«Тиха, задумлива осінь спускається…»
Мета:ознайомити учнів з творами українських письменників, які описували красу осені; удосконалювати вміння виразно, правильно читати та розказувати текст; формувати навички монологічного мовлення; розвивати допитливість, спостережливість; виховувати любов до природи.
Хід уроку
l. Організаційна частина.
Хочу побажати вам гарного уроку,
Щоб було цікаво всім нам працювати,
Щоб хотіли дуже всі відповідати.
Щоб допомагало вам вміння міркувати
І дванадцять балів легко заробляти.
ll. Мотивація навчальної діяльності.
1.Читання вірша М.Рильського «Осінь»
- Якій порі року присвячується вірш?
--Чим вкривається небо?
- Яку пору року змінює осінь?
2. Робота над прислів’ями.
lll. Повідомлення теми і завдань уроку.
Люди здавна милувалися красою осені і намагалися передати свої почуття словом, за допомогою мелодії, у творах живопису.Отже, збагнути, осмислити, відчутим осінню красу нам допоможуть на уроці поети, письменники, композитори, художники, а також власні спостереження.
IV.Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
2.Читання вірша М.Сингаївського «Пісня роботящих рук»
- Що зуміли працьовиті руки?
- Які епітети, порівняння можна дібрати до слова руки?
3.Читання вголос оповідання О.Гончара «Яблука на стовпцях».
А)Словникова робота
Викохав – дбайливо вирощував.
Шугає – швидко опускає руку.
Б) бесіда за змістом оповідання;
- Чому змінилася сіра польова доріжка?
-Які вжито порівняння?
-Що вони підкреслюють?
- Поміркуй, чому саме так дядько Роман вирішив пригостити хлоп’ят своїми найкращими яблуками.
Фізхвилинка
-Осінь часто називають чудовою, замріяною, чарівною… У зелені коси дерев вплелися золотисті стрічки. Повітря прозоре і свіже. Дерева скидають на землю позолочене сонцем листя, яке осінь розфарбувала жовтими, червоними та коричневими кольорами. Тиша… І тільки ковані золотом листочки шумлять, дзвонять, шелестять: осінь, осінь,осінь…
4.Опрацювання казки Г.Демченко «Горобина»
А)словникова робота;
Сю – цю.
Настовбурчила – підняла проти вітру.
Терпкі – гостро-кислі на смак,викликають відчуття стягування.
Б) бесіда за змістом казки з елементами вибіркового читання;
-Знайдіть і прочитайте ознаки, якими описано горобину?А ялину?
- Чим відрізняються ці дерева?
-Для кого горобина приготувала свої плоди?
V.Закріплення і осмислення знань.
- Складіть тематичну павутинку до слова осінь.


![]()




![]()
![]()
![]()