Урок позакласного читання «А ДРУЖИТИ ТРЕБА В М І Т И».

Про матеріал
Урок позакласного читання сприяє розвитку позитивних емоцій, доброти; активно впливають на удосконалення навичок читання; розвивають логічне, образне і абстрактне мислення, асоціативну пам'ять; сприяють формуванню творчої уяви і пізнавального інтересу до навчання; навчають самостійно здобувати знання, знаходити оптимальний спосіб розв’язання навчальної чи життєвої проблеми, аргументовано, гідно відстоювати власну позицію;
Перегляд файлу

Урок

      позакласного читання

      «А ДРУЖИТИ

    ТРЕБА

     В М І Т И».                                                               

 

 

 

 

 

 

МЕТА: удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного, швидкого читання; збагачувати словниковий запас дітей; розвивати зв’язне мовлення учнів; формувати оцінні судження, щодо ознак добра і справедливості; виховувати в дітей почуття добра і товаристкості.

                                                 Хід уроку.

Привітання:

Ми - одна сім̓я

В цьому класі друзі всі:

Я і ти, і ми, і ви.

Добрий день, тому, хто зліва,

Добрий день, тому, хто справа,

Ми одна сім’я.

Руку дай тому, хто зліва,

Руку дай, тому, хто справа.

Не лякайся той, хто зліва,

Не лякайся, той, хто справа.

Помирімось той, хто зліва,

Помирімось той, хто справа.

Посміхнись тому, хто зліва,

Посміхнись тому, хто справа.

Ми-одна сім’я!

1. Слово учителя:

- Скільки б іграшок, книжок, розваг у тебе не було, без друга сумно і  нецікаво. Адже тільки з другом можна поділитися радістю і смутком,  поговорити про все, що тебе цікавить, весело погратись. Але виявляється не така це проста справа – дружити. На уроках ми ознайомились з віршами та оповіданнями про дружбу. Я зачитаю уривки з них, а ви просигналізуйте мені чи згодні ви зі мною, але будьте уважні, я можу помилитися.

2. Гра «Світлофор»

1. «Для друзів це – дивина:

Коли тобі сутужно

Прийде на поміч дружба!»

(А.Костецький «Краще з друзями разом».)

2. «Крикни: «Друга виручай! Він в біді!

Славко:- Нехай!»

(А. Костецький «Словник Славка».)

3. «Напевно, щоб мати друга, треба самому бути другом».

(Марія Чумарна «Казка по друга».

4. «А як забуде раптом тебе твій друг –то що ж: ніякий він не справжній, а просто –ніщо!»

(А.Костецький «Буває все».)

 

3. Хвилинка поезії. Конкурс на кращого читця.(Визначення кращого читця оплесками).

1. Валентин Юрченко «Друзі».

2. Ірина Кульська  «Товаристська допомога».

3. Марія Пригара «Товариші».

4. Авторське крісло. Перевірка домашнього завдання.   

-А тепер обговоримо домашнє завдання. Кожен з вас презентує прочитану книгу (оповідання), а йому друзі зададуть їм  запитання.

1. О Копиленко «Дивовижна дружба».

2. П.Байбебура «Подруга».

3. В.Сухомлинський «До першого дощу».

4. В.Сухомлинський «Суниці для Наталі».

5. В.Сухомлинський «Мишків велосипед».

6. В.Сухомлинський «Кордон».

7. За Л.Толстим «Двоє приятелів і ведмідь».

8. «Людина і собака».

9. Дональд Біссет «Паперовий змій».( Позакласне читання)

Учитель: - Більшість з Вас підготували оповідання А.Костецького та В.Сухомлинського. Я пропоную вам прочитати оповідання А. Костецького, які вміщені у збірці « Мінімакс- кишеньковий дракон, або день без батьків» та В.Сухомлинського «Казки Школи під Голубим Небом».

- Діти! А що ви знаєте про цих авторів?

 

5. Довідкове бюро.

1учень: Анатолій Костецький народився в Києві. Багато вражень у нього залишилось від перебування у селищі Козин, де щоліта його чекали не лише розваги, а й казки, пісні, яскрава народна мова.  Герої віршів А.Костецького - твої ровесники - жваві, непосидючі мрійники і фантазери. У своїх творах автор торкається найважливішої теми: як дружити.

2учень: Василь Сухомлинський народився в 1918р. Він заслужений учитель України, відомий письменник, написав багато казок, оповідань, які вміщені в збірки «Гаряча Квітка», «Казки Школи під Голубом Небом», «Чиста криниця», «Квітка сонця». Тридцять п’ять років він торкався словом дитячих душ, словом казки, найтоншим і найніжнішим дотиком, який робить світ дитинства яскравим і цікавим. Десятиріччя нелегкої, але радісної праці. Школа під Голубим Небом - це джерело живої думки й слова, куди щодня приходили діти, які потім стали людьми великої душі, розумними й сердечними, мудрими мислителями.

6. Презентція прочитаних книг:

1)  Назва книги.

2) Автор. Видавництво.

3) З анотації я дізнався…

4) Події відбувається…

5) На яких сторінках мені було цікаво…

6) Найбільше запам’яталося…

 

7. Робота в групах.

1група:Дібрати синонімічний ряд: ДРУГ(товариш, приятель…)

2група:Дібрати прикметники: ДРУГ(відданий, справжній, чуйний, добрий…)

3група:Визначити найкращий портрет подруги чи друга. Дати оцінку нашій портретній галереї (домашнє завдання було: намалювати портрет свого друга).

 

8. Творча робота «Дослідники». (Передай крейду). З’єднати частини прислів’їв.

Дружба                                   ----           а знайдеш тримай.

Друга шукай                          ----            найкраще багатство.

Добрий друг                          ----            а лихих стережись.

З добрим дружись                ----            надійніше кам’яного мосту.

Прийом «Свої приклади». Діти зачитують свої прислів’я   про дружбу.

9. Ділова гра «Біганина». –А зараз відпочинемо. Я буду зачитувати прикметники, якщо він властивий вашому другові ви біжите до вікна, якщо ні –до дверей:

   боязливий      жадібний       справжній        вірний                терплячий

   брехливий      надійний       щедрий             добрий               злий

   ввічливий       чуйний          щирий               вихований         енергійний

   охайний          лагідний        спокійний        дотепний            веселий

- Діти, скажіть мені кого ви називаєте другом?

- Дуже добре, що у вас є друзі.

- То для чого людині потрібен надійний товариш і друг?

- Так не тільки, щоб підтримати у біді, а й розділити з ним радість.

 

10. Вірш А.Костецький «Справжні подруги».

1) Напівголосне читання учнями.

2) Словникова робота:

Друг – особа, зв’язана з ким-небудь дружбою, довір’ям, відданістю.

Дружба – стосунки, відносини в основі яких лежить взаємна прихильність,

довір’я, відданість, товаристська солідарність.

3) Читання вчителем « Знайди помилку».

П’ятикласниця  Людмила

вранці (вчора) мамі заявила:

Все! До(у) школи я не йду(піду)!

Я не стерплю цю біду.

Щастя скінчено моє(твоє):

адже в Рити(Віти) джинси є!

І тепер зі мною Рита

Відмовляється дружити…

Здивувалась мама(тітка) дуже:

- Ви ж були найкращі друзі!?

- Так(ні). Але сказала Рита,

поки буду я ходити (дружити)

не у джинсах, а в спідниці,-

їй не хочеться (будеться) й дивиться,

бо вона вважає (вже каже): жінці

для краси потрібні (вже треба) джинси…

Мамо! Дружбу виручай:

джинси і мені придбай (купляй)!

Мама спершу подивилась(засмутилась)

На похнюплену Людмилу,

А потім мовила:

-Діла-а…(так-так)

Ви - справжні подруги!...

Й пішла…

А ви що скажете мені:

Це справжні подруги чи ні?

4) Розуміння прочитаного:

- Чи можна назвати дівчат справжніми подругами? Чому?

- Чому здивувалася мати?

- Чи може врятувати мати дружбу дівчат?

- Скажіть, чи справжні подруги будуть щось вимагати від подруги та встановлювати такі вимоги?

5) Рольова гра. Інсценівка вірша «Справжні подруги» А Костецького.

 

11. В.О.Сухомлинський «Розділена радість».

1)Сповільнена (запізніла) відгадка (читання з передбаченням за заголовком).

- Як ви гадаєте, як це розділена радість?  Прийом «Мікрофон».

2)Читання оповідання кращим учнем.

3)Пояснення заголовка .

4)Словникова робота: здивовано, знизили.

5)Розуміння прочитаного:

- Яка радість хвилювала дівчинку?

- Хто розділив з нею радість?

- Яке прислів’я ви  підібрали б  до цього оповідання?

12. Гра «Жартома і всерйоз».

- Діти, давайте відпочинемо і я побачу чи вмієте ви дружити. Як ви поставитесь до друга? (Гра «Так чи ні»)

1) Допоможете в біді?

2) Підтримаєте у важку хвилину?

3) Кепкуватимете з нього і повчатимете його на людях?

4) Будете з ним чесним і принциповим?

5) Перебиватимете його, коли він говорить?

6) Поважатимете його і його думки?

7) Кепкуватимете з нього в гурті?

8) Ставитиметеся до нього з повагою?

9) Іронічно посміхатиметеся, коли він висловлює свою думку?

10) Будете йому надійним другом?

 

13. Коло ідей

- Що ж таке дружба? Робота в групах.( Передбачено залучити всіх до обговорення проблеми. Після того, як вичерпався час на обговорення, кожна група пропонує лише одну відповідь. Групи висловлюються по черзі. На дошці записуються висловлені ідеї. Коли ідеї вичерпані, учні розглядають проблему в цілому і підбивають підсумки).

- Як ви гадаєте, що ж саме людина шукає в друзях?

- Які моральні якості ви найбільше цінуєте в другові?

1)Повага один до одного;

2)Принциповість у взаєминах;

3)Чесність;

4)Взаємоповага, взаємовиручка;

5)Допомога у біді;

6)Підтримка у важку хвилину.

 

14. Домашнє завдання: завдання за вибором:

1)Підібрати прикметники, які властиві твоєму другові.

2)Намалювати малюнок для свого друга.

.

15. Підсумок уроку:

- Про що ми сьогодні говорили?

- Якою людиною мусить бути друг?

- Хто людині вибирає друзів?

- Як ви думаєте, чи кожна людина має право на дружбу?

- А тепер візьміться за руки, станемо в коло.

- Любі діти! Ось і скінчився урок. Дякую вам за роботу і співдружність.

Я хочу побажати вам: ділитися радощами з другом, радіти за успіхи товаришів, іти до школи і хай вона буде вам тільки в радість!

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
17 лютого 2019
Переглядів
1610
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку