На уроці української мови повторять та закріплять набуті знання про прикметник як частину мови та його роль у мовленні; удосконалять вміння добирати антоніми , будувати речення , текст , правильно висловлювати свої думки , визначати рід , число та відмінок прикметників
Тема. Повторення та узагальнення вивченого про прикметник як частину мови.
Мета. Повторити і закріпити набуті учнями знання про прикметник як частину мови та його роль у мовленні; удосконалювати вміння добирати антоніми , будувати речення , текст , правильно висловлювати свої думки , визначати рід , число та відмінок прикметників розвивати творчі здібності, збагачувати словниковий запас учнів; прививати любов до української мови , до природи
Обладнання. Мультимедійна презентація, картки для індивідуальної роботи та роботи в парах., лист, мікрофон
Тип уроку. Урок –гра з використанням ІКТ.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Станемо ми всі рівненько
Усміхнемось веселенько
Ще один важливий крок
Зробимо за цей урок
Глибше вивчимо ми мову -
Солов’їну і чудову
Тож гаразд часу не гаймо
І урок розпочинаймо !
Вчитель. Поверніться будь ласка до гостей , подаруйте їм посмішки.
Учні. Всім присутнім здоров’я ми зичим й добра.
А тепер до роботи приступити пора
Щоб почути у кінці
Що у нашім класі діти – просто молодці!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів на уроці
1. Розповідь учителя.
Прийшла до нас довгоочікувана чарівниця - зима. Це така пора року, коли можуть відбуватися справжні дива.
2. Релаксаційна вправа «Загадай бажання»
(Звучить тиха повільна музика)
Вчитель .Дітки, закрийте очі. Уявіть себе біля палацу Чарівниці Зими Всюди тиша. Сніжинки кружляють у повітрі, виблискують на сонці. Діти, оберіть поглядом найкращу сніжинку , загадайте бажання.
Відкрийте очі, подивіться на екран. Я хочу, щоб у Вас всі бажання здійснилися . А чарівниця Зима подарувала Вам натхнення , наснагу, здоров’я
Сьогодні на уроці мені потрібні уважні, розумні, організовані, кмітливі, а ще дружні і веселі діти.
Зачитаємо девіз нашого уроку:
«Знаєш сам , допоможи другові»
Вчитель. Сьогодні вранці йдучи до школи мені чарівниця – зима вручила телеграму , яка адресована учням 4 класу КЗ « Гімназія І,ІІ ст.№3»
Зачитаємо її:
Дорогі четвертокласники!
Я впевнена , що Ви багато чого знаєте і вмієте, бо дуже наполегливо мандруєте просторами рідної мови. Тому хочу запросити Вас зіграти в гру «Що?» , « Де?», « Коли?». Проти Вас будуть грати вчителі КЗ «Гімназія І, ІІст.№3». Команда суперників будуть давати нам свої питання , а ми будемо шукати відповіді на них. А переможці звичайно отримають нагороду.
Згодні ?
Ведучою гри буду я , Людмила Михайлівна.
Під час гри ми закріпимо знання з теми прикметник , будемо визначати рід , число , відмінок прикметників, будемо добирати протилежні за значенням прикметники, складемо невеличку розповідь про зиму.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
А зараз давайте запишемо дату проведення гри.
17 лютого
Класна робота
з им ма зима Лексична робота над словом зима.
Зима – (пестливе — зи́монька) — найхолодніша пора року між осінню і весною; про початок зимового періоду в народі образно казали: «Варвара мости помостить, Сава заварить, а Микола закує»»; про кінець зими казали, що на Стрітення «зима з літом зустрічається — хто кого переборе, зима чи літо»;
(Ненаголошені е, и. Потрібно дібрати перевірне слово, щоб ненаголошений став наголошеним.
(Зима, зимовий, зимонька, зимує, зимівля)
Ну, що розпочинаємо нашу гру.
Звучить музика , крутиться рулетка
Нам випадає сектор №5
З вами грає вчитель початкових класів
Завдання від Людмили Степанівни
2.Розминка.
Як годиться для порядку, розімнемося спочатку.
Щоб легше було спілкуватися на уроці, висловлювати свої думки і почуття проведемо словникову розминку.
1.Назвіть слова, які «живуть» тільки взимку? (Сніг, лід, ковзани, сани, лижі, Різдво, Новий рік)
2.Утворіть слова у яких сховалось буквосполучення:
3.Скажіть одним словом:
Падає сніг (снігопад)
Сніг кружляє у повітрі (завірюха)
Замерзла вода (лід)
Молодці, знавці! Впорались із завданням. І рахунок становить 1: 0. На користь знавців
3.Наступне завдання від Людмили Степанівни загадка
Пролетіли в трійці коні- скакуни,
У санях привезли дівчину вони.
Має біле личко дівчина чудова,
Рукавом махнула – у дерев обнова.
Все навкруг іскриться, все переливається.
Білокоса дівчина дітям усміхається.
Ви ж часу не гайте, швидко відгадайте:
Що за трійка мчалась?
Як дівчина звалась?
(Відповіді дітей: ( три місяці зими : грудень, січень, лютий) пора року зима.
Вашим домашнім завданням було подумати чим пора року зима – може приваблювати, а чим може шкодити.
4.Дискусія з приводу «Зима – найкраща пора року»
І група – стверджує.
ІІ група – заперечує.
І група. Зима – найкраща пора року, тому що сніг вкриває землю, мороз малює візерунки, зима багата на свята, можна кататися на ковзанах, лижах, санках. Взимку найдовші канікули.
ІІ група. Взимку гарно, але холодно, слизько, морозно. Люди часто хворіють, буває обмороження. Взимку канікули, але це небезпечна пора, діти травмуються.
І група . Взимку немає роботи на городах, в саду. Тому більше часу є на відпочинок, почитати, пограти в комп’ютер, подивитися телевізор.
ІІ група. Якщо довго дивитися телевізор, сидіти за комп’ютером – це шкодить здоров’ю, псується зір. Нема роботи на городах, зате треба вкидати сніг, опалювати хати.
Вчитель .Молодці! Одні стверджували, інші заперечували. Але сперечатись не потрібно, адже кожна пора року по-своєму приваблює і може чимось не подобатися. Ви це довели. Рахунок становить 2: 0! На користь знавців. А ми дякуємо Людмилі Степанівні за підготовлені завдання
А ми продовжуємо нашу гру.
Крутиться рулетка, звучить музика.
Рулетка зупиняється на секторі №2. В гру вступає вчитель початкових класів
ІV . Повторення і узагальнення вивченого.
Завдання від Ніни Федорівни
1.Асоціативний кущ.
Доберіть до іменника зима слова, які її описують .
Зима
(Білосніжна, чудова, сонячна, морозна, радісна, весела)
Вчитель. Молодці ! Впорались із завдання Ніни Федорівни. Рахунок 3: 0! На користь знавці. Але Ніна Федорівна. Не хоче залишати гру і наступне
2. Інтерактивна вправа “ Бліц – опитування”.
Молодці , мої любі четвертокласники! І на рахунку знавців 4:0!. Ми вперто йдем до перемоги!
Крутиться рулетка, звучить музика. Сектор № 1 В гру вступає Ваша любима вчителька Цап Віра Михайлівна А зараз ми її послухаємо.
Дорогі дітки! А я Вам пропоную дуже цікаву гру , яка називається «Хто швидше!
3.« Робота в парах»
Вам потрібно утворити від іменників прикметники чоловічого ,жіночого , середнього роду та множини
Холод , холодний , холодна , холодне , холодні
Зима , зимовий , зимова , зимове , зимові
Сонце , сонячний , сонячна , сонячне , сонячні
Діти , дитячий , дитяча, дитяче , дитячі
Висновок : прикметники чоловічого роду мають закінчення – ий , - ій , жіночого роду – а, -я , середнього роду – е, - є , множині – і
Молодці ! Рахунок 5:0! На користь знавці!
А зараз від Віри Михайлівни фізкультхвилинка
Фізкультхвилинка «Якою буває зима?»
Діти підводяться і плескають у долоні, коли чують прикметники, якими можна охарактеризувати зиму.
Спекотна, люта, сніжна, радісна, довга, весела, дощова, золотокоса, чарівна, сувора, різнобарвна, холодна.
Вчитель. Відпочили. Крутимо рулетку і вона нам показує Сектор №4.
Від команди глядачів в гру вступає вчитель початкових класів
Завдання від Валентини Іванівни . Я пересвідчилась , що ви багато знає з української мови, але моє завдання не із легких. Це самостійна робота на картках. Вам потрібно визначити число, рід і відмінок прикметників. Тож вперед!. Бажаю Вам успіхів!
Самостійна робота
Яким? Пухнастим снігом - О. в. , од., ч. р.
У якому? У зимовому лісі - М. в., од., ч. р.
Яка? Чарівна зимонька - Н. в. , од. , ж. р.
Які ? Пернаті друзі – Н. в. , мн.
Якого? Захмареного неба – Р. в. , од. , с. р.
Взаємоперевірка.
Вчитель . Команда знавців значно вирвалась вперед від команди глядачів. Рахунок становить 6:0!
Наступне завдання від Валентини Іванівни
Робота в парах над деформованими реченнями.
(Діти в парах працюють з картками)
Дітки, налетіла хурделиця і всі слова в реченнях захворіли, давайте їх «полікуємо» . та розберіть в першому та другому реченнях прикметники як частину мови
1.Сонце, в, ліс, зазирнуло, зимовий . (Сонце зазирнуло в зимовий ліс.)
2.хмара, сонечко, Велика, затулила, .(Велика хмара затулила сонечко.)
3.снігом, Зима, землю, сріблястим, засипала.(Зима засипала землю сріблястим снігом.)
4.Галявина, білим, вкрита, пухнастим, була, снігом.( Галявина була вкрита білим пухнастим снігом.)
5.весело, Тендітні, кружляли, в, сніжинки, танку, зимовому( Тендітні сніжинки весело кружляли у зимовому танку.
Вчитель. Діти, прочитайте речення, яке ви «полікували», знайдіть у ньому прикметник підкресліть хвилястою лінією.
Зимовий – прикметник , який? , чол. рід , одн. , -ий , ліс
Велика – прикметник . яка ? жін. рід, одн. , - а , хмара
Молодці! Рахунок 7:0! На користь знавців!
Наступне завдання від Валентини Іванівни . Робота з підручником
Вправа №214. Прочитайте , знайдіть прикметники. Які Ви знаєте засіванки
А ми продовжуємо нашу гру. Крутимо рулетку , зупиняється барабан.
Сектор №4. В гру вступає вчитель української мови та літератури
Доброго дня , шановні четвертокласники! Ви багато говорили про зиму, підбирали прикметники, будували речення . А зараз вам потрібно побудувати гарні висловлювання , твір – мініатюру « Зима – чарівниця. Бажаю Вам удачі!
Вчитель. Твір ми будемо писати нам сніжинках і наприкінці уроку створимо казковий снігопад у нашому класі
V. «Розвиток мовлення».
1. Самостійна робота учнів
Деяким учням я допоможу, дам їм картки- підказки, з висловами про зиму, опорними словами.
Картки-підказки
Картка 1
Зачин. Завітала у гості зима-чарівниця.
Основна частина. Опорні слова: снігова хмара, затанцювали сніжинки, наче пух, як зірочки, білою ковдрою, казкове вбрання, срібно-білі, пахне морозом, пливуть хмари, ніби великі білі кораблі, срібні мережані пишні сукні на верхівках дерев.
Кінцівка. Це зима створила таку красу! За це ми її і полюбляємо.
«Чудово! Яка краса довкола! Зима — справжня чарівниця!».
Картка 2
Прилетіла на білому коні зима – чарівниця.
Торкнулася, дерев і кущів, подихом верхівок, заіскрилися, кришталеві шати, срібні сукні, вкрила теплою ковдрою, дрімають замріяні ліси.
Пахне морозом, холодному небі, повільно пливуть хмари, ніби великі білі кораблі. Ясного дня, сніжинки іскряться, різнобарвною веселкою, кружляють у вальсі.
Люблять зиму, радісна і весела, вітряна і морозна, срібна і красива, серйозна чи сварлива.
2.Гра «Крісло автора».
Учні зачитують свої твори
Вчитель . Рахунок становить 7:0! Молодці ! Так тримати!
VI. Підсумок уроку.
Підведемо підсумок нашої гри
1.Вправа «Мікрофон»
Продовжіть речення:
Мені було цікаво….
Я зрозумів, що…
Я навчився …
Мені сподобалось …
Вдома я поділюся з батьками … .
Вчитель . Ви добре працювали. Я рада за вас.
Переможцем Гри « Що ? « , « Де ?» , « Коли? « стає команда знавців 4 класу. Вітаємо їх. Я хочу нагородити грамотою переможців гри.
VI. Домашнє з авдання.
Асоціативний кущ до слова сніжинка, скласти два речення зі словом сніжинка.
Вчитель. Можеш прожити ціле життя і так до кінця не знатимеш усього. Але я впевнена, що ви проживете гідне життя. Бо сьогодні на уроці я знайшла у вас те, що іншим не помітно:
Відвагу – в скромних, доброту – в черствих, в лінивих - працелюбність, а жагу до знань в усіх.
VI.. Самооцінювання.
Картка самооцінки Оцініть свою роботу від 1 до 3 балів
Зміст роботи: |
Оцінювання |
|
Я повторив(повторила) раніше вивчений матеріал (1-3 балів) |
|
|
Я висловлював (висловлювала) нові ідеї, самостійно виконував (виконувала) вправи . (1-3 балів) |
|
|
Я плідно працював (працювала) у парі, групі. (1-3 балів) |
|
|
Я зможу зробити висновки (1-3 балів) |
|
|