Урок позакласного читання "Магія слова"

Про матеріал
Розробку уроку можна використовувати в 2 класі у ІІ семестрі або в 3 класі (В залежності від рівня розвитку здобувачів освіти). В матеріалі додано вправи для вдосконалення читацьких навичок та зміст текстів, запропонованих для опрацювання на уроці.
Перегляд файлу

Урок позакласного читання

НУШ 2 клас (ІІ семестр)

 

Тема: Магія слова

Мета: удосконалювати навички правильного і виразного читан-

ня, уміння працювати самостійно; розвивати читацькі навички; зба-

гачувати словник учнів; формувати оцінні судження; прищеплюва-

ти любов до рідного слова, мови.

Обладнання: таблиці; скоромовка; аркуші паперу;  роздруківки з текстами віршів,кольорові олівці.

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент

 

II. Вправи для вдосконалення читацьких навичок

1. Розчитування. Читання складових таблиць (індивідуально)

2. Вправи для розвитку мовленнєвого апарату

1) Робота над скоромовкою.

Має втіху Солов’їха:

Солов’ята — всі у тата.

Всі співучі, голосисті,

Всі із хистом, всі артисти.

С. Шаповалов

2) Робота над чистомовкою.

Ло-ло-ло — солов’ятко гарно співало.

Ло-ло-ло — на світанку у сусідні ліси вирушало.

Ло-ло-ло — воно там своє мистецтво виявило.

Ло-ло-ло — тому що голосами різних птахів співало.

3. Читання слів-пірамід

Здіб      не

звіст     ка    

сла        ва

пта        хів

трел      лю

ми         тець

дрозде   нята

щебе      тання

чорно     головки

обі          мліло

тень        кання

звідусю  ди

4. Читання слів із пропущеними голосними

сп..в…. (і а є)

л..с (і)

з..л..в....тьс.. (а и а є я)

тр..лл.. (і ю)

пт..ш..н.. (а е я)

щ..б..т..л.. (е е а о)

зд..бн.. (і е)

с..л..в..йк.. (о о е о)

  1. Утворення нових слів із літер слова запрошували

(яка команда склала більше слів,та і виборює право першою читати анаграми)

6. Читання слів-анаграм (за варіантами)

псіакв (співак) івспцье (співець)

аймувн (майнув) олпеівт (полетів)

днірйи (рідний) ітльоног (літнього)

ісл (ліс) ов’осля (солов’я)

- Про кого (переважно) йшлося у всіх завданнях?

 

III. Повідомлення теми і мети уроку

 

-Сьогодні ми з вами, діти, спостерігатимемо за магією слів та дізнаємося, як поети нею користуються.

 

IV. Робота над темою уроку

1. Опрацювання вірша А. Малишка «Вечори, як сиві котики»

 

  1.   Читання вірша учителем.

 

ВЕЧОРИ, ЯК СИВІ КОТИКИ

Вечори, як сиві котики,

В нас ночують у дворі,

З ними вітру теплі дотики,

Промінь синьої зорі.

Перший бавиться з дитиною:

— Люлі, спи, мале, пора.

Другий ходить за долиною,

Ясні проліски збира.

Третій вечір в кузні дзенькає,

Лемеші кує, мов жар,

Доки шаблею тоненькою

Місяць виблисне, звіздар.

І тоді вони посходяться,

В хаті сядуть при мені,

— Мати їм дає вечеряти

Борщ і кашу в казані.

А. Малишко

— Про що йдеться у цьому творі?

— Як автор змальовує вечори?

2) Словникова робота.

3) Самостійне читання твору учнями мовчки.

— Як довго тривали описані події?

4) Читання вірша учнями вголос «ланцюжком».

5) Гра «Прочитайте».

— З чим порівнюють вечори?

— Скільки було вечорів?

— Дії мати.

— У чому знаходилася вечеря?

6) Гра «Розвідники».

— Скільки разів автор ужив слово вечори?

2. Опрацювання вірша

МАМО, СТАЛО ХОЛОДНО

— Мамо, стало холодно,

Надворі зима,

А в Кота Котовича

Рукавиць нема.

— Мамо, стало холодно,

Надворі зима,

А в Кота Котовича

Валянок нема.

— Мамо, стало холодно,

Пада білий сніг,

А в Кота Котовича

Лиш сумні пісні.

— У Кота Котовича

Став червоний ніс,

У Кота Котовича

Повні очі сліз.

— Тож Коту Котовичу

Гірко цілий день,

Хай в мої озується

І надвір іде.

Є. Гуцало

1) Гра «Бджілки».

Учні напівголосно читають вірш, кожен — у своєму темпі.

2) Бесіда за прочитаним.

— Про яку пору року йдеться у вірші?

— Як звати Кота?

— Чого нема у Кота?

— Яким став Кіт?

— Який вихід запропонував автор?

 

 

 

3. Робота в групах. Опрацювання віршів  Ліни Костенко «ЧАРОДІЙНЕ СЛОВО»та А. Камінчука «Вечоре-дрімайлику»

(за варіантами)

І група — вірш Ліни Костенко «ЧАРОДІЙНЕ СЛОВО» ЧАРОДІЙНЕ СЛОВО

Хлоп’я у полі стежкою прошкує.

Метелик білий в маки залетів.

Чорненький котик в снопиках мишкує,

Вони такі під сонцем золоті,

Він ловить шурхіт, шелест, шарудіння,

Хапає снопик лапками двома.

А миша знає слово чародійне,

І він її ніколи не спійма.

Ліна Костенко

 

ІІ група — вірш А. Камінчука «Вечоре-дрімайлику».

ВЕЧОРЕ-ДРІМАЙЛИКУ

Вечоре-дрімайлику,

Просимо до хати,

Треба нашу донечку

Трішки задрімати.

Глянь, заснули в ліжечку

Котик і лисичка.

Тільки наша донечка

Не стуляє вічка.

Вечоре-дрімайлику,

Довго не барися,

Нашу любу донечку

Задрімать берися.

А. Камінчук

Презентація (виразне читання вголос)опрацьованих віршів.

Фізкультхвилинка (Або іншу -під музику)

Cтаньмо, діти, рівненько.

Отак! Отак!

Вклонімося низенько.

Отак, отак!

Далі руки отак в боки.

Веселенько підем в скоки!

Отак усі стриб, стриб,

А ніжками диб, диб.

Вгору ручки піднімай,

І всі разом присідай!

Станьмо знов рівненько,

Сідаймо спокійненько.

4. Самостійне опрацювання учнями вірша Олени Пчілки «Мудра кицька».

Ілюстрування прочитаного

МУДРА КИЦЬКА

У збаночку молоко,—

Ох, то штука ловка!

Та як його вкуштувать?

Не влізе головка!..

Наша киця дуже мудра —

Способу добрала:

У той кухличок вузенький

Хвостик умочала.

Отже, кухлик не звалила,

Зробила обачно,

Тепер хвостик витягає,

Облизує смачно!

Олена Пчілка

 

VI. Підсумок уроку

— З віршами яких поетів ви ознайомилися у цьому розділі?

— Про що пишуть поети у своїх віршах?

— Який вірш вам найбільше сподобався? Чому?

- А про яку тваринку ми сьогодні читали? Намалюйте, якою ви її уявили.

 

Творче завдання:

Намалюйте малюнок до твору чи уривку, який  найбільше сподобався і принесіть на наступний урок

 

doc
Додано
9 січня
Переглядів
11
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку