Урок за романом сучасної американської письменниці Фенні Флегг
«Смажені зелені помідори в кафе «Зупинка»
Митивація: формуємо наскрізні компетентності-читацьку, інформаційно-комунікативну, емоційно-ціннісну, літературознавчу, компаративну, загальнокультурну, громадянську.
Очікувані результати:зацікавити учнів твором сучасної літератури, спонукати до читання роману «Смажені зелені помідори в кафе «Зупинка»; повторити літературознавчі поняття: композиція,сюжет,жанр; практичне застосування відомих методів і прийомів аналізу художнього твору.
Тип уроку: урок позакласного читання.
Вид уроку: презентація книги.
Обладнання: роман Фенні Флегг «Смажені зелені помідори в кафе «Зупинка»; цифрові ілюстрації до роману, відеоматеріали, буклет-рецепт страви «Смажені зелені помідори»; музика кантрі, яка відтворює життя американського Півдня, гудок паровоза; гарний настрій та позитив усіх здобувачів освіти, присутніх на уроці.
Алгоритм досягнення очікуваних результатів:
Універсальний рецепт щастя від Фенні Флегг:
одне велике кохання, дві – три зради, дрібка сліз,
гумор за смаком, готувати на вогні пристрасті.
«Смажені зелені помідори в кафе «Зупинка»
Чи смакували ви коли-небудь смажені зелені помідори?
Очевидна ваша реакція: подив?., відраза?., цікавість?.. Я більш, ніж упевнена – НІ!
І не тому, що ваші гастрономічні уподобання чи смаки обмежені. Це блюдо не входить у наш раціон через те, що його сформовано і популяризовано дуже далеко від нас: і територіально – Південні штати Америки ( Алабама, Джорджия, Атланта), і ментально – це їжа темношкірих рабів, які у такий спосіб намагалися урізноманітнити свій раціон. Але з часом це блюдо почало смакувати не тільки для «кольорових» мешканців Америки, а й полюбилося білим американцям ( особливо у часи Великої депресії, 30-ті р.р. ХХ стл.) і стало невід’ємним делікатесом багатьох місцевих кафе.
Смажені зелені помідори
1 зелений помідор (на одного), сіль, перець, біле кукурудзяне борошно, жир витоплений з бекону. Наріжте помідори скибочками в пів сантиметра, посоліть, поперчіть, обваляйте в борошні. У великій сковороді розігрійте жир і смажте помідори до золотистої скоринки з обох сторін. Вам здасться, що ви вже в раю!( Кожен із присутніх отримує цей рецепт-листівку).
Не подумайте, шановні, що це кулінарний тренінг чи популяризація страви з меню щойно відкритого кафе чи ресторану. Боже збав.
Хоча, кафе буде. З дуже прагматичною назвою «Зупинка».
Його ідея належить Фенні Флегг –
американській письменниці і сценаристці, яскравому коміку і талановитій актрисі з Алабами, серця американського Півдня. Живе ця пані так, як живуть її літературні герої – з любов’ю до життя в усіх його проявах і вірою в перемогу.
ЇЇ « Смажені зелені помідори в кафе «Зупинка» (1987) тридцять шість тижнів перебували в топі списку бестселерів «Нью-Йорк Таймс», а сценарій фільму за цією книгою був номінований на «Оскар» ( авторка Фенні Флегг – справжнє ім’я Патріція Нілл).
Дивна назва твору «Смажені зелені помідори в кафе «Зупинка». Так буває іноді, що дивна назва не виправдовує сумнівних очікувань і виявляється справжньою знахідкою. Цей гастрономічний рецепт у заголовку виявився вдумливою історією, відомою, як не дивно на увесь світ.
Це роман. Роман, написаний у формі розповіді, сплетеної із багатьох історій, які об’єднані єдиною сюжетною лінією несподіваної дружби двох різних за віком людей. «Оповідь у оповіді», із вкрапленням елементів документалістики
(місцева поштарка створює і видає аматорський тижневик «Вімз віклі», де фіксує відомі їй важливі і другорядні події, що відбувалися у містечку Вісл - Стоп, передмістя Бірмінгема у штаті Алабама).
Сюжет подається нехронологічно, а як спогади літньої жінки Нінні Тредгуд (86 років), яка перебуває у будинку для літніх людей «Трояндова тераса».
Вона розповідає про події історії маленького містечка в американському штаті Алабама у 30-ті роки ХХ століття, де їй довелося прожити все своє життя.
Слухачкою стає випадкова відвідувачка цього закладу – Евелін Коуч, головна героїня роману,сучасна американська домогосподарка , пікантного віку
(48 років), яка переживає кризу середніх років і вважає, що життя промайнуло.
Роман побудований у вигляді окремих частин, кожна з яких має власну назву, що відповідає певній події, яку згадує міссіс Тредгуд під час чергового відвідування «Трояндової тераси» Евелін Коуч. Бабця так майстерно тримає інтригу у своїй розповіді, перериває її на найцікавішому, що для відвідувачки дізнатися, що ж трапиться далі, стає непереборним бажанням знову і знову приходити до старенької. Головна героїня так переймається долею чужих і давно померлих людей, знаходить у їхньому житті стільки життєдайної енергетики, що мимоволі сама хоче змінитися і жити інакше.
Авторка додає до історій - розповідей документальні факти про Велику депресію 30-х років ХХ століття, про Другу світову війну, про урбанізацію, переселення до мегаполісів, боротьбу із злочинністю, расову дискримінацію, проблеми екології, релігійні конфлікти та багато інших соціальних проблем.
Іноді, по-жіночому, щиро вона пропонує власні рецепти їх вирішення.
Невеличке кафе на залізничній станції, повз яку мчать потяги, - наче велике перехрестя багатьох доль. Вони зустрілися тут, щоб поєднатись у дивовижну родину, спільна кров і колір шкіри для членів якої – річ другорядна. І нехай мовчать моралісти, бо єдиний закон, який тут поважають – власна совість. У часи Великої депресії варто жити, любити, ударити лихом об землю і сміхом вилікувати всіх, хто у відчаї. А ще «ніколи не голодувати й не дозволяти голодувати іншим».
«Я можу сидіти тут, у будинку престарілих «Трояндова тераса», але подумки я все ще в кафе «Зупинка», з тарілкою смажених зелених помідорів». Міссіс Клео Тредгуд, червень 1986 року.
Кожна історія в цій книзі – це маленька філософія життя окремої людини.
Історія Іджі і Рут – власниці кафе «Зупинка», подруги, співмешканки.
Теми, які розкриває автор через ці образи:
Історія Нінні Тредгуд.
Теми:
«Життя можна змінити, а можна просто жити, бо воно варте того, щоб його прожити».
Історія Сипсі (негритянської жінки-служниці, яка виховала чужу дитину і створила історію власної родини).
Теми:
Історія Евелін Коуч.
Теми:
Світ багатогранний, щось у ньому є очевидним, а щось ховається за непомітними дрібничками. Як не дивно, що ці дрібнички штовхають людину у вир роздумів, аналізу і, навіть, експерименту. Такою є історія Евелін Коуч. Якщо дуже захотіти, то всього можна досягти.
Кожна історія цієї книги – алгоритм людського щастя, поступливості, примирення, компромісу, як нам цього , на жаль, не вистачає сьогодні.
4.Створінь сенкан до слова життя.
Прекрасне, складне
Випробовує, навчає, змінює
Воно варте того, щоб його прожити
Урок
Справді, Фенні Флегг у своєму романі пропонує читачам урок
Авторка наскрізно аргументує рецепт щастя по-американськи: сім’я, оптимізм, віра.
Саме популяризація цих складників і зробила роман бестселером.
5. Слово учителя. Підсумовуємо і узагальнюємо.
Ви спитаєте – до чого тут, власне, зелені помідори?
Смажені зелені помідори були одним із улюблених фірмових блюд у відвідувачів кафе «Зупинка» і рецепти їх приготування, як однієї із популярних страв того часу, наводяться автором у кінці книги. Тож, як схочете спробувати справжньої американської їжі – візміть їх до уваги. Тим більше, скоро літо – а з ним і помідори…
Роман Фенні Флегг – це виключно тепла і добра книга, пронизана любов’ю до людини, тонким гумором і легким смутком, безсумнівний шедевр американської літератури ХХ століття.
Можливо, прочитавши цей роман, ви спробуєте:
Дар‘ї Петрушенко;
Справжні друзі,яких так приємно пригостити, хай навіть і смаженими зеленими помідорами.
Вправа « Емоційний настрій» .
Які емоції залишились після попереднього знайомства із книгою? Обери і назови:
цікавість, інтерес, розчарування, відраза, бажання прочитати роман, відсутність інтересу, страх, подив, здивування, співчуття, образа, злість, бажання подивитися фільм, захоплення. Обгрунтуй свій вибір.
Рефлексія.
Які теми і проблеми, що піднімаються у романі є для вас знайомі із сучасної літератури?(Гарпер Лі «Убити пересмішника»: расова дискримінація, інвалідність, насилля у родині).
Які теми, на вашу думку, є актуальними для сучасного суспільства?(Людська самотність, нереалізованість у житті, урбанізація, одностатеві стосунки).
Які види візуалізації ви б запропонували до вивчення даного твору? Кроссенс на тему «Життєві цінності», «Рецепт щастя для сучасної молоді»; ментальна карта за твором;
буктрейлер, презентація «Рецепт щастя від Фенні Флегг»).
Заключне слово вчителя.
У романі багато цікавих і незвичних ідей, які можуть допомогти людині змінитися. Деякі з них створені з тонкою іронією, деякі викликають сміх, а деякі можливо і стануть комусь у пригоді.
Спробуйте знайти і перенести ці рецепти у презентацію «Рецепт щастя від Фенні Флегг».