Розширити уявлення учнів про мову як найважливіший скарб українського народу, про існування різних мов; вчити спостерігати за звучанням, написанням і значенням слів у споріднених мовах. Розвивати усне мовлення учнів, каліграфічні навички письма, поширювати словниковий запас учнів. Виховувати любов до рідної мови, бажання більше дізнаватися про неї.
Тема: Поняття про мову. Українська мова – державна мова України
Мета: Розширити уявлення учнів про мову як найважливіший скарб українського народу, про існування різних мов; вчити спостерігати за звучанням, написанням і значенням слів у споріднених мовах. Розвивати усне мовлення учнів, каліграфічні навички письма, поширювати словниковий запас учнів. Виховувати любов до рідної мови, бажання більше дізнаватися про неї.
Обладнання: казкові персонажі: Барвінок і Ромашка, презентація до уроку.
Хід уроку
І. Організація класу
Другий клас, другий клас,
Мандрівок зараз безліч в нас.
Тож часу ми всі не гаймо –
В мовленнєву країну вирушаймо.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
До нас завітали на урок Барвінок і Ромашка, які запрошують здійснити подорож по країні Мовленнєвій, де ми:
Почнемо з каліграфічної хвилинки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилинка
У у Уу ур ук ська
Україна українська
Пригадайте правильність написання букв та буквосполучень. Зверніть увагу на з’єднання:
У у Уу (нижнє)
Ур ук - яке?
ська - буква ь - відкрита
А зараз запишіть слова.
- Чому слово Україна написано з великої букви?
- Зверніть увагу на наголос у слові українська.
Використовуючи слова, подані на екрані складіть речення за варіантами:
Зі словом Україна – І варіант;
Зі словом українська – ІІ варіант.
ПЕРЕВІРЯЄМО
А тепер запишіть або почуте речення, або те, що склали самостійно.
Перевірте положення зошита та осанки під час письма.
ВИСНОВОК
Барвінок і Ромашка зрозуміли, що:
Україна – наш рідний край, і для всіх українців рідною мовою є українська.
2. Підготовка до сприйняття нового матеріалу. Словниково – логічне завдання. (Робота у парах за картками)
Наші герої пропонують нам попрацювати у парах і виконати завдання проблемного характеру.
Візьміть картку і прочитайте слова 1 стовпчика (1 дитина - вголос);
прочитайте слова 2 стовпчика (1 дит. - вголос).
А тепер з’єднайте лінією слова 1 ст. з відповідними словами 2 стовпчика.
росіяни українська
французи англійська
українці французька
англійці російська
ПЕРЕВІРЯЄМО виконану роботу. Назвіть утворені пари слів.
ВИСНОВОК
Для росіян рідна мова російська, для французів – французька, для українців рідна мова – українська. Тож діти, кожен народ має свою мову.
ІY.Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення теми, мети
Тема уроку. Поняття про мову. Українська мова – державна мова України
Тому сьогодні:
2. Бесіда
- Яку мову ви використовуєте для спілкування на уроках?
ВИСНОВОК
Кожна країна має свою рідну мову. Для нас, українців, рідна мова – українська.
Народне прислів’я говорить: Скільки зірок на небі – стільки різних слів.
А розкриє зміст цього прислів’я вправа 187.
Відкрийте підручники на сторінці70. Знайдіть вправу 187.
3. Мовна гра «Продовж речення»
Прочитаємо речення. (Вголос, ланцюжком – називаю дітей)
Ромашка і Барвінок хочуть перевірити наскільки уважно ви читали текст вправи.
Вони пропонують ГРУ «Продовж речення»
У світі живе багато … …. (різних народів)
Близькими до української мови є … і … мови. (російська і білоруська)
Увага на екран.
Завдання: спишіть речення, записані на екрані.
ВИСНОВОК
4. Спостереження за звучанням, написанням і значенням слів
А тепер будемо разом з Барвінком та Ромашкою спостерігати за звучанням, написанням і значенням слів у споріднених мовах.
Знайдіть вправу188 на сторінці 70 (Читаю я, діти слідкують)
Укранська Російська Білоруська
Картопля картофель бульба
Цибуля лук цыбуля
Огірок огурец огурок
Буряк свекла буряк
Трішки стомилися, тож давайте відпочинемо.
5. Фізкультхвилинка.
6. Домашнє завдання
Для домашнього виконання наш підручник пропонує вправу191 на сторінці71, в якій теж треба виділені слова поділити для переносу та виписати слова, які відповідають на питання «що робили?»
7. Колективне опрацювання.
Продовжуємо нашу подорож.
Барвінок і Ромашка пропонують поширити знання про державну мову, опрацювавши вправу 189.
Прочитайте виразно текст
Виконаємо завдання за варіантами.
Прочитайте речення, які будете записувати.
Увага І варіант: знайдіть і спишіть 1 та 2 речення. Над кожним словом поставте наголос.
ІІ варіант: знайдіть і спишіть останнє речення. Над кожним словом поставте наголос.
ПЕРЕВІРЯЄМО. Читають.
Знайдіть у своїх реченнях і назвіть слова, у яких звуків більше, ніж букв.
(Україна. України)
Чому? ( Ї – йі )
Слово «Україна» - поділимо на склади для переносу. (1 уч.)
Слово «українська» - зробимо звуковий аналіз.
Настав час попрацювати в групах.
Барвінок і Ромашка пропонують дізнатися, що говорили про українську мову видатні письменники і поети.
На розрізних картках – висловлювання письменників і поетів про рідну мову. Складіть і прочитайте.
Сидір Воробкевич 2 група
Богдан Чепурко 4 група
Павло Тичина 3 група
ВИСНОВОК
Українською мовою користуються в усіх сферах життя діяльності людей.
Візьміть до уваги!
Наша мова постійно розвивається. З появою нових предметів з’являються і нові слова.
А назви тих предметів, які вже віджили або були замінені іншими - виходять з ужитку.
Наприклад, в давнину люди в полі використовували: серп, косарку, жатку, молотарку, віялку. В наш час все це замінили комбайном, адже ця машина виконує всі ці операції.
Старі слова вийшли з ужитку, їх заміняють нові.
9. Робота над поповненням словникового запасу
А ще ми поповнимо свій словниковий запас новим словом, з’ясуємо його значення.
Звернемося до підручника с. 71.
– А що найдорожче для українського народу?
10. Виконання дидактичного завдання у зошиті з друкованою основою
А тепер попрацюємо у зошиті с.42 впр.118
Утвори пари слів: слово, яке позначає предмет, і слово, яке позначає дію.
Говорити – говоріння, …
Казкові гості задоволені, як ви справились із завданням.
Y. Підсумок уроку
- Що нового дізналися на уроці Барвінок і Ромашка.?
- Що треба запам’ятати?
1. «Мозковий штурм»
Підсумовуючи урок, охарактеризуйте нашу українську мову, дібравши слова-ознаки до слова «мова»:
рідна мелодійна українська
співуча ласкава молода
давня державна
Ми з вами дібрали стільки ознак, з’ясували, що українська мова – наша рідна мова. Тож любіть і плекайте свою рідну мову.
YІ. Домашнє завдання
С.71, виконати вправу 191
На цьому наш урок закінчено.