Урок позакласного читання 2 клас

Про матеріал

Поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки. Виховувати інтерес до народної творчості, збагачувати словниковий запас.

Перегляд файлу

 

Тема: Урок позакласного читання: «У світі казки чарівної»

Мета. Поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки. Виховувати інтерес до народної творчості, збагачувати словниковий запас.

Обладнання. Виставка книг, збірник художніх творів "Позакласне читання. 2 клас, ілюстрації до казок, маски звірів, запис пісні "Розкажи мені казку", ілюстрації із зображенням лева, миші, ведмедя, павука.

 Хід уроку 

I. Організаційний момент. 

Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо .
Роботу швидше починаймо!

 

II.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

1. Розгадування кросворду


2. На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.?
(Ріпка)

 

1. Ой, набридло на віконці
Все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ.
(Колобок)

 

                  3. Де ж усі сховались звірі?
                   У якій такій квартирі?
                   Дуже тісна, невеличка
                   Це чудова... (рукавичка).

 

5. Вигнав дід ії із хати —
Та й пішла вона блукати:
В зайця хатку відібрала.
Рак ії ущипнув,
Зайцю хатку повернув.
(Коза-дереза)

 

4. В’ється річка невеличка
Й хлопчик у човні сидить.
З берега матуся кличе ,
Щоб обідом пригостить .
(Телесика )

 

 


 

 

 

к

о

л

о

б

о

к

р

у

к

а

в

и

ч

к

а

 

 

к

о

з

а

-

д

е

р

е

з

а

т

е

л

е

с

и

к

 

 

р

і

п

к

а

 

- Ми сьогодні з вами відвідаємо театр, будемо акторами та глядачами.

 

 IIІ. Актуалізація опорних знань.

1. Робота з чистомовкою

Азка-азка-азка-у нас гостює казка.
ід-ід-ід- жили баба і дід.
ими –ими-ими- вони були старими.
есик-есик-есек- з явився в них Телесик.
авав-авав-авав- на човнику він плавав.
идку-ибку-ибку- ловив матусі рибку.
ихо-ихо-ихо- трапилось з ним лихо.
ївна-ївна –ївна- украла його зміївна.
ивий-ивий-ивий- він був кмітливий.
есик-есик-есик- врятувався наш Телесик.

 

2. Робота з виставкою книг. 

  • Які книжки вам сподобались на виставці? Чому? 

- Які з них ви вже читали?

 

3. Слово вчителя. 

  • Сьогодні на вас чекає чарівний світ казки. 
  • Як казка прийшла до нас? (Розповідали бабусі, дідусі, батьки, з телеекрана, зі сцени театру.)
  • Казки про кого або про що запам'яталися найбільше?
  • Казка — давній і мудрий порадник. Це вона дає перше уявлення про добро і зло, правду й неправду, чесність, справедливість.

Казка народилась у сиву давнину. Дитинство невіддільне від неї. Пригадайте, як слухали ви, затамувавши подих, про курочку рябу, котика та півника, колобка, хитру лисичку.

Казки є авторські, тобто написані письменниками, і народні.

—Хто автор народних казок? (Ці казки виникли раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. З часом ім 'я автора забувалося. Казка ставала народною).

—Чим казка відрізняється від оповідання? (В оповіданні описуються події, що могли бути насправді в житті. А в казці розповідається часто про фантастичні явища, події. У казках говорять тварини, рослини, різні предмети. Існують дійові

особи, яких немає насправді.)

 

ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

 

1. "Приказка до казки", Валентин Бичко (с. 31). 

а) Читання вірша підготовленими учнями.

б) Обговорення.

  • З чим порівнюється казка?
  • Де захована головна думка казки? 

 

2. Читання й обговорення казок.

 1)  Казка "Ведмідь і павучок"

- Настав час вирушати до театру. Хто з вас коли небудь був у театрі?

  У театрі  актори грають різні ролі. Заплющіть очі і представте, що ви сидите в залі театру.  

Зараз ми подивимося казку-виставу – «Ведмідь і павучок» 

а) Бесіда за змістом казки.

  • Що хотів зробити ведмідь з павуком?
  • З яким проханням звернувся павучок до ведмедя?  
  • Що згодом трапилося з ведмедем?
  • Хто врятував його?
  • Як маленький павучок врятував ведмедя?
  • Чи змінилось ставлення ведмедя до павучка?

 

                                                         Фізкультхвилинка.


Вийшли діти у лісок,

заглянули за дубок.

Побачили зайчика,

 поманили пальчиком.

Зайчик, зайчик, пострибай,

свої лапки виставляй.

Почав заєць танцювати,

малих діток забавляти.

Разом з зайчиком скоріше

потанцюєм веселіше.


 

    2)  Казка "Чудо-груша" (с. 35-37).

а)  Читання казки «ланцюжком» підготовленими учнями.

б)  Словникова робота.

Знущатися, заздрість, непритомніти, накоїти.

в)  Бесіда за змістом казки.

  • Яким було життя чоловіка?
  • Що порадили йому люди?
  • Чи послухався чоловік людей?
  • Що сказала корівка чоловікові у відповідь на його ласку, співчуття?
  • Як чоловік розпорядився врожаєм груш?
  • Що отримав чоловік від пана за кошик груш?
  • Кого зустрів чоловік по дорозі від пана додому?
  • Що зробив заздрісний багач?
  • Як вчинив хазяїн, коли побачив непритомного багача?
  • Як поставились люди до багача?
  • Яким було ставлення людей до хазяїна?

 

г) Вибіркове читання

  • Прочитайте уривок, в якому описано ставлення хазяїна до корови. 
  • Прочитайте слова, які описують стан багача. 
  • Знайдіть в тексті продовження речень:

"... Комусь зло робив, а воно ...",

" ... Що заробив, те й ...",

"... Мав добро сам і з іншими ..." 

 

д) Визначення головної думки.

  • Хто з дійових осіб сподобався? Чому?
  • Чиї вчинки не сподобались? Чому?
  • Яким треба бути, щоб люди поважали тебе?
  • Чому казка має таку назву? 
  • Який інший заголовок можна дібрати до цієї казки? 

 

3)  Інсценізація казки "Солом’яний бичок".( озвучення дійових осіб)

А) - Діти а зараз ми з вами підемо до кінотеатру. А дивитися будемо казка «Колосок»

А що це з мультфільмом?( без звука)

Що ж нам тепер робити? Діти а ви сильно бажаєте подивитися казку?

Тоді я пропоную ось такий вихід. Ми з вами будемо озвучувати цей мультфільм, як це роблять справжні актори у кіно.

Б) Бесіда за змістом казки.

 

  1.                    Робота з розвитку навичок читання.
  1. Гра «Дешифрувальник».

 Робота в групах. Складання приказок.

 - Діти на картках зашифровані приказки. Вам треба розшифрувати, прочитати і пояснити їх зміст.

КАРТКА 1

        ЦНКАЕ   РВОСЛЕД    ТСИВМІЧЙЯ   ПЧААВСФ.

КАРТКА 2

КЯУКЕ   ЛДОБЩАЗЄПША,   МТИАРКП   АІО   ВМААФЄКШЦ.

КАРТКА 3

УКПАРЗЕКГАШ   СЖМИАТЛТДЯГ    КНГАШВВЧПАРЄО.

КАРТКА 4

КДЦОПБКРНОГ   ЛЗВАУВРЖНДПИГ    МЗРЛИОВ   ЛПГЕКРЦЕДМЗАВГКАБЄЮ.

1- На все свій час.

2- Як дбаєш, так і маєш.

3- Казка життя навчає.

4- Добро завжди зло перемагає.

 

5. Казка «Чайки і рак».(с.37)

 а) Читання за ролями.

 б) Бесіда  за змістом казки.

 - Чому для чайок найкраща в світі висота, а для рака – маленька затишна печера? ( кожен любить свій край, свою домівку)

 

V. Підсумок уроку.

 

  • Що вам сподобалось на уроці?
  • Чому нас навчають казки?
  • Про що ви розповісте своєму товаришеві?

 

VІ. Домашнє завдання

 

Наступний урок позакласного читання проведемо за темою: «Казки народів світу». Пропоную вам прочитати казки « Як гуска лиса перехитрила», «І я як батько», «Лисичка-сестричка і сірий вовк»,»Білосніжка і сім гномів» та інші. А знайдете ви їх в збірці художніх творів «Позакласне читання»  на сторінках 98 – 10


 

doc
Додано
11 вересня 2018
Переглядів
5612
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку