Урок української літератури. 5 клас
Тема: Урок позакласного читання. Літературні казки
Казку слухай:
розумом метикуй
та на вус мотай.
(Усна народна творчість)
Мета: поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості; формувати навики свідомого виразного читання, критичного мислення, монологічного та колективного спілкування; удосконалювати вміння характеризувати дійових осіб, знаходити в тексті потрібні аргументи, визначати головну думку казки, висновки;
розвивати пам'ять, увагу, уміння висловлювати оцінні судження, збагачувати активний словниковий запас учнів;
виховувати високі моральні риси характеру, інтерес до читання, бережливе ставлення до природи
Тип уроку: комбінований
|
Обладнання: виставка книг, ілюстрацій до казок, дитячі проєкти, кросворд
Форма проведения: інтерактивне спілкування
Методи і прийоми: «Мозкова атака», метод проєкту, прийоми критичного мислення
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
Ось вже дзвоник пролунав,
він покликав вас у клас.
Щось цікаве на уроці
Пропоную я для вас.
Ви швидесенько зберіться,
Один одному всміхніться,
І почнемо без мороки
Пізнавальний наш урок.
II. Актуалізація опорних знань
1. Очікування уроку.
- Які очікування у вас щодо цього уроку?
- А чи любите ви подорожувати віртуально?
1. На кого востаннє перетворилась Змія?(Щуку) Із якої це казки? Хто автор?
2. Хлопчик, що подорожував у сні? (Павлусь) Назвіть автора і назву твору.
3. Білокоса сестра - це...? (Зима) Хто ще є героями цієї казки?
4. Хто усе по волі ходить? (Козак) Хто і з якої казки частенько повторював промовку?
5. Як звали фарбованого Лиса? (Микита) Хто придумав цього героя?
Ключове слово — «казка»
3. Бліц-опитування «Мозковий штурм»
- Що таке казка?
- Як казка прийшла до нас?
- Які є види казки?
- Хто автор народних казок?
- Що називається літературною казкою?
- Чим вона відрізняється від народної?
- Розкажіть про будову казки.
- Назвіть відомі вам казки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя. Казка - найперша абетка добра. Вона є доступним дитячим довідником, який навчає з малих літ думати, жити. У них є дивні предмети, слова, події та найголовніше - казка своєю чарівною розповіддю несе зразок правди і добра крізь труднощі і прикрощі, вчить людину бути сильною, винахідливою і чесною в будь-яких життєвих обставинах.
Помандруймо сторінками казок, які ви на сьогодні прочитали.
IV. Повідомлення теми і мети уроку
1. Вчитель:
Сьогодні у нас - незвичайний урок!
До казки у гості – всього лише крок.
На зустріч із нею поспішали не раз!
Сьогодні вона завітала в ваш клас.
Зчитайте тему уроку:
Визначте для себе завдання уроку:
Знати: Вміти: Цінувати:
зміст казки працювати з текстом казки час
цікаву інформацію формулювати відповіді допомогу друзів
V. Захист проєктів «Улюблена казка»
1. Групові батли. (Учні групуються за назвами казок, які вони прочитали:
1 група -Кримськотатарська народна казка «Золоте яблуко» (переклад Данила Кононенка),
2 група-Василь Королів-Старий «Хуха-Моховинка».
3 група - Лариса Письменна «Як у Чубасика сміх украли»,
4 група - Юрій Ярмиш «Летюче дерево»,
5 група - Віктор Близнець «Земля Світлячків»(скорочено).
6 група - Зірка Мензатюк «Арніка».
7 група - Марина Павленко «Хатка дляНехайка.
8 група - Юлія Смаль «Казка про Горошку»).
Групи дітей захищають проєкти казок за наступним планом:
VІ. Рефлексія:
2) Складання сенкану «Казка» (у групах):
Казка
Цікава, духовна
Навчає, збуджує, захоплює
Толерантно виховує в людях добро
Мудрість
VІІ. Оцінювання-самооцінювання
VІІІ. Підсумки.
- Чи виправдались ваші очікування?
- Що сподобалося?
- Що зацікавило?
- Що здивувало?
- Чому навчило?
Слово вчителя. Сьогодні на уроці закінчилася подорож сторінками казок, але вона продовжиться завдяки вашому захопленню художньої літератури. Адже читаючи, ви стаєте мудрішими, добрішими, вихованішими. Кажуть в народі: “Казка маленька, зате розум у ній великий”, “Казку слухай: розумом метикуй та на вус мотай”.