Тема: Порівнюємо частини цілого. Заміна складених іменованих чисел простими іменованими числами.
Тип уроку: комбінований (засвоєння нових знань + практична робота).
Мета:
Навчальна : актуалізувати спосіб практичного отримання дробів і способу знаходження частини від цілого; вчити порівнювати дроби з чисельником 1 за малюнками, схемами та за уявленням ; вчити замінювати складені іменовані
числа простими іменованими числами.
Розвивальна:розвивати логічне і наочно – образне мислення.
Виховна:виховувати охайність,старанність,інтерес до математики.
Обладнання: цеглинки LEGO,презентація до уроку, аудіо запис фізкультхвилинки – руханки , мікрофон.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Емоційне налаштування.
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно -
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1) Перевірка домашнього завдання.
2)Усний рахунок (Слайд № 2).
Діти будують вежу з цеглинок LEGO ,рахуючи з нижнього прикладу.
(56,34,98,42,35,60).
3) Каліграфічна хвилинка(Слайд № 3) .Запишіть число 8 каліграфічно. Давайте назвемо,які числа діляться на 8?(8,16,24,32,40,48,56,64,72,80).
ІV.Мотивація навчальної діяльності.
Запишіть дроби за малюнками. Назвіть чисельник і знаменник кожного дробу(Слайд №4).
1; 1/2; 1/3, 1/4,1/5.
V. Повідомлення теми та завдань уроку(Слайд №5).
На сьогоднішньому уроці ми з вами будемо порівнювати частини цілого. Замінювати складені іменовані числа простими іменованими числами.
VІ. Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння)
1.Виконання завдання 1 з підручника(стор. 88)
18 : 6 =3
2. Ознайомлення зі способом порівняння дробів
а)Виконання вправи 2(Слайд №7)
Щоб порівняти дроби 1/2 і 1/4 ,учні виконали схему. Прокоментуй схему.
б)Виконання 3 завдання.
- Ви повинні накреслити три однакові прямокутники зі сторонами 8 см і 2см.
- Нам потрібно розділити перший прямокутник на 8 частин.(Ділимо на частини і замальовуємо 8 частину). Яку частину ми замалювали?
- Ми замалювали 1/8 частину. Записуємо цей дріб.
-А тепер розділимо другий прямокутник на чотири частини і замалюємо 4 частину. Яку частинуми замалювали?
- Ми замалювали 1/4 частину,або четвертину. Записуємо цей дріб.
- А тепер розділимо третій прямокутник на дві частини і замалюємо 2 частину. Яку частину ми замалювали?
- Ми замалювали 1/2 частину,або половину. Записуємо цей дріб.
- Давайте порівняємо ці дроби.
- 1/2 > 1/4 , 1/2> 1/8, 1/4> 1/8.
-А тепер давайте запишемо дроби в порядку спадання(від більшого до меншого).
- 1/2, 1/4, 1/8.
3) Фізкультхвилинка – руханка (Слайд № 9).
VІІ. Осмислення нових знань та умінь.
1)Вправа 4.Порівняй дроби.(Самостійна робота в парах)
1/6 * 1/4 1/9 * 1/6 1/3 *1/9 1/2 *1/3
2)Перевірка завдання (Слайд № 10).
3)Вправа 5(робота в підручнику)
Розрізали два однакові пироги : один на 6 рівних частин,а другий – на 8 рівних частин. Яка частина пирога більша?
Розрізали два однакові багети: один на 5 рівних частин,а другий – на 3 рівні частин. Яка частина багета менша?
Розділили два однакові батончики: один на дві рівні частини,а другий – на чотири рівні частини. Яка частина батончика більша?
- Перший батончик розділили на 2 рівні частини.. Як ми назвемо одну частину цього батончика?
- Це друга частина батончика,або половина.
- Який дріб ви запишете?
- 1/2.
- Другий батончик розділили на 4 рівні частини. Як ми назвемо одну частину цього батончика?
- Це четверта частина батончика,або четвертина.
- Який дріб ви запишете?
- 1/4.
- Яка частина батончика більша?
- 1/2 частина батончика ,більша тому що знаменник менший.
VІІІ. Формування вміння замінювати складені іменовані числа простими.
5 дм 7 см=50 см + 7 см =57 см
4 см 2 мм =40 мм +2 мм=42 мм 3 дм 1 см = 30 см +1 см =31 см
8 см 6 мм=80 мм +6 мм= 86 мм 9 м 4 дм= 90 дм +4 дм =94 дм
1 доба 4 год = 24 год +4 год =28 год
1 доба 7 год= 24 год +7 год =31год
1 доба 15 год = 24 год +15 год =39 год
1 рік 3 міс =12 міс +3 міс = 15 міс
1 рік 8 міс = 12 міс +8 міс =20 міс
1 рік 11міс =12 міс+11 міс =23 міс
2)Зразок розбираємо колективно,а завдання виконуємо,працюючи в парах.
ІХ. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.
Вдома ви виконаєте завдання 6.Уважно прочитаєте задачу і подумаєте,які дроби можна записати до неї. Потім порівняєте ці дроби.
Х.Підсумок уроку. Рефлексія.
1.Вправа «Мікрофон».
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Що означає знаменник?
- Що означає чисельник?
- Якщо чисельник дорівнює одиниці,а знаменники різні ,як дізнатися,який дріб менший?
-Якщо чисельник дорівнює одиниці,а знаменники різні ,як дізнатися,який дріб більший?
2.Вправа « Самооцінювання» (Слайд №11).
- Діти,мені з вами було дуже цікаво працювати. Підніміть,будь ласка, зелену цеглинку ті,хто вважає ,що йому все вдалося на уроці.
-А тепер підніміть,будь ласка, блакитну цеглинку ті,хто вважає ,що добре працював на уроці .
- А тепер підніміть,будь ласка, жовту цеглинку ті,хто вважає ,що може краще працювати на уроці .
-А чи є такі діточки,яким важко було сприймати матеріал? Підніміть червону цеглинку,хто потребує допомоги.