Урок позакласного читання
3-4 клас (НУШ)
Тема: Люби, шануй свій рідний край!
Мета: пробуджувати пізнавальний інтереси до столиці нашої
держави — Києва; розширювати знання дітей про символіку Укра-
їни; пробуджувати інтерес до знань, до історії українського народу,
її культури, побуту; ознайомити дітей з оберегами української ро-
дини — вишитими рушниками; виховувати глибокі почуття любо-
ві до нашої держави, повагу до символіки, гордості за майстерність
родичів, бажання берегти свою національну культуру.
Обладнання: ілюстрації із зображенням символів України; ви-
шиті рушники; гілочки калини та верби.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Вправи на розвиток мовленнєвого апарату
Дихальна гімнастика
● задути свічку;
● здути пушинку;
● зобразити шум лісу;
● зобразити шум мотору, що працює.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів про столицю нашої
держави — Київ
1. Читання з дошки учнями вірша :
РІДНИЙ КРАЙ
Під рідним небом жайворон співа,
Я рад би знати тих пісень слова.
Я слухав, чув: співала та пташина
Одне святеє слово: Україна.
На ріднім полі шепчуть колоски.
Я рад би знати тихі їх думки.
Я слухав, чув, як кожна колосина
Шептала тихо слово: Україна.
У ріднім краю зелен-гай шумить.
Я знати рад, про що він мріє-снить.
Я слухав, чув, як кожна деревина
Шуміла ніжне слово: Україна.
О Боже, дай повік любити край,
Де квітка, пташка і зелений гай,
Де кожна вірна тій землі дитина
Живе єдиним словом: Україна.
М. Петрів
2. Бесіда за прочитаним
— Про що йдеться у вірші?
— Яке слово повторюється наприкінці кожного стовпчика
вірша?
— Україна — це земля, де ми народилися і живемо. Усім вона
має бути люба і дорога.
Україна — це не лише наша країна, але й держава світу. Це мі-
ста і села, наші поля і ліси.
— Що є серцем України?
IV. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося із творами українських
письменників про Україну, її державну та природну символіку, ви-
шивку.
V. Робота над темою уроку
1. Опрацювання вірша Р. Купчинського «Мій край»
1) Читання вірша учнями. (роздрукувати на листочках і роздати )
МІЙ КРАЙ
Київ — серце України
І найстарше місто в світі,
Хоч пройшов усякі зміни,
Гарний все — в зимі і в літі.
Там церкви золотобранні
А в них дзвони мідно куті
Як задзвонять на світанні,
В Україні всій їх чути.
Коло Києва чи Львова,
Куди прийду — гарно всюди,
Куди ступлю — рідна мова,
Де погляну — рідні люди.
Працьовиті підгірянці,
Як вогонь, палкі гуцули,
І сміливії кубанці,
Що ще Січ не забули.
І розважні подоляни,
І полтавці — солов’ї,
Бойки, лемки, волиняни,
Все ото брати мої.
Р. Купчинський
2) Самостійне читання вірша учнями.
3) Робота за прочитаним.
— Як оспівує поет у вірші свій рідний край?
— Що ви можете сказати про Україну?
— Про які народи йдеться у вірші?
— Як автор називає їх інакше?
— Хто вони для нього?
2. Розглядання ілюстрацій із зображенням державних символів
України (Гімн, Прапор, Герб)
3. Опрацювання вірша П. Дубова «Прапор України»
1) Читання вірша учнями.
ПРАПОР УКРАЇНИ
Україна — це небо блакитне,
А в тім небі — зірки золоті,
Сяють нам з високості привітно
Ці два кольори, ніжні й прості.
Україна — це жовта пшениця
І блакитні волошки у ній.
Гей, як любо кругом — подивися! —
В тій країні коханій моїй!
Угорі — небозвід оксамитний,
А внизу — колосисті поля.
Край вітчизняний, край наш привітний —
Рідне небо і рідна земля.
П. Дубів
2) Бесіда за прочитаним.
— Що символізує прапор України?
— Скільки кольорів має прапор?
— Що означає кожен колір?
— Чому автор називає небо і землю рідними?
VІ. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки в боки,
І зроби чотири кроки.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу — все гаразд!
4. Опрацювання вірша Н. Манько «Перлина»
1) Слово вчителя.
— Кожна робота, нехай і важка, неодноразово супроводжувала-
ся піснею. Співали українські жінки в полі, повертаючись із роботи
ввечері. Символи української землі — верба і калина. Головні заняття
українського народу — землеробство, вишивка, різьба, гончарство.
2) Читання вірша вчителем.
ПЕРЛИНА
Хто — коштовності шукає,
Хто — збирає гроші.
Та є перли, кожен знає,
Від багатств дорожчі.
Наша мова, наша пісня,
Туга журавлина,
І вербиця біля річки,
І в лузі калина.
Вишивка, різьба, гончарство,
Писанка-таїна —
Роду нашого багатство,
Вічності перлина.
Н. Манько
3) Аналіз змісту вірша.
— Що описує автор у вірші?
— Про які перли йдеться у вірші?
— Що має на увазі автор?
5. Підготовка до виконання домашнього завдання
4) Розповідь учителя про українські рушники
— Від сивої давнини і до наших днів у радості й горі рушник
є невід’ємною складовою нашого побуту. Його можна порівня-
ти з піснею. Без рушника, як і без пісні, неможливі народження,
одруження, зустріч гостей. Рушником накривали хліб на столі,
виряджаючи в дорогу дітей, дарували рушник як оберіг від ли-
ха, на щастя.
VII. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на уроці?
— Які твори вивчали?
— Хто їх автори?
— Чого навчають ці твори?
Додаток
РУШНИК, ЩО ВМІЄ РОЗМОВЛЯТИ
Як багато можна передумати за шматком полотна! Згадати, на-
приклад, що вишивка побутує в Україні іще з незапам’ятних ча-
сів. Що народилася вона не тільки як витвір мистецтва, а й як наш
оберіг.
Виряджаючи чоловіка на захист рідної землі, вишивала йому
дружина сорочку. Робила візерунок на грудях («аби куля серце не
пробила»), на рукавах («щоб меч тримав міцно»), оздоблювала орна-
ментом комір («щоб голови у бою не позбувся»)… І захищала така
сорочка, й кохання берегла. Бо закодована була одвічними життє-
дайними знаками — знаками Сонця, Води. Згадаймо, хіба не ці зна-
ки присутні в писанках, керамічних розписах?..
Рушник можна читати так, як читають книги. Треба лиш розу-
мітися на орнаментах. Може, спробуємо?
Почнемо з простенького. На кожному рушникові є такі собі крайчики — «вужики» або «кривульки». То знаки Води. А де вода — там життя. Ламана лінія — безконечник. Вона розповідає про те, що життя продовжується, бо воно вічне. А чотирикутник — то символ Сонця. А ось Дерево Життя — найпоширеніший і найдавніший орнамент українського рушника. Це прекрасна квітка: її верхня частина — то сфера богів, нижче — життя людей, а на долі — коріння, першооснова і початок цілого світу.
На рушникові можна побачити соняшник і китицю винограду,
ружу і барвінок, дубові листочки і жолуді, вишню й вербове листя.
Калина на рушникові — символ дівочої вроди. А калина з ду-
бом — то поєднання краси і сили. З квітами переплітався пташиний світ. Тому можна побачити на рушниках півника, зозулю і голуба.
Дівчата мають знати про те, що тієї хвилини, коли братимуть гол-
ку і полотно до рук, думки і бажання їхні мають бути чистими, до-
брими, радісними. Тоді й у рушнику буде чарівна сила. Про це, без-
перечно, знали ті далекі киянки, котрих зорганізувала чи не в пер-
ший гурт вишивальниць донька князя Ярослава Мудрого дев’ять
століть тому.
Згодом, коли Анна Ярославна виходила заміж за французького
короля, то серед розкішного посагу везла в чужу країну і київські
вишиванки. І (о диво!) не перед золотом-діамантами, а саме перед вишитою сорочкою з України-Руси онімів з подиву Париж.
Г. Пацюк