Урок позакласного читання, 3 клас" Любіть, бережіть все живе у природі"за оповіданням В.Сухомлинського «Покинуте кошеня»

Про матеріал
Урок позакласного читання для 3 класу на тему "Любіть, бережіть все живе у природі" за оповіданням В.Сухомлинського «Покинуте кошеня».
Перегляд файлу

Урок позакласного читання

Любіть, бережіть все живе у природі.

В.Сухомлинський «Покинуте кошеня»

Мета. Формувати навички свідомого виразного читання, уміння уважно слухати; збагачувати словниковий запас учнів;  розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; заохочувати у дітей: сміливість розуму, вміння сумніватися; прагнення до самостійності, готовність захищати свою точку зору; виховувати почуття любові, відповідальне ставлення до тих, кого приручаємо.

Обладнання: комп’ютер, презентація, магнітофон.

                                              Хід уроку

І. Організація учнів до уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель.

Холодно зараз в лісах і лугах

Холодно зайчикам, лискам, птахам

Затишно й тепло в класі у нас

Доброго ранку, вітаєм всіх вас!

Діти.

Доброго ранку всім!

Вчитель.

-         Діти, щоб був у вас гарний настрій треба потрудитися. Побажаємо один одному успіхів. Усміхніться своєму сусідові. Щоб урок пройшов цікаво всі беремося до справи.

Виконаємо вправу «Чути, бачити і вимовляти» з піснею «О, Земле!» із серії  «ПіснеЗнайки».

  1. Слухання пісні «О, Земле!» із «ПіснеЗнайки»

-         «ПіснеЗнайка» говорить нам, що всім знайшовся притулок у світі. То хто живе на нашій планеті Земля? (люди, рослини, тварини) І про одну тваринку ми будемо говорити сьогодні на уроці. Допоможе нам загадка.

  1. Відгадування загадки.

Я з хвостиком і вушками,

В мене лапки з подушками.

Як ступну - ніхто не чує,

Тихо крадучись полюю.

                                                      (котик)

-         Доберіть споріднені слова до слова «котик?» (кіт, кошеня, коточок).

-         Скоромовка допомагає нам вчитися швидко читати.

  1. Робота зі скоромовкою.

Скоромовка

Був собі коточок,

Узяв у нас клубочок

Сховався у куточок.

ІІ. Оголошення теми уроку.

-Тема нашого уроку «Любіть, бережіть все живе у природі».

В.О. Сухомлинський «Покинуте кошеня».

- Хто такий Сухомлинський?

Василь Олександрович Сухомлинський – це  вчитель, який любив дітей і написав для них багато казок та оповідань. Він жив і багато років працював з маленькими школярами у Павлиській школі, що на Кіровоградщині – школі під голубим небом.

З якими творами Сухомлинського ви вже знайомились? («Як Наталя у лисиці хитринку купила», «Я хочу сказати своє слово»)

- А сьогодні ми будемо працювати над оповіданням В.О. Сухомлинського «Покинуте кошеня».

1. Створення асоціативного куща.

- Які асоціації у вас виникають, почувши вислів «покинуте кошеня»?

- Уявіть, яке це може бути кошеня?

Кошеня:

  •          Маленьке
  •          Сіреньке, чорненьке
  •          Боязке, злякане
  •          Голодне
  •          Замерзле
  •          Пухнасте

2. Передбачення за заголовком.

- Спробуйте передбачити, про що розповідатиметься в оповіданні «Покинуте кошеня»? (Вислуховую всі версії передбачення. А після читання тексту обов’язково аналізую їхні передбачення.)

3. Читання частини тексту учителем на екрані комп’ютера до слів «поверталась додому маленька Наталочка».

- Слухайте уважно текст, щоб могли розповісти про свої емоції від слухання цього оповідання.

- Чи справдились ваші передбачення?

(аналізую їхні передбачення? )

-         Які почуття ви переживали, коли слухали це оповідання?

4. Словникова робота.

-         Маленьке

-         Кошенятко

-         Нявчить

-         Додому

-         Притулилося

-         Тремтить

-         Замуркотіло

- Як  ви розумієте слово «тремтить»?

- Відшукайте слова, в яких букв більше, ніж звуків. Назвіть їх.

  1. Передбачення кінцівки твору.

-         Як на вашу думку закінчиться твір?

  1. Повторне читання оповідання мовчки до кінця.

-         Прочитайте мовчки оповідання до кінця. Чи справдились ваші передбачення?

-         Хто забрав кошеня додому?

Фізхвилинка

«ПіснеЗнайці» завдяки,

ми вчимося залюбки.

Нам знання даються легко,

нами тішаться батьки.

  1. Читання тексту ланцюжком.

-         Під час читання звертайте увагу на слова, які описують кошенятко.

  1. Аналіз змісту твору з вибірковим читанням.

-         Відшукайте і прочитайте опис кошенятка. Як ви думаєте, чи випадково його випустили на дорогу?

-         Чому воно нявчало?

-         Як описано його стан?

-         Прочитайте, як люди відносилися до котика?

-         Чи допоміг хтось із цих людей тваринці?

-         З чого видно, що у Наталочки добре серце?

  1. Робота в парі.

Творча робота на основі прочитаного.

-         Доберіть синоніми до слів:

Хата (оселя, дім, будинок, житло, споруда)

Дорога (шлях, стежка, траса)

Настав (почався, наступив)

Притулилось (пригорнулось, притиснулось, пригрілось)

-         Доберіть антоніми до слів:

Виніс (заніс)

Маленьке (велике)

Сумно (весело)

Сміється (плаче)

Вечір (ранок)

  1.  Вправа на розвиток швидкості читання.

-         Дочитайте речення до кінця.

Хтось виніс …

Сидить …

Проходять люди…

Настав …

Вона не …

Пригорнулося кошенятко …

  1.  Дискусійна шкала.

-         Чи правильно вчинила дівчинка з кошеням?

Так                                                                                                                          Ні

Перевірка завдання.

І група

На нашу думку, Наталя правильно вчинила, що взяла кошеня додому. Адже ж Наталя врятувала його від голодної смерті, від холоду й від собак.

ІІ група

На нашу думку, не можна нести кошеня додому одразу, бо вдома можуть бути маленькі діти, а в кошеняти може бути лишай, або в мами алергія на шерсть, тому доведеться нести кошеня назад. І воно знову може бути покинутим.

  1.  Робота в групі.

Переказування тексту за опорними словами (з попереднього завдання)

Хтось виніс …

Сидить …

Проходять люди…

Настав …

Вона не …

Пригорнулося кошенятко …

  1.  Стратегія «Авторське крісло».

ІІІ. Рефлексія

-         Чого навчило вас це оповідання «Покинуте кошеня»?

-         Ми повинні любити, берегти все живе у природі.

І знову зустріч з «ПіснеЗнайкою».

-         А як про це співає «ПіснеЗнайка»?

               

                  Найбільше ж багатство на світі – людина

                   Розумна і творча істота єдина.

                                       Ми люди, тож мусимо жити у згоді.

                                       Любить, берегти все живе у природі,

                                      Щоб вдячно промовити знову і знову –

                                      О, Земле велична, о, Земле чудова!

 

ІV. Домашнє завдання

  1. Поміркуйте, як можна продовжити це оповідання?
  2. Намалюйте свого котика.

 

 

docx
Додано
28 грудня 2023
Переглядів
222
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку