вона є об’єктом дослідження територіального розміщення продуктивних сил.
Однак, для конкретної людини важливими є предмети повсякденного споживання і тривалого використання, продукти харчування тощо, необхідні для її життєзабезпечення; для підприємств, фірм, організацій та установ - засоби праці, виробничі ресурси та ін., які створюються на підприємствах промисловості, сільського господарства, зв’язку, будівництва і т.д.
Тому «центр ваги» суспільної економічної діяльності зміщується до основної ланки економіки - підприємства. Саме на його рівні створюється необхідна суспільству продукція, надаються послуги, виконуються певні роботи.
Знання економіки підприємства - необхідна умова розуміння суспільних соціально-економічних процесів та вирішення нагальних господарських завдань.
Для нас цікавим є саме це трактування терміну «економіка», тобто економіка окремо взятого підприємства.
Економіка підприємства - це наука про ефективність виробництва, шляхи і методи досягнення підприємством найкращих результатів при найменших затратах.
На підприємстві вирішуються питання раціонального витрачання ресурсів, продуктивного використання техніки, новітніх технологій, працюють над мінімізацією витрат на виробництво і збут продукції, залучаються інвестиційні ресурси, розробляються бізнес-плани, використовуються сучасні прийоми маркетингу, забезпечується ефективне управління.
Предметом вивчення економіки підприємства є методи і способи раціонального поєднання та ефективного використання всіх елементів виробничого процесу на рівні підприємства. При цьому економічні, організаційні й техніко-технологічні питання розглядаються у тісному взаємозв’язку.
Об’єктом вивчення курсу є підприємство як первинна ланка економічної системи; при цьому розглядаються господарюючі суб’єкти реального сектору економіки незалежно від виду діяльності, форм власності та розмірів.
В контексті підготовки фахівців-економістів важливе значення має дисципліна «Економіка підприємства». Підприємство, функціонуючи на ринку, вступає в економічні стосунки з фінансовими установами, бюджетними, фіскальними органами, місцевими органами виконавчої влади, місцевого самоврядування тощо. Працівники цих ринкових суб’єктів повинні бути компетентними у питаннях механізму функціонування підприємств, перебігу їх основних процесів. Крім того, в сучасних умовах, особливо у сфері малого бізнесу, часто постає проблема поєднання «в одній особі» функцій економіста, бухгалтера, фінансиста, маркетолога, менеджера та ін. Тому без вивчення цього курсу неможлива якісна підготовка фахівців-економістів будь-якої економічної служби підприємства, фірми, організації, установи, формування масштабного підприємницького бачення при організації власного бізнесу.
2. Джерела і завдання курсу
Джерелами вивчення курсу «Економіка підприємства» є:
Конституція України, закони України, постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови, розпорядження і накази Кабінету Міністрів України;
нормативні акти, галузеві інструкції, положення, розпорядження, які регулюють діяльність і розвиток окремих галузей та виробництв;
офіційні статистичні дані, які оприлюднюються в публічних виданнях (інформаційних бюлетенях, довідниках, щорічниках) та відображають стан і динаміку економічного розвитку окремих суб’єктів господарювання, галузей, регіонів, економіки країни в цілому;
матеріали звітності окремих підприємств;
спеціальна наукова література: монографії, підручники, навчальні посібники вітчизняних та зарубіжних авторів; наукові статті в періодичних виданнях;
Інтернет - ресурси тощо.
Завдання курсу полягає в тому, щоб максимально врахувати особливості формування і розвитку підприємств у різних сферах діяльності та галузях, а також визначити всі умови і чинники найбільш ефективного використання їх наявних ресурсів і тих, які будуть залучені в господарський оборот у майбутньому.
3. Зв’язок «Економіки підприємства» з іншими дисциплінами
Економіка підприємства як наука вивчає економічні відносини, які є предметом розгляду цілої низки економічних наук, насамперед політекономії. Остання вивчає закони, які регулюють виробництво, розподіл, обмін та споживання матеріальних благ на різних ступенях розвитку суспільства.
Безпосереднє відношення економіка підприємства має до макро- і мікроекономіки. Макроекономіка розглядає економіку як єдине ціле і досліджує процеси формування сукупного попиту і пропозиції, національного доходу і валового національного продукту, аналізує вплив бюджетної політики уряду і грошової політики Національного банку на економічний ріст, інфляцію, рівень безробіття, досліджує регулювання макроекономічних процесів на рівні держави. Макроекономічні дослідження охоплюють аналіз таких показників, як загальний обсяг продукції, загальний рівень зайнятості, загальний рівень доходів і витрат, загальний рівень цін тощо. Усі перелічені процеси і показники, безперечно, впливають на діяльність конкретних підприємств.
Мікроекономіка досліджує поведінку окремих елементів та структур на ринку, а також вибори, які здійснюють економічні одиниці (окремі індивіди, домогосподарства, підприємства, фірми) в процесі виробництва, розподілу і споживання матеріальних благ. Вона вивчає закономірності формування обсягів виробництва окремих товарів, цін на них, вплив податків на рівень заощаджень населення та ін. на основі дії об’єктивних економічних законів - попиту і пропозиції, спадної доходності тощо.
Економіка підприємства пов’язана з функціональними економічними науками, об’єктом вивчення яких є певні функції держави з управління економікою - прогнозування, державне регулювання, фінансування, кредитування, розміщення тощо. Економіка підприємства вивчає, яким чином реалізація цих функцій на рівні підприємств впливає на їх економічне становище і перспективи розвитку.
З економікою підприємства безпосередньо пов’язана економічна статистика, яка вивчає кількісну сторону масових економічних процесів і явищ. Економіка підприємства широко використовує статистичну інформацію, проте для прийняття обґрунтованих господарських рішень важливою є достовірність статистичної інформації, яка б відображала реальний стан речей в економіці як держави в цілому, так і окремих регіонів, підприємств. При дослідженні питань формування та розподілу прибутку підприємств, джерел утворення та використання його оборотних коштів, оподаткування та ін. економіка підприємства використовує положення такої дисципліни, як фінанси.
Економіка підприємства пов’язана із такою дисципліною, як розміщення продуктивних сил, яка вивчає проблеми територіального розміщення підприємств різних галузей та видів діяльності, забезпечення їх необхідними факторами виробництва, в тому числі перспективними.
Економіка підприємства враховує набуті знання і досвід, «акумульовані» історико-економічними дисциплінами: економічною історією України, історією економіки та економічної думки, історією економічних вчень та ін., в яких значне місце відводиться дослідженню історії розвитку економічних процесів у суспільстві, виникненню та розвитку різних видів зайнятості в Україні та ін.
4. Методологія вивчення курсу
Предмет будь-якої дисципліни досліджується за допомогою певних методів.
Метод - це спосіб, своєрідний інструмент пізнання об’єктивної дійсності. При вивченні дисципліни використовується система взаємопов’язаних і взаємодоповнюючих методів, сукупність яких виражає їх органічну єдність і називається методологією.
Основними засадами вивчення курсу є:
- розгляд всіх економічних процесів в динаміці; економіка наука динамічна; зміна законодавчої бази, внутрішніх і зовнішніх чинників економічного розвитку держави прямо відбиваються на діяльності підприємств, системі показників оцінки їх роботи;
- використання наукового прогнозування при визначенні перспектив розвитку виробництва; без нього неможливо «побачити» перспективу економіки, визначитись з пріоритетами розвитку, накреслити напрямки вкладення капіталів, іноземного інвестування та ін.
Конкретними методами пізнання економічних процесів, які найчастіше використовуються при вивченні «Економіки підприємства», є:
метод економічного аналізу;
метод групувань;
нормативний метод;
економіко-математичні методи.
V. Закріплення нових знань і вмінь:
Питання для закріплення:
- Для чого учням потрібні знання з економіки?
- Дайте визначення поняття терміну «Економіка підприємства».
- Що є предметом вивчення економіки підприємства?
- Перелічіть джерела вивчення курсу «Економіка підприємства.
- З якими економічними дисциплінами має зв’язок «Економіка підприємства»?
VІ. Рефлексія:
Якою була тема уроку?
Що нового дізналися сьогодні на уроці?
VІІ. Підсумок уроку.
Отже , важливо зазначити, що суспільство, економіка та людина є однією єдиною системою. Суспільство як держава, реалізує свої інтереси через сферу економіки. Людина в цій тріаді є основою національної економічної системи, її вагомим суб’єктом господарської та комерційної діяльності.
Прогрес в економіці творять люди. Вони є визначальним фактором розвитку. Від їх знань, компетенції, кваліфікації, діловитості та активності, навиків до праці залежить розв’язання всіх соціально-економічних проблем в державі.
VІІІ. Домашнє завдання: Опрацювати конспект.