МЕТА: повторити вивчений матеріал про неорганічні сполуки, закріпити знання про їх будову та властивості, продовжити формувати вміння використовувати дидактичні матеріали; розвити навички колективної роботи, логічного, творчого та критичного мислення, використовувати знання на практиці, складати рівняння реакцій; виховати науковий інтерес, здатність до переборення труднощів, зібраність, комунікативну компетентність
Предмет: ХІМІЯ Клас: 9
№ уроку 1 Дата
ТЕМА УРОКУ: Повторення найважливіших питань курсу хімії 8 класу . Склад і властивості основних класів неорганічних сполук.
МЕТА: повторити вивчений матеріал про неорганічні сполуки, закріпити знання про їх будову та властивості, продовжити формувати вміння використовувати дидактичні матеріали; розвити навички колективної роботи, логічного, творчого та критичного мислення, використовувати знання на практиці, складати рівняння реакцій; виховати науковий інтерес, здатність до переборення труднощів, зібраність, комунікативну компетентність
ТИП УРОКУ: узагальнення та систематизація знань
МЕТОДИ: розповідь з елементами бесіди, фронтальна робота, самостійна робота, групова робота, експеримент
ОБЛАДНАННЯ: роздатковий матеріал, підручник, мультимедія, таблиця Менделєєва, хімічний посуд та реактиви
Хід уроку
1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Первинний інструктаж з БЖД
Діти. Сьогодні в нас з вами не простий урок. Це квест-урок, для якого потрібні команди. Тому зараз розподіліться на 5 груп і займіть свої місця.
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Що таке хімія? Навіщо її вивчати? Чи пам’ятаєте ви що ми вивчали в 8 класі?
Для нашої гри я роздам вам картки підказки.
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
На екрані вмикається відео (текст під музику)
Чи готові ви почати гру? Гру яка покаже хто з вас хто? Ви потрапили до лабіринту страху. Вибратись з якого вам допоможуть знання, кмітливість та логіка! Правила гри прості! Якомога швидше вибратись з лабіринту! Вам потрібно виконуючи завдання пробиратись далі та отримувати ключі. За підказку ключ буде забиратись! В лабіринт мешкає сліпень який реагує на гомін! За гучні розмови він буде забирати вас по одному! Ви готові? Поїхали!
4. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАННЯ УРОКУ
5. ЗАКРІПЛЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ
1- Розгадайте ребуси та знайдіть їх пару (оксид, кислота, сіль, основа) Приклейте частини.
|
Ме+кисл. зал
|
|
Мех(ОН)х |
|
ЕухОху |
|
Н+кислот. зал. |
2) група
|
Н+кислот. зал. |
|
Мех(ОН)х |
|
Ме+кисл. зал |
|
ЕухОху
|
3) група
|
ЕухОху |
|
Ме+кисл. зал |
|
Н+кислот. зал. |
|
Мех(ОН)х |
4) група
|
Мех(ОН)х |
|
Ме+кисл. зал
|
|
ЕухОху |
|
Н+кислот. зал. |
5) група
|
Н+кислот. зал. |
|
Ме+кисл. зал
|
|
ЕухОху |
|
Мех(ОН)х |
Переверніть листок, якщо вирішили правильно, буде підказка на наступний крок
|
|
|
|
|
2- Перед вами хмаринка тегів. Знайди зайвого і визнач молекулярну масу сполуки. Розшифруй підказку (КОН=56, NaСl= 58,5, К2О=94, Н2О=18, C=12 )
18= стіл для демонстрацій |
105= полиця з книгам |
94= таблиця розчинності |
142= кімнатні квіти |
58,5= стіл для демонстрацій |
125= шафа з хімічним посудом |
56=вчительський стіл |
98= стенд |
12= остання парта біля полиці |
72= двері препараторської |
3- Практика
Якщо виконали правильно, вчитель дає наступну підказку. «Дам тобі я олівець і чистенький піпірець. В руку ти листок візьми і легенько поводи.»
На лиску з’являється текст: 1) препараторський стіл 2) двері до препараторської 3) ящик в кінці класу 4) шафа 5) препараторський стіл
4- Відповідність. Встановіть відповідність між складом і властивостями речовини
За основністю:
1. Одно-
2. Трьох-
3. Чотирьох-
Бо молекула містить:
А 1 атом Гідрогену
В 1 атом Хлору
С 2 атоми Оксигену
Вона реагує з оксидами:
I Основними та амфотерними
II Тільки кислотними
III Основними та кислотними
За основністю:
1. Одно-
2. Трьох-
3. Чотирьох-
Бо молекула містить:
А 1 атом Фосфору
В 3 атоми Гідрогену
С 4 атоми Оксигену
Вона реагує з оксидами:
I Основними та амфотерними
II Тільки кислотними
III Основними та кислотними
За складом:
1. Кислотний
2. Основний
3. Амфотерний
Бо молекула містить:
А метал
В неметал
С 2 атоми Оксигену
Реагуючи з водою утворює:
I кислоту
II оксид
III сіль
За складом:
1. Кислотний
2. Основний
3. Амфотерний
Бо молекула містить:
А метал
В неметал
С 2 атоми Оксигену
Реагуючи з водою утворює:
I кислоту
II оксид
III гідроксид
За складом:
1. Кислотна
2. Основна
3. Середня
Бо молекула містить:
А є атом Гідрогену
В є гідрокси- група
С лише метал і кисл.зал.
Реагуючи з водою утворює:
I кислоту
II оксид
III гідроксид
Ззаду листка текст: в місце старту поверніться та скоріше озерніться!
5- Запишіть рівняння
Додаткові завдання:
6-Проаналізуйте хімічні формули речовин з наведених переліків, назвіть їх і класифікуйте:
а) МgSОз, ВаО, Н2S04, Fе(ОН)3, Ва, S03, ВаСІ2, Ва(ОН)2, НВг;
б) S, НN03, ZnСl2, S02, Сu(ОН)2, Na2S03, Н20, Н2S03, LiOН, СаО, НСІ;
в) СuО, Н3РО4, С, Н2С03, С02, Са(ОН)2, К2С03, СuSO4, Fе(ОН)2, НІ;
г) SіО2, К20, Мg(ОН)2, Sі, NaОН, Н2Sі03, Na, АgСІ, К2Sі03, НF, АІ203.
6.УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Для чого потрібно знати неорганічну хімію? Висновки учнів
7.ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. Рефлексія
8.Д/З §1, №8 ст. 10