Урок позакласного читання «Людина починається з добра» за творами В.Сухомлинського.

Про матеріал
Урок з позакласного читання на тему "Людина починається з добра за творами В. Сухомлинського".
Перегляд файлу

Тема уроку: «Людина починається з добра» за творами В.Сухомлинського.

Мета: ознайомити з творами В. Сухомлинського, сприяти усвідомленню в дітей

значення добра як життєвого вибору в духовному становленні особистості;

створити ситуацію, за якою учень може виявити доброту і відчути від цього

задоволення;сприяти розвитку  зв’язного мовлення, виховувати ціннісні орієнтири,

схильність безкорисливо чинити добро.

Хід уроку

І. Етап орієнтації

Треба всім нам привітатись:

– Добрий день!

Дружно, весело сказати:

– Добрий день!

Вліво-вправо поверніться.

Один-одному всміхніться.

Оберніться до гостей:

Добрий, добрий, добрий день!

 

  • З яким настроєм розпочинаєте урок?(діти сигналять)

 

- А працювати на уроці будемо під девізом

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

 

  • Що ви очікуєте від уроку?
  • Чого навчить вас цей урок?
  • Діти, розпочинається урок, а на уроці ми  повинні бути

Уважні

Розумні

Організовані

Кмітливі

-Діти, подумайте і скажіть, яким має бути наш урок? (Цікавим, навчальним,

продуктивним,світлим, веселим, проблемним….)

 

  • Отже. Якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий,

продуктивний урок.

Вправи для дихання.

 

Робота над скоромовками.

 

 Повідомлення теми і мети заняття.

  • Сьогодні на уроці ми будемо говорити про… А про що, ви дізнаєтесь зі слів.

Епіграф до уроку

Врятує світ краса –

Завжди так говорили.

Тепер врятує світ лиш доброта.

Бо однієї вже краси занадто мало

Бо стільки всюди зла – людина вже не та.

Тож люди на землі!

Спішіть добро творити,

Щоб нам не згинути у морі зла

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості й добра.

 

– Про що говориться в цьому вірші? (Про доброту).

– До чого нас закликає поет? (Щоб люди поспішали творити добро).

– Чому потрібно поспішати? (Бо на землі багато зла).

 

Продовжте речення:

Людина починається з …. (добра).

Тема нашого уроку так і називається: «Людина починається з добра»

  • Сьогодні на уроці ми зробимо ще один крок дорогою добра, будемо говорити

про добрі справи, про вміння дарувати добро іншим на основі творів В. О. Сухомлинського.

 

  • Але спочатку давайте з’ясуємо: що таке доброта, добро? Як ви розумієте ці

поняття?

 

 Дитина. Бабусю, скажіть мені, будь ласка, а що таке доброта?

 

Бабуся. Доброта — це чутливе, дружнє ставлення до людей; привітність, ласка, прихильність. Таке визначення подається в тлумачному словникові української мови. Доброта — це ще й співчуття, щирість і щедрість людської душі і велика любов. Але добра людина з прихильністю і з любов’ю ставиться не лише до людей, а й до рослин і тварин. Адже всі ми — частинка живої природи. Всім однаково боляче, коли нас ударять, всім однаково образливо, коли нас принижують. Тому добра людина не образить, не принизить і не завдасть нікому болю. Недаремно ми наділені розумом, вміємо мислити, розуміти, говорити, співчувати, любити.

 

Побудова асоціативного куща.

– Як ви думаєте, з чим можна порівняти доброту, добро ? (З сонечком)

– Яке воно? (Жовтеньке, тепле, лагідне, дає життя усьому на Землі)

 

Складання асоціативного куща до слово «Добро».

Скільки промінчиків у сонечка, стільки і компонентів має доброта: (кожен

компонент накладається на промінчик):

1. доброзичливість;

2. чуйність;

3. приязність;

4. надійність;

5. старанність;

6. сумлінність;

7. ввічливість;

8. ласка;

9. любов;

10. повага;

11. співчуття;

12. захист;

13. турбота;

14. шана;

15. щирість;

16. людяність.

 

  • Ці якості має кожна людина, але не кожна їх розвиває.

– Чи відрізняється зовнішньо добра людина від інших? (Ні)

– А як ми дізнаємось про її доброту? (За вчинками. Вона завжди допоможе у

скрутну хвилину. А якщо радість – вона не буде заздрити, а буде щиро радіти за

інших.)

– Де живе доброта? (Доброта живе у нашому серці).

– Все має свій початок. З чого починається доброта?

(Доброта людини починається від її народження).

Є красива легенда, що, коли народжується дитина, Бог запалює на небі нову

зірку і посилає до дитинки ангела – охоронця. Уві сні ангел цілує дитя тричі: в

чоло – аби воно було розумне, в личко – щоб було красиве, та в груди, аби

здоров’я, любов і доброта вселилися в його тіло, серце та душу і були разом з ним

протягом усього його життя.

 

 

Біографія В.О.Сухомлинського.

  • До гарних книг, що навчають нас жити, належать книги В.О.Сухомлинського.

(фото)

– Подивіться на ці задумливі очі, скільки в них добра, тепла, розуму. Це не

просто портрет звичайної людини, а портрет великого Учителя, в якого вчилися

всі – і дорослі, і малі. З творами цього видатного письменника, педагога ми

будемо продовжувати знайомитися на нашому уроці позакласного читання.

 

  • Готуючись до уроку,ми попередньо поділились на групи , де кожна група мала виконати завдання.

1 група – «Літератори»   Завдання:  підготувати розповідь – презентацію про життя і творчість В.О.Сухомлинського.

2 група – «Бібліотекарі»        Завдання: підготувати і розповісти про збірки його творів.

3 група – «Всезнайки» Завдання: переказ оповідання «Добре слово».

4 група – «Юні актори» Завдання: підготувати інсценівки оповідання «Бабусин борщ».

5 група – «Дослідники» Завдання: розшукати    прислів’я та приказки про працю добро.

1-й учень. Народився Василь Олександрович Сухомлинський у селі Василівка на Кіровоградщині в незаможній сім'ї. Батько його, Олек­сандр Омелянович, орав, працював столяром і теслярем. Ма­ти, Оксана Юдівна, працювала в колгоспі, займалася домашнім го­сподарством, а зимовими вечорами сиділа над своїм шитвом і роз­казувала дітям казки (у сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей — Іван, Сергій і Меланія). Батьки ніколи не карали дітей, не вживали лайливих слів, дотримувались традицій народної педагогіки. Змалку в дітей вихо­вували любов до книги. У діда була бібліотека і, помираючи, свої книги він віддав Василеві. Батько змайстрував хлопчикові красиву скриньку, де він зберігав найціннішу літературу: твори Франка, Го­голя, Лесі Українки, Достоєвського.

2-й учень.  Літом Василько разом з бать­ками працював у колгоспі: помагав скирдувати солому, збирав ко­лоски. Ріс хлопчик жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби й пензлі можна було придбати тільки за лікар­ські рослини. Та бажання малювати було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити, а за фарбами ходив пішки аж у Кременчук (тридцять п'ять кілометрів).

3-й учень.  У навчанні був старанним і здібним, мав чудову пам'ять. Любив і розумів жарти, був хорошим товаришем. У школу приходив задовго до початку уроків і займався з учнями, яким важ­ко давалася математика.

4-й учень. Сімнадцятирічним юнаком Сухомлинський — учитель мови і літератури — переступив поріг школи і залишився в ній до кінця свого життя. Війна відірвала його від улюбленого заняття. У бою під Ржевом був тяжкопоранений. Ворожий осколок уп'явся йому в груди і сховався біля серця. Понад чотири місяці політрук Сухомлинський лікувався в евакогоспіталях. Він ще більше знена­видів війну, все погане й нелюдське.

5-й учень. Після перемоги Василь Олександрович знову повернувся до школи. Його любили батьки й діти.

Понад тридцять п'ять років працював Василь Олександрович учителем і директором школи. Тридцять два роки вів педагогічний щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою ді­тей. А потім його роздуми виливалися на папір і ставали книгами, статтями. Для наймолодших він написав біля 1500 художніх мініатюр-казок, оповідань, легенд, притч, новел. Найчастіше звертався Сухомлинський до жанру казки, може, ще й тому, що любив у каз­ковій формі про всі речі оповідати своїм дітям — Сергійкові й Олі.

 

Вчитель: Я хочу ще додати, що твори Сухомлинського видані 53-ма мовами світу. Країни, де видавалися твори, це: Росія, Білорусь, Грузія, Молдова, Німеччина, Китай, Польща та інші. Сухомлинський – заслужений учитель України. За свою працю мав багато державних нагород. У 2003 році вийшла ювілейна монета України «В.Сухомлинський» вартістю 2 грн., кількістю 30000 штук.

 

 

Робота з виставкою книжок.

Ви вже здогадались, що автором всіх книжок, що розміщені на виставці є

Василь Олександрович Сухомлинський. Ці примірники ви можете завжди знайти

в нашій шкільній бібліотеці і за бажанням ознайомитися з їх змістом. А щоб вас

зацікавити, прослухайте рекламу.

 

1 збірка

Я пропоную вашій увазі збірку, яка має назву: «Чиста криниця». До неї ввійшли

понад 400 повчальних казок, оповідань, написаних В.О.Сухомлинським. Своїми

творами автор допомагає дітям стати чуйнішими, розумнішими, добрішими, а

дорослим – краще зрозуміти складність і важливість так званих дитячих проблем.

Якщо ви хочете дізнатися: як річка розгнівалася на дощика, коли заснуть зорі,

чому ж горобець утік і чого синичка плаче – ця книжка саме для вас.

2 збірка

Ця збірка називається «Квітка сонця». До неї увійшли невеликі оповідання про

те, як діти відкривають для себе навколишній світ, про взаємовідносини між

людьми, а також повчальні казки про природу. В цій книзі ви можете прочитати

про те, як Оленка хотіла весну наблизити, про те, як дзвенять сніжинки і що

потрібно робити, щоб кіт мишку не впіймав. Якщо вас зацікавила ця інформація –

прочитайте книгу. Ви отримаєте справжнє задоволення.

3 збірка

У цій збірці зібрані казки, притчі, оповідання В. О. Сухомлинського. Кожна казка, кожне оповідання розповідають читачам про неповторну красу природи, магічну силу доброти і чуйності у взаєминах між людьми, пробуджують у нас бажання захистити слабшого, допомогти старшим.

 

 

Фізкультхвилинка («Дорогою Добра»)

 

 

Оповідання «Добре слово». Переказ групи  «Всезнайки».

Запитання після переказу.

— Що трапилося з Олею? Як родичі рятували дівчинку?

 

— Що зробила прабабуся Надія?

 

— Що повернуло дівчинку до життя?

 

— То в чому велика сила? (В доброму слові)

 

— Чого вчить нас це оповідання? (Бути уважним, турботливим до хворих, близьких, батьків; вміти співчувати.)

 

. Інсценізація оповідання «Бабусин борщ». Група «Юні актори».
- А зараз подумки перенесемося до театральної студії.
Юні актори підготували інсценізацію до оповідання Сухомлинського «Бабусин борщ»
Автор. У бaбyci дві онучки. Живуть вони у великому місті, а на літні канікули приїхали в гості.
Онучки.
Бабусю,найбільше нам хочеться вашого борщу: мама розповідала, що ви варите смачний-пресмачний борщ.
Автор. Зварила бабуся борщ . Та от біда. Забувати стала. Поки ва¬рила, - двічі посолила. Поставила на стіл дві миски бор¬щу та и припрошує онучок:
Бабуся. Онученьки йдіть ось і борщик зварила - зi свіжими помідорами, ка-пустою i сметаною.
А чи солила - й не пам'ятаю... Стара вже... Посолю.
Сідайте. От сіль у сільниці - добавляйте coбi на смак.
Автор. З'їли дівчатка по ложці борщу. Ой, який же солоний!
Зглянулись між собою, усміхнулись непомітно. Ложка за ложкою - виїли та ще попросили.
Онучки. Ой який смачний.
Бабуся. А чи солила ж я борщ?
Ніна. Ми й не помітили.
Оля . Такий смачний, що про сіль i не подумала.
- Значить, солила,— з полегкістю зітхнула бабу¬ся. - А завтра це діло вам доручу: боюся, що забуду посолити.
Онучки.
- Добре, бабусю, - і знову зглянулись. I непомітно всміхнулись.
Вчитель. – Чи сподобалась вам поведінка дівчаток, адже вони сказали неправду? Чому вони це зробили?
(Так, вони сказали неправду, але вчинили по-доброму. Дівчатка проявили повагу до старенької, рідної людини. )
Висновок. То чому нас навчає це оповідання?

 

Фізкультхвилинка («Дорогою Добра»)

 

  • Діти, а що таке краса ?

( Це те , що приємно і подобається всім людям , все те добре і прекрасне , що оточує нас і викликає радість)

 

  • У світі навколо нас існує стільки краси , хоча інколи ми її зовсім не помічаємо .

А як ви думаєте , що може бути красивим ?

Красиві слова

Красива людина

Красиві почуття

Краса

Красиві думки

Красивий одяг одежа

Красиві вчинки

- У людини все повинно бути прекрасним і думки, і почуття , і слова , і вчинки .

 

 

- Отже, краса — це те, що приємно і подобається всім людям без винятку, все те добре і прекрасне, що оточує людину і викликає в неї радість. А сьогодні ми поговоримо про красиві слова і красиві діла.

 

 5. Передбачення за заголовком

- Погляньте на назву нашого наступного оповідання. Прочитайте назву оповідання.

- Як ви розумієте вислів «красиві слова»?

- А вислів «красиве діло»?

- А як ви вважаєте, про що може йти мова в цьому творі?

- Прошу давати відповідь на запитання, продовжуючи речення за даними початками: «Я думаю …»,

«На мою думку …»,

«Я вважаю …»

 

 Словникова робота

 - Значення яких слів, що зустрілися в тексті, вам невідомі?

 - Поясніть мені значення слів та фраз

 негода

 мокра, як хлющ

 з неба ллє, мов з відра

 

Первинне читання тексту учнями самостійно.

 - Прочитайте  уважно оповідання. Чи збудуться ваші передбачення?

 

  Перевірка первинного сприймання

 - Чи збулося ваше передбачення?

 

Тест

 1. Маленька хатина стояла:

 а) серед поля,

 б) на краю лісу,

 в) посеред лісу

 2. Хатину побудували, щоб там

 а) жив сторож,

 б) відпочивали пастухи,

 в) люди могли сховатися від негоди

 3. В хатинці сховалися:

 а) двоє хлопців,

 б) троє хлопців,

 в) четверо хлопців

 4. Ще один хлопчик, що зайшов до хатини, був:

 а) їхнім другом,

 б) знайомим,

 в) незнайомим

 5. Які слова говорили перший і другий хлопці?

 а) красиві і жалісні,

 б) веселі і радісні,

 в) сумні і тривожні

 6. Що зробив третій хлопчик?

 а) сказав красиві слова,

 б) напоїв хлопця чаєм,

 в) віддав йому свою сорочку

 

Взаємоперевірка тестування і оцінювання.

 

 

5. Повторне читання тексту учнями «ланцюжком».

 - Прочитаємо ще раз даний твір. Будьте уважні, зверніть увагу на зміст, запам’ятовуйте всі події, описані автором.

 

Робота в групах (диференціація).

1 група (зелені)  - читають в особах.

2 група(червоні) – працюють над змістом.

 

 6. Аналіз оповідання

 - Хто є дійовими особами оповідання? Скільки їх?

 - Чому хлопчики опинилися у хатинці?

 - Чи відомо, хто її збудував і навіщо? Прочитайте.

 - Як ще в тексті названо дощ?

 - Чи знали діти четвертого хлопчика?

 - Як хлопчики, що сиділи у хатинці, зустріли незнайомця?

 - Порівняйте їхні слова та дії.

 - Хто йому допоміг по-справжньому?

 - Як ви думаєте, які почуття переживав незнайомий хлопчик, коли відчув

 тепле ставлення до себе?

 - Про кого з персонажів можна сказати – байдужий, а про кого – турботливий, щирий?

 - Визначте межі зачину, основної частини, кінцівки тексту.

 7. Вибіркове читання

 - Прочитати красиві слова з оповідання.

 - Про яке красиве діло говориться в тексті. Прочитайте.

 - Зачитайте з тексту порівняння.

 - В яких словах головна думка оповідання?

 8. Робота з ілюстрацією

 - Який епізод зображено на малюнку?

 - Як можна назвати малюнок?

 - Які слова тексту відповідають ілюстрації? Зачитайте.

 - Опишіть зовнішній вигляд дітей. Якого вони віку?

 

 

 - Які деталі картини показують, що в хатинці подорожні відчувають турботу про себе?

 

 Колективна дискусія:

- Чи доводилось вам бути учасниками схожих випадків?

 - Запам?ятайте, кожна людина, яка опинилася в скрутній ситуації, чекає на розуміння і допомогу. Про це ніколи не можна забувати.

 - Що ж прикрашає людину: красиві слова чи красиве діло?

 

 

  • А в житті ви зустрічалися з подібними ситуаціями?

 

 9.      Учень: Подібна ситуація траплялася і в моєму житті. Одного разу я забула вдома підручник з читання. Мій сусід по парті сказав:

 

 -         Як же ти будеш працювати сьогодні на уроці? Треба уважніше збирати портфель.

 

 Одна з моїх подруг мені поспівчувала:

 

 -         Бідненька! Попроси у когось книжку, може, хтось і дасть.

 

 Моє бідкання почув Сергійко. Він підійшов до мене, дав «Читанку» і сказав:

 

 -         Не переймайся так. Ми з Наталею попрацюємо з однією книжкою.

 

 Цей випадок мені дуже запам’ятався, і тепер я розумію чому: треба допомагати не словами, а своїми ділами.

 

Група « Дослідники»  підготували прислів’я про добро і дружбу. Послухаємо їх і пояснимо їх значення.

Приятеля легше знайти, ніж зберегти.

Біда друзів випробовує.

Приятеля легше знайти, ніж зберегти.

Добро довго пам’ятається, а зло ще довше.

 

Все добре переймай, а зла уникай.

Хочеш собі добра, не роби нікому зла.

Без вірного друга велика туга;

Друзі пізнаються у біді;

Людина без друзів, що дерево без коріння;

Нових друзів май, старих не забувай;

Не той друг, що медом маже, а той, хто правду каже;

Старий друг краще нових двух.

 

Гра «Якщо ти добра людина, то повинен…..»

Умови гри: якщо людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в

долоні, а якщо ні, то нічого не робите.

 Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.

 Допомагати мамі мити посуд.

 Не вмиватися.

 Берегти рідну природу і охороняти її.

 Шанувати працю інших людей.

 Галасувати, коли хтось відпочиває.

 Бути вихованою, стриманою.

 Обманювати, сваритися, хвалитися.

 Насміхатися з чужого горя.

 Добре вчитися, багато читати.

 Не слухати батьків.

 Ділитися тим, що в тебе є.

 Ображати інших.

 Спати на уроках.

 Красти.

 Захищати слабшого.

 Допомагати друзям у біді.

– Намагаючись виховувати в собі найкращі риси людяності, не забувати про

оточуючих тебе людей.

 

Гра ,,Гарячий стілець’’

Продовжте речення:

Моя бабуся захворіла і я….

Маленький братик не може заснути і я….

Мама втомлена прийшла з роботи і я…..

Наближається мамине свято і я….

Впала сестричка і я…

Друг робить мені зауваження і я….

Товариш просить дати списати і я….

Однокласник тебе підвів і ти….

 

Підсумок уроку.

– Діти, про що ми говорили на уроці?

– Де живе доброта? (В серці.)

-Діти, щоб добра у світі ставало більше, нам самим потрібно бути добрими - говорити хороші слова, добре ставитись до інших, робити добрі справи.

 

Запам'ятай, моя дитино, з юних літ

 На все життя, щоб знала, як прожити.

 Людина для добра приходить в світ

 Й покликана завжди добро творити.

 Нелегко це, хто що б не говорив,

 Й не кожному зробити це вдається.

 Бо в світі стільки смертних є гріхів,

 Що доброта не завжди йде до серця.

 Та ти людина і тому учись

 Добро творити, людям співчувати.

 До цього світу пильно придивись,

 Злим помислам навчися лад давати.

 Йди з добротою — це собі затям,

 Із ласкою, прихильністю, привітно.

 Й не розлучайся з добрим почуттям,

 Хай доброта в душі суцвіттям квітне.

 

  • То чи справдилися ваші очікування від уроку?
  • Який настрій у вас в кінці уроку? (діти сигналять)

Оцінювання.

  • У вас на партах лежать смайлики . Якщо ви вважаєте, що попрацювали гарно візьміть смайлик усміхнений, якщо добре – без усмішки, якщо треба працювати краще, то сумний смайлик.

 

 

VІІ. Домашнє завдання.

  • На наступний урок ми будемо знайомитися з видатними українськими письменниками і їх творами.

 

 

 

 

Завантаження...
docx
Додано
26 листопада 2020
Переглядів
1163
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку