Березюк Людмила Василівна,
вчитель української мови та літератури, зарубіжної літератури
Родниківської загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступенів ім. Т. Г. Шевченка
Уманського району Черкаської області.
Тема. Урок позакласного читання. П. Мирний. Оповідання «Морозенко».
Мета: навчальна – познайомити учнів з життєвим і творчим шляхом П.Мирного, його творчою спадщиною; пояснити поняття уособлення; розвивати вміння знаходити приклад в тексті твору; розкрити трагізм долі матері та важке дитинство хлопчика; розвивати увагу, мовлення, сприйняття тексту на слух; виховувати доброту, милосердя, любов і повагу до матері.
Обладнання: текст твору «Морозенко» П. Мирного, презентація, портрет письменника, малюнки дітей до різдвяних свят.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Привітання.( Слайд 1)
1.Хлопчики й дівчатка посміхніться,
я усіх вітаю, активності від вас чекаю.
2. Перевірка домашнього завдання ( захист різдвяних малюнків).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Які ваші найулюбленіші свята?
- Як святкують їх у ваших родинах?
- Які мультфільми, кінофільми полюбляєте дивитися?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.( Слайд 2).
- Сьогодні на уроці ми будемо говорити про святкування Нового року.
- Перегляд відеоролика «Святкування Нового року в різних країнах ».
- Отже, прочитавши оповідання «Морозенко» ми дізнаємося про свято Меланки та обряд засівання( Повідомлення учнів про свято Меланки, обряд засівання).(Слайд 3)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Перегляд презентації «Життєвий і творчий шлях П. Мирного».
2. Завдання. Записати паспорт письменника: дата народження, освіта, заняття, сімейний стан, творча спадщина, дата смерті.( Слайд 4)
3. Евристична бесіда.( Слайд 5)
- Назвіть імена батьків хлопчика?
- Хто розповідав казки дитині?
- Чим захоплювалася матір?
- Розкажіть про захоплення своїх батьків.
- Які колискові пісні співала вам мати?( Прослуховування колискової пісні).
- Підберіть пестливі слова прикметники до слова ненька, і запишіть їх.
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Слово вчителя. Вірш М. Пономаренко.
І казочка перша у світі,
І сонячна подорож в літо.
Найперші легенькі сніжинки
І сяюче диво-ялинка.
Від матері літери, й слово,
І зроблена разом обнова…
Якщо говорити між нами…
То все починається з мами…
2. Читання учнями віршів про маму напам’ять.
3. Читання уривків з оповідання « Морозенко» П. Мирного.
4. Робота над текстом твору.( Слайд 6)
- Як жилося Катрі з Пилипком?
- Про що вона думала вночі під Новий рік?
- Чому Пилипко, незважаючи на холодну зимову ніч, вирішив піти посипати до хрещеного батька?
- Які риси характеру виявилися при цьому?
- Як ставився Пилипко до переживань матері?
- Чого не врахував хлопчик, збираючись в дорогу?
- Яким вважався хлопчику зимовий ліс?
- Які почуття пережив хлопчик?
- Яким уявлявся Морозенко Пилипкові?
- Чим Морозенко схожий на людей?
- У чому помилка Пилипка?
5. Пошукове завдання. Зачитати портрет Пилипка. Визначити епітети, порівняння, пестливі слова, синоніми; уособлення.
6. Словникова робота.( Слайд 7)
Епітет- це словосполучення чи слово, яке допомагає слову набути нового значення або ж смислового відтінку, а також підкреслює характерні риси, визначальну якість якогось явища або предмета, збагачує мову новим емоційним забарвленням.
Порівняння – це один з художніх засобів, у якому один предмет, подія зіставляються з іншими.
Синоніми – це слова однієї частини мови, різні за звучанням і написанням, які мають дуже близьке або тотожне лексичне значення.
Уособлення – зображення предметів та явищ як живих істот.
7. Переказ оповідання за планом.( Слайд 8)
1. Убога сім’я.
2. Задум Пилипка.
3. Розповідь Катрі про Морозенка.
4. Необдуманий вчинок хлопчика.
5. Загибель сина й матері.
6. Ставлення до героїв твору.
8. Читання оповідання в особах від слів «Ось він вибіг уже за село…».
9. Читання учнями інформації про пугача, сову, горобчика, Морозенка, Віхолу. (Слайд 9)
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Завдання 1. Вчитель називає риси характеру Пилипка, діти при назві позитивних рис співають новорічну пісню, а – негативних, пісню «Щедрик».
( Розумний, замкнутий, добрий, несерйозний, рішучий, відважний, впертий, запальний, непокірний, добрий, співчутливий).
Завдання 2. На аркуші записати питання до героїв твору, автора оповідання, що виникли після знайомства з оповіданням «Морозенко» .
VII. Підсумок уроку. ( Слайд 10)
- Чого навчає прочитане оповідання «Морозенко»?
- Які риси характеру ви б запозичили у Пилипка?
- Про що запитали у героїв твору?
VIII. Домашнє завдання. ( Слайд 11)
Написати твір-роздум на тему «Що в житті людини найцінніше?»
Використані джерела
https://www.youtube.com/watch?v=pTFr6XU00RM
https://www.youtube.com/watch?v=QT3NYcbHJBE
https://www.youtube.com/watch?v=I-A2rwa1rCc