Інтегрований урок
з розвитку зв'язного мовлення, літературного читання та природознавства
з елементами інтерактивних технологій у 2 класі розроблений з метою
поглибити знання учнів про осінні явища та життя звірів, вчити бачити
розмаїття осінньої природи;
вчити дітей складати і записувати два-три зв'язані між собою речення,
правильно висловлювати свої думки, розвивати навички діалогічного
мовлення учнів, уміння добирати влучні слова для передачі власних
спостережень, вражень, почуттів;
збагачувати словниковий запас учнів, розвивати пізнавальний інтерес,
допитливість, спостережливість,
виховувати любов до природи, прагнення більше знати про навколишній
світ, бажання милуватися красою природи.
Озерянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Інтегрований урок
з розвитку зв’язного мовлення, літературного читання та природознавства
з елементами інтерактивних технологій у 2 класі
на тему:
«Як звірі готуються до зими.
Побудова і записування речень»
Підготувала
вчитель початкових класів
Левицька Марія Іванівна
2016 р.
Тема: Як звірі готуються до зими. Побудова і записування речень
Мета: поглибити знання учнів про осінні явища та життя звірів, вчити бачити
розмаїття осінньої природи;
вчити дітей складати і записувати два-три зв’язані між собою речення,
правильно висловлювати свої думки, розвивати навички діалогічного
мовлення учнів, уміння добирати влучні слова для передачі власних
спостережень, вражень, почуттів;
збагачувати словниковий запас учнів, розвивати пізнавальний інтерес,
допитливість, спостережливість,
виховувати любов до природи, прагнення більше знати про навколишній
світ, бажання милуватися красою природи.
Обладнання: карта екскурсії, звірята «Лісової школи», картки для роботи в
парах, навчальні проекти, ілюстрації, роздатковий матеріал, схеми для
звукового аналізу, сигнальні картки, маски звірят, мікрофони.
Тип уроку: інтегрований.
Хід уроку
І. Організація класу
Дзвоник нас покликав в клас.
До роботи! – дав наказ.
Біля парти станьте чемно –
Хай мине час недаремно.
Поверніться до гостей.
Привітайтесь: Доброго дня вам!
Доброго дня нам!
Доброго дня нам усім!
«Дорогі другокласники, до нас дійшла звістка, що сьогодні на уроці ви будете обговорювати дуже важливе питання: «Як звірі готуються до зими». Оскільки це стосується безпосередньо нас, ми хочемо запропонувати вам провести заочну екскурсію до осіннього лісу, побувати на уроці у Мудрої тітоньки Сови, помандрувати цікавими лісовими стежинами, відпочити на лісовій галявині та посмакувати гостинцями від наших мешканців»
Звірята «Лісової школи»
- Наша екскурсія розпочинається.
ІІ. Актуалізація знань учнів
Перша зупинка «В гостях у синоптиків»
Вправа «Мікрофон»
( Дві дівчинки – синоптики) (Додаток 2)
– Добрий день! З вами бюро погоди.
– Ось і настала пізня осінь.
Дні стали коротші.
Сонечко гріє слабко, не так весело.
Небо вкрите хмарами. Часто йдуть дощі.
- З дерев облетіло майже все листя.
Усі перелітні птахи відлетіли у теплі краї .
Люди зібрали урожай овочів і фруктів.
–– Вітер плаче , вітер віє,
Дощ осінній дрібно сіє.
Жовкне листя, в’януть квіти ,
Скрізь калюжі поналито.
– У природі вже настала зима.
– Дякуємо за увагу.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
- Наша мандрівка продовжується.
Друга зупинка «Поетична»
- Зараз ми послухаємо, як описують осінь поети.
1. Слухання віршів про осінь (читають учні)
Осінь
Ніби притомилось сонечко привітне,
У траві пожовклій молочай не квітне.
Облетіло літо листячком із клена,
Лиш ялинка в лісі сонячно зелена.
Журавлі курличуть: - летимо у вирій! –
Пропливає осінь на хмарині сірій…
(Б. Чалий)
Висне небо синє, синє, та не те:
Світить, та не гріє сонце золоте.
Оголилось поле од серпа й коси,
Ніде приліпитись крапельці роси.
Темная діброва стихла і мовчить;
Листя пожовтіле з дерева летить.
(Я. Щоголів)
2. Слухання уривку з оповідання Г. Скребицького, В.Чапліної.
(читає вчитель)
Хто як зимує
Завітай зимового ранку на подвір’я. По снігу стрибають горобчики, від холоду настовбурчилися, розпушилися, на м’ячики стали схожі. Стрибають, крихти підбирають. Тут же перевальцем гуляють ворони, між ними метушаться галки – так і дивляться, чим би їм поживитися. Винесуть собаці миску з їжею, тільки поставлять, а галки, ворони вже тут: навколо собаки стрибають, стараються з-під самого носа шматочок вихопити. Не витримає пес, кинеться за пташкою, а інші вже в миску лізуть. Схопить хто хліб, хто кісточку – і геть полетять.
У селі взимку біля оселі не тільки цих пташок побачити можна. Сюди і синиці, і вівсянки, і навіть обережні сороки прилітають. Голодно взимку їм у лісі. Ось вони й летять ближче до людської оселі, що підгодуватися.
2. Бесіда за змістом прослуханих творів.
- Яка пора року описана у віршах?
- Як дерева готуються до зими?
- Як готуються до зими пташки?
- Як називаються птахи, які відлітають у вирій?
- Куди відлітають журавлі?
- Які пташки залишаються зимувати у нас?
- Як їм живеться у нас взимку?
- Що ви дізналися про їхнє життя із прослуханого оповідання?
- Як ми можемо допомогти птпашкам перезимувати?
ІV. Повідомленння теми і завдань уроку.
- Діти, ви вже знаєте які осінні явища відбуваються в житті рослин та птахів. Сьогодні ви дізнаєтеся про ще одну групу тварин. Тему уроку ви розгадаєте, якщо прочитаєте деформоване речення.
ЗВІРІ ЗИМИ ГОТУЮТЬСЯ ДО ЯК
- Які результати ви очікуєте від уроку? Відповідь починайте так: «Цей урок навчить мене…» або «На цьому уроці я дізнаюся…» (Додаток 3)
- правильно, точно висловлювати свої думки;
- любити живу природу;
- злагоджено працювати в парах;
- багато цікавого про тварин,
- підготовку звірів до зими.
- Сьогодні ми будемо вчитися складати і записувати речення за малюнками та опорними словами, пов’язані між собою за змістом. Будемо працювати з деформованими реченнями. А щоб дізнатися про яких саме тварин ми будемо говорити завітаємо на «веселу галявину» і відгадаємо загадки.
Зупинка «Весела галявина»
(На дошці малюнки із зображенням лісових мешканців) (Додаток 5)
- Діти, відгадайте загадки і знайдіть малюнки-відгадки.
Влітку носить сіру шубку,
Взимку – білого кожуха.
Має з тріщиною губу.
Косі очі й довгі вуха. (заєць)
Гостроносий і малий.
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається. Вночі
Йде шукати харчі.
Весь з тоненьких голочок.
Як він зветься? (їжачок)
Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є,
І не ходить, не гуляє,
А у лігво залягає. (ведмідь)
Хвіст трубою, спритні ніжки –
Плиг із гілки на сучок.
Носить все вона горішки
В золотий свій сундучок. (білка)
Ходить свашка із мітлою,
Заміта до лісу слід,
Де недавньою порою
Тут відбувсь її обід. (лисиця)
Робота в парах.
- А зараз складемо звукові моделі до слів-відгадок із буквами я, є, ї (робота в парах: кожна пара складає звукову модель одного з слів, потім один з учнів виходить до дошки, називає слово, вибирає звукову модель, всі учні перевіряють і сигналізують картками) (Додаток 4)
- Чи знаєте ви де живуть ці звірі?
- Давайте пограємо гру «Хто де живе? (Додаток 6)
- Вам потрібно підійти до дошки і поєднати лісових мешканців з їхніми домівками.
Білочка барлога
Зайчик нора
Ведмідь кущ
Лисиця дупло
Їжак
V. Основна частина уроку.
Зупинка «Урок у лісовій школі»
- Мудра Сова дуже задоволена вашою роботою тому запрошує вас на свій урок.
Завдання 1.
Розгляньте малюнки. Що ви знаєте про життя цих звірів восени та їхню підготовку до зими?
Завдання 2.
Слово вчителя.
Зима для тварин – важкий час: холодно, обмаль їжі.. Чимало звірів впадають у сплячку. І цей сон незвичайний: сплять вони кілька місяців майже не прокидаючись, і збудити їх дуже важко. Температура тіла в них знижується, а подих і серцебиття сповільнюється. Ці звірі можуть провести кілька місяців без їжі і води. Проте організм у такому стані повинен одержувати хоч якусь їжу. І він живиться жиром, який накопичується з осені. Так сплять ведмеді. борсуки, ховрахи, їжаки. Засинають на зиму, забившись у норий щілини змії, ящірки й різні комахи.
Фізкультхвилинка
- Звірятка трішки стомилися, тому пропонують вам відпочити разом з ними.
У країні казочок жив ведмедик, їжачок,
Разом з ним усі звірятка вишикувались на зарядку.
Похитали головою, раз притупнули ногою,
Руки вгору піднесли, трішки ними потрясли,
Нахилились вліво, вправо, та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз, раз – присіли, піднялись,
Головою похитали й працювати знову стали.
В вас на партах лежить один осінній листочок: дубовий, кленовий, калиновий. каштановий та березовий. Зараз кожна пара отримає другий такий листочок із завданням.. Вам потрібно відновити деформовані речення.(Додаток 7)
1 пара
Білки, на, старанно, зиму, корм, дуже, запасають.
Жолуді, гриби, горіхи, вони ховають у дуплах.
2 пара
Зайці , запасів, на, зиму, їжі, не заготовляють.
Живляться (молоді) пагонами дерев, вони, озиминою.
3 пара
Їжаки, під, влітку, шкірою. жир, нагромаджують.
Їжу, зиму. на, вони не запасати.
4 пара
Восени ведмеді відгодовуються, будує собі барлоги, залягають.
Взимку, спати, вони.
5 пара
Лисиця, миші, полювати, на..
Вона, ловити, куріпок, снігом, які, ночувати, під .
2.Перевірка робіт.
(Один з пари говорить речення, весь клас слухає. Хто помітив помилку сигналізує червоною карткою. Після прослуховування виправляє помилки)
4. Зупинка «Під великим дубом»
Восени звірі готуються до зими. Ховрахи, хом’яки, ведмеді, борсуки багато їдять, щоб запастись жиром. Білки і миші запасають на зиму корм. Деякі звірі линяють – змінюють хутро на більш густе і світліше. Звірята пропонують нам зібратись під великим дубом. Вони згідні дати нам цікаве інтерв’ю про своє життя та підготовку до зими.
Вправа «Інтерв’ю”.
(Учні заздалегідь займалися пошуковою роботою, готували навчальні проекти. Вони намагались дізнатися щось цікаве із життя тварин восени, як вони готуються до зими
(Виходять діти в масках білочки. зайця, лисички, і відповідають на запитання шкільного кореспондента)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Робота в парах. Встановлення відповідності між описом способу підготовки тварини до зими і її назвою. (Перевірка.Сигнали.) (Додаток 8)
Встановіть відповідність між описом способу підготовки тварини до зими та її назвою.
А 1. Їжак
Б 2. Заєць
В 3. Кріт
А У нього немає ні нори, ні гнізда. Він ховається то під кущем, то в ярочку виспиться. Шуба у нього на зиму стає тепла і біла. Їсть молоді гілочки дерев, кущів. Інколи в село завітає до копиці сіна.
Б Місце, де він мешкає, легко знайти за купками землі на луках, городах, пасовищах. Живиться комахами та їхніми личинками, які живуть під землею. Активний протягом усього року. В зимову сплячку не впадає.
В Пізно восени, коли промерзає ґрунт і зменшується кількість кормів, заривається в опале листя і згортається у неміцний клубок та спить аж до березня. Запасів на зиму не робить.
– А зараз перевіримо виконану роботу. Приготуйте сигнали. Погляньте на
таблицю. У кого завдання виконано правильно, піднімають зелений колір, а хто допустив помилку – то червоний.
2.Зупинка «Зустріч на лісовій стежинці»
- Дізнавшись багато цікаво ми повертаємося до школи. На лісовій стежинці ми зустрічаємо звірят , які про щось розмовляють. Давайте послухаємо їх.
Виразне читання віршів-діалогів
Про зайчика
Зайчик, зайчик
Де гуляв? Чом ти шубку поміняв?
Бо зима уже наносі,
Білий сніг вжена порозі.
В сірій шубці поскачу –
Від лисички утечу.
В сірій – справа вже не та:
Швидко зїсть мене вона.
Катерина Перелісна
Добрий вечір зайчику
Добрий вечір , зайчику,
Куди йдеш?
Скажи мені правдоньку,
Де живеш?
Отут живу в хатоньці
Край води.
А ти туди, лисонько,
Не ходи.
Білочка
- Де ти, білочко, живеш?
Що ти, білочко, гризеш?
- У зеленому ліску,
У дуплі, у сосняку
Я гризу горішки,
І гриби, і шишки.
- А в морози люті, злі
Ти не мерзнеш у дуплі?
- Мене добре зігріва
Моя шубка хутрова,
І тому зимові дні
Мені зовсім не страшні.
Г. Демченко
VІІ. Підсумок уроку.
- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
- Чи досягли ми поставленої мети?
- Чи збулися ваші очікування?
Тож давайте продовжимо речення:
Сьогодні на уроці я дізнався… Я навчився… Мені захотілося… Більш за все мені сподобалося…
- Що вам сьогодні було робити легко, а що викликало труднощі?
- Чим ми можемо допомогти звірятам взимку?
- Звірята дякують, що ви на уроці підняли таку важливу тему і відвідали їхню лісову школу. Їм було дуже цікаво.
- Сьогодні на уроці активно працювали … .Потрібно ще попрацювати над складанням речень …
VІІІ. Домашнє завдання (диференційоване)
І група
ІІ група
- Намалювати улюблену тваринку.
– Нарешті наступив найцікавіший момент. Білочка і зайчик спостерігали за вами протягом усього уроку. Як вам уже відомо, зайчик запасів на зиму не робить, а білочка велика трудівниця. Вона добре підготувалася до зими і хоче віддячити вам за активну роботу на уроці, пригостивши смачними горішками та цукерками.
Працювали ви старанно,
То ж урок пройшов не марно.
Тому щиро, від душі
Я скажу: Ви - молодці.
Додатки
до уроку
Додаток 1
«Зустріч на лісовій стежинці»
«Дорогі другокласники, до нас дійшла звістка, що сьогодні на уроці ви будете обговорювати дуже важливе питання: «Як звірі готуються до зими». Оскільки це стосується безпосередньо нас, ми хочемо запропонувати вам провести заочну екскурсію до осіннього лісу, побувати на уроці у Мудрої тітоньки Сови, помандрувати цікавими лісовими стежинами, відпочити на лісовій галявині та посмакувати гостинцями від наших мешканців»
Звірята «Лісової школи»
Додаток 2
Додаток 3
«Цей урок навчить мене…»
«На цьому уроці я дізнаюся…»
правильно, точно висловлювати свої думки;
любити живу природу;
злагоджено працювати в парах;
багато цікавого про тварин,
про підготовку звірів до зими.
Додаток 4
Додаток 5
Додаток 6
Гра «Хто де живе?»
Білочка барлога
Зайчик нора
Ведмідь кущ
Лисиця дупло
Їжак сухе листя
Додаток 8
Додаток 7
1 пара
Білки, на, старанно, зиму, корм, запасають.
Жолуді, вони, гриби, горіхи, ховають
у дуплах.
2 пара
Зайці , запасів, на, зиму, їжі, не заготовляють.
Живляться (молоді) пагонами дерев, вони, озиминою.
3 пара
Їжаки, під, влітку, шкірою. жир, нагромаджують.
Їжу, зиму, на, вони, не запасати.
4 пара
Восени ведмеді відгодовуються, будує собі барлоги, залягають.
Взимку, спати, вони.
5 пара
Лисиця, миші, полювати, на..
Вона, ловити, куріпок, снігом, які, ночувати, під .