Уроки з літературного читання в 2 класі
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ.
«БАТЬКІВЩИНА — МІЙ РІДНИЙ КРАЙ»
Мета: збагатити знання учнів про наш край, про історію, культуру своєї Вітчизни; розвивати навички читання, зв'язне мовлення; виховувати громадянські почуття, любов до Батьківщини, до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Па-па-па — розсипана крупа.
Пе-пе-пе — кошеня сліпе.
По-по-по — річка Лімпопо.
Іп-іп-іп — зеленіє кріп.
Ап-ап-ап — травку щипле цап.
Уп-уп-уп — поживний суп.
Оп-оп-оп — у річці короп.
Пу-пу-пу — по широкому степу.
Пи-пи-пи — золотаві снопи.
2. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
У діброві — дуби,
Під дубами — гриби,
Трава — між грибами,
Хмарки — над дубами.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Звучить пісня «Україна — рідний край».
— Про що співається у пісні?
— З чого і де починається Батьківщина?
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Є багато країн на землі,
В них — озера, річки і долини.
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди — Батьківщина.
— Як називається наша Батьківщина?
— Сьогодні ми будемо говорити і читати про наш край — Україну. Україна — це те місце, де ви народилися, де живуть ваші батьки, родичі.
А ви знаєте, де ви народилися? (Відповіді дітей.)
— Ось це місце, де ви народилися, і є вашою Батьківщиною, яка є часткою нашої країни — України. (Демонстрування на мапі.)
— Україна — це держава, яка має свою історію, культуру, свою мову. Кожна людина любить той край, де народилась і живе. Вона пишається своєю рідною землею. Завжди із захопленням говорить про квітучі весняні сади, про чудовий спів солов’я, плакучу вербу, що схилилася над стрімкою річкою.
Батьківщина — це казки, які розповідала тобі бабуся, це зелена травичка і блакитна річечка.
V. РОЗГЛЯДАННЯ ВИСТАВКИ КНИГ
Учитель звертає увагу учнів на збірки творів поетів: П. Воронька, Л. Костенко, Д. Білоуса, О. Олеся, В. Сосюри, Л. Компанієць, М. Познанської.
Фізкультхвилинка
VI. ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ ТВОРІВ
1. М. Хоросницька «Моя Україна»
— З чого ж почалася Україна для кожного з нас?
Виразне читання вірша учнями.
— Постарайтеся передати інтонацією теплоту, з якою поет говорить про Україну.
— Отже, Україна для кожного з нас починається із пісні, із рідної мови, з молитви, що навчає мама.
2. В. Самійленко «Ім'я нашої Батьківщини»
— У якому творі говориться про назву нашої країни?
— З якого твору слова і хто їх автор?
• На Вкраїні й для Вкраїни
Будем жити й помремо.
3. П. Воронько «Журавлики — журавлі»
— Про що запитують у журавлів?
— За чим вони сумували в казкових гаях?
Читання вірша за особами.
4. Л. Костенко «Буває часом»
Читання вірша учнями.
— З яким почуттям слід читати вірш? (захоплення).
Конкурс на кращого декламатора віршів.
5. Робота в групах
Складання словесного малюнка «Краса моєї України».
VII. ЧИТАННЯ ТА ОБГОВОРЕННЯ ТВОРІВ ПРО УКРАЇНУ
1. Робота над оповіданням Т. Волгіної «Удома краще»
1) Читання оповідання учнями самостійно.
— Звідки приїхав Романко?
— Чи сподобалося хлопчикові місто?
— Чому хлопчику в селі краще?
— Яке прислів’я є основною думкою твору?
2) Читання оповідання за особами.
2. Робота над віршем В. Сосюри «Любіть Україну»
1) Виразне читання вірша вчителем.
— З якою інтонацією читається вірш? (Урочисто, піднесено)
— До чого закликає поет?
2) Виразне читання вірша учнями за строфами.
— Знайдіть слова — назви ознак, які вживає автор у своєму вірші.
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
— Напевно, кожен із вас відчув на сьогоднішньому уроці у своєму серці гарячу любов до своєї землі, бажання бути гідним своєї Батьківщини.
Любіть і шануйте свою країну, її мову, народ!
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «А вже весна, а вже красна...».
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.