Цікаві пригоди братів наших менших.
Мета:розширити знання учнів про твори художньої літератури; розвивати фантазію, образне мислення; вчити аналізувати прочитане, робити висновки; виховувати любов до тварин.
Хід уроку
l. Організаційна частина.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У світ фантазії зробимо ще один крок.
А з творчістю ми вже стрічались не раз,
І знову вона завітала до нас.
ll. Мотивація навчальної діяльності.
lll. Повідомлення теми і завдань уроку.
З давніх-давен тварини живуть поряд із людьми. Про їхню дружбу написано безліч творів. «Мову» звірів, птахів, комах може зрозуміти лише той, хто розуміє свою єдність з природою.
Теплі почуття та бажання більше знати про братів наших менших, оберігати їх, напевно, викличе у тебе твір, який ти сьогодні прочитаєш.
Любіть тварин маленьких і великих,
В далекім лісі, поруч у селі.
Любіть усіх – приручених і диких –
Ми з ними не самотні на Землі.
Ми з вами познайомимося із творчістю О.Довженка і прочитаємо уривок з повісті «Зачарована Десна».(«Пірат»)
Вправа «Квест-цікавинка»
Олександр Довженко (1894-1956)- письменник, художник, кінорежисео – народився 12 вересня 1894 року в селі Сосниці на Чернігівщині в селянській родині. Пізніше письменник задував: « Жили ми в повній гармонії з силами природи. Зимою мерзли, літом смажились на сонці, восени місили грязь, а весною нас заливало водою, і хто не знає, не знає тієї радості і повноти життя. Весна до нас пливла з Десни». Саме ця річка, враження дитинства на все життя були в серці митця.
Олександр Петрович Довженко закінчив Глухівський учительський інститут, деякий час учителював, потім багато навчався і працював як художник, журналісти. У роки Другої світової війни він створив прекрасні кінофільми про воєнні події, але тогочасна влада їх заборонила, бо були надто правдиві.
2.Читання уривка з повісті «Зачарована Десна».(«Пірат»)
3. Бесіда за змістом.
- Чим Пірат зворушив весь рід Довженків?
- Яким ти уявляєш Пірата?
- Що тебе вразило в його поведінці?
- Як він «розмовляв»?
- Будь дослідником!Зверни увагу!
-Випадок, який описано в цьому уривку , засвідчує вірність, силу і витривалість собаки.
-Далі ти прочитаєш оповідання українського письменника, вже нам дуже знайомого, письменника- гумориста Остапа Вишні (1889-1956). Справжнє ім’я- Павло Михайлович Губенко. Чому гуморист? Бо він писав твори про смішні випадки, кумедні пригоди.
Письменник багато розповідав і про спілкування людини з природою, з улюбленими тваринами. Тому зараз ми прочитаємо один з таких творів «Веселі артисти».
4.Читання твору О.Вишні «Веселі артисти».
А)словникова робота
Балансує- зберігає рівновагу,роблячи відповідні рухи.
Бравурний- гучний, веселий.
Різнохарактерний артист – вміє виконувати різні дії, різні номери.
5. Бесіда за змістом.
- Що нового ти дізнався з оповідання?
- Який «артист» тебе найбільше зацікавив?
- Як спілкується Едуард Середа зі своїми друзями?
- Що ти знаєш про життя інших тварин-артистів?
l V.Підсумок уроку.
V .Домашнє завдання.
- Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Новий рік іде,коляду веде». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.