Починаючи вивчення органічної хімії в 9 класі, пропоную даний урок. На цьому уроці працюють учні, так як поняття про органічні речовини вводяться з використанням знань учнів. Роздаткові картки можна використовувати на інших уроках.
Тема. Поняття про органічні сполуки.
Мета: - з'ясувати предмет вивчення органічної хімії;
Обладнання: періодична система хімічних елементів, зразки
органічних сполук (спирт, оцтова кислота,
поліетилен, цукор, крохмаль, бензин), куле стержневі
моделі атомів, роз даткові картки.
Базові терміни: органічні речовини, елементи – органогени,
молекулярна, електрона, структурна формула.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: традиційний урок з елементами колективної
роботи.
Структура уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Вивчення нового матеріалу:
ІІІ. Закріплення і узагальнення знань.
ІV. Домашнє завдання.
V. Підведення підсумків уроку.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Ми починаємо вивчати органічні речовини та органічну хімію.
Починаючи з середини ХХ ст., органічна хімія настільки стрімко і потужно ввійшла в повсякденне життя людини, що зараз не можна знайти такої галузі промисловості, побуту, народного господарств без її надбань. Люди використовують різноманітні миючі засоби, пакувальні матеріали, фарби, одяг, медичні препарати і багато інших речей і навіть не знають, що користуються надбаннями органічної хімії.
Заслуховують повідомлення учнів, які виконували випереджувальне домашнє завдання. Можна зробити короткий опис фактів та досягнень органічної хімії, що вплинули на суспільство.
Колективна робота.
Клас ділиться на 6 груп, кожна група отримує одну органічну речовину (спирт, оцтову кислоту, поліетилен, цукор, крохмаль, нафту). Учні, опираючись на свій життєвий досвід, характеризують її за планом:
Отримані дані записують в таблицю (див. Додатки).
Учитель на дошці записує формули даних речовин. Після
заповнення таблиці учні під час обговорення роблять
висновок про спільне і відмінне між цими речовинами. В
зошит записують узагальнені висновки:
До складу всіх органічних речовин входять атоми Карбону
і Гідрогену, а отже ці елементи є елементи – органогени.
Органічна хімія – це хімія сполук на основі Карбону, яка
вивчає їх будову, властивості, способи отримання і галузі
застосування.
Давайте згадаємо будову атома Карбону.
Учень біля дошки записує електронну формулу атома Карбону в основному та збудженому стані.
Використовуючи кулестержневі моделі, вчитель вводить поняття молекулярна формула, електронна формула, структурна формула.
Робота з карткою «Основні формули органічних сполук» (див. Додатки).
ІІІ. Закріплення та узагальнення знань.
ІV. Домашнє завдання.
V. Підведення підсумків уроку.
Додатки
Таблиця «Порівняльна характеристика деяких органічних сполук».
Назва речовини |
Формула |
Агрегатний стан |
Колір |
Запах |
Розчинність |
Термічна стійкість |
Застосування |
Спирт
|
|
|
|
|
|
|
|
Оцтова кислота |
|
|
|
|
|
|
|
Поліетилен
|
|
|
|
|
|
|
|
Цукор
|
|
|
|
|
|
|
|
Крохмаль
|
|
|
|
|
|
|
|
Нафта
|
|
|
|
|
|
|
|
Основні формули органічних сполук
Молекулярна формула вказує на елементний склад органічних
речовин.
СН4 – метан, складається з одного атома Карбону і чотирьох атомів Гідрогену.
С2Н6 – етан, складається ……
С2Н5ОН – етиловий спирт, складається …..
Електронна формула вказує на утворення зв'язків в молекулі, на
особливості будови молекул та взаємний
вплив групи атомів один на один.
Н Н Н Н Н
Н : С : Н Н : С : С : Н Н : С : С : О : Н
Н Н Н Н Н
метан етан етиловий спирт
Структурна формула вказує на будову органічних речовин.
За її допомогою пояснюють властивості речовин. Риска в структурних формулах означає зв'язок між атомами, що однаково відноситься як до одного, так і до іншого атома.
Н Н Н Н Н
│ │ │ │ │
Н ─ С ─ Н Н ─ С ─ С ─ Н Н ─ С ─ С ─ О ─ Н
│ │ │ │ │
Н Н Н Н Н
метан або або
СН3 – СН3 СН3 – СН2 – ОН
етан етиловий спирт
Нижній запис – це скорочена структурна формула.