Урок позакласного читання проведено у формі гри-подорожі.Мета уроку: Закріпити знання дітей про казки, вміння їх розпізнавати; розвивати пам'ять, швидкість мислення, вміння працювати в команді; виховувати любов до казки, до народної творчості, почуття дружби, бажання допомогти один одному.
Тема У світі казки чарівної
Мета Закріпити знання дітей про казку, вміння їх розпізнавати; розвивати пам’ять, швидкість мислення, вміння працювати в команді; виховувати любов до казки, до народної творчості, почуття дружби, бажання допомогти один одному.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель
У світі існує чудова
Фантазії дивна країна.
Туди потрапити може
Кожна допитлива дитина.
Швидше літери зберіть
І країну цю назвіть
Правильно розставте літери і прочитайте тему нашого уроку.
а к з а к
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
— Як вигадаєте, над чим ми працюватимемо на уроці? (Відповіді учнів.)
— Ми працюватимемо сьогодні над казками. А подорожувати країною Казки нам допоможе чарівна Квітка-Семицвітка.Кожна її пелюсточка підготувала для вас свій сюрприз. Треба сказати чарівні слова – і в подорож!
Всі разом:
Ти лети, лети, листок,
Покажи нам світ казок!
Подолаєм перешкоди,
Дуже любимо пригоди!
(З великої Квітки-Семицвітки відривається пелюстка, на якій є певне завдання)
IV. Актуалізація опорних знань
Завдання 1 пелюстки «Знайомство з казкою»
Що ви знаєте про казку,
Розкажіть мені, будь ласка!
Бліцопитування
КАЗКА
*вигадана історія
* народна
*казкові герої
*літературна
* добро і зло
*три частини
— Зробіть висновок. Що таке казка? (Це цікава вигадана історія, подія, яких насправді немає. У казках рослини і тварини, речі розмовляють і роблять усе те, що, люди.) Існують літературні й народні казки.
V. Основна частина уроку
Всі разом:
Ти лети, лети, листок,
Покажи нам світ казок!
Подолаєм перешкоди,
Дуже любимо пригоди!
Завдання 2 пелюстки «Лист від казкових героїв»
Лист від героїв прочитайте,
Хто вони, швидко відгадайте!
• Шукаю золотий ключик(Буратіно)
• Хворію від переїдання: з’їв семеро козенят. (Вовк із казки «Вовк та семеро козенят»)
• Дуже зайнятий.Рву величезний овоч із родичами(Дід з казки «Ріпка»)
• Поспішаю до лісу. Несу пиріжки для бабусі.(Червона Шапочка)
• Йду молоти зерно, потім молоти борошно та пекти пиріжки(Півник з казки «Півник та двоє мишенят»)
-Дуже добре! Рухаємося далі!
Всі разом:
Ти лети, лети, листок,
Покажи нам світ казок!
Подолаєм перешкоди,
Дуже любимо пригоди!
Завдання 3 пелюстки «На загадку є відгадка»
Я пелюстка- відгадайка
Хто із вас найкращий знайка?
Відгадайте назву казки
Борошна змолов мішок —
Пиріжків напік і з’їв,
Ледарів не пригостив. (Півник і двоє мишенят)
Нікого не боюсь!
Своєю булавою із нечистю я б’юсь.
Хай невеличкий зростом,
Зате високий рід!
Хоча я з горошинки,
Та цар Горох — мій дід! (Котигорошко)
-Молодці!Добре знаєте казкових героїв! А що вам далі приготувала квітка? Давайте скажемо чарівні слова!
Всі разом:
Ти лети, лети, листок,
Покажи нам світ казок!
Подолаєм перешкоди,
Дуже любимо пригоди!
Завдання 4 пелюстки «Знайди пару»
Хто прислів’я добре знає,
Швидко пару відшукає.
Як рукавички підбираєш-
Так і прислів’я прочитаєш.
Скласти прислів’я і пояснити його.
нема плода Без труда
а й та працює Бджола мала
пізнаються Друзі в біді
(Діти на одній рукавичці читають початок, на другій – кінець прислів’я, шукають рукавичці пару )
-Молодці!А що нового нам приготувала квіта? Скажемо чарівні слова!
Всі разом:
Ти лети, лети, листок,
Покажи нам світ казок!
Подолаєм перешкоди,
Дуже любимо пригоди!
Завдання 5 пелюстки
Я пелюстка відпочинку,
Принесла фізкультхвилинку.
Треба вправи показати,
Потім далі мандрувати.
(Фізкультхвилинка)
Всі разом:
Ти лети, лети, листок,
Покажи нам світ казок!
Подолаєм перешкоди,
Дуже любимо пригоди!
Завдання 6 пелюстки
«Театральна»
Проявляй скоріше хист,
Покажи, який артист!
У театр запросіть
Та виставу покажіть!
До якої казки ви шукали пару рукавичок?
Казку «Рукавичка» показують артисти лялькового театру
Ведучий
Раз дідусь йшов через ліс,
Песик з ним маленький біг.
Рукавичку дід згубив,
Десь в снігах її лишив.
(Іде. З ‘являється мишка).
Мишка
Я маленьке мишенятко,
Утекло від мами й татка.
В лісі добре — нема кішки. .
Де б погрітись мені трішки?
Ой, а хто отут живе?
Пусто… Нікого й просити…
Значить я тут буду жити.
(Ховається в рукавичку).
Жабка
Хоч узимку жабки сплять,
Не заснуть мені ніяк.
А хто, хто ось тут живе?
То прийміть в тепло й мене.
Мишка
Шкряботушка-мишка я.
А яке твоє ім’я?
Жабка
Жабка, жабка я мала.
Мишка
Заходь, хатка не тісна.
Зайчик
Холод в лапки допікає.
Де зігрітися шукаю.
Ой, а хто тут проживає?
Зайчик в лісі замерзає.
Мишка
Мишка-шкряботушка.
Жабка
Жабка-скрекотушка.
Зайчик
То впустіть і мене.
Жабка
Та вже йди, мале.
Лисичка (прислухається)
Десь розмовоньку я чую.
Може, вдасться, заночую.
Справді, тепла хатка є.
А хто, хто у ній живе?
Мишка
Мишка-шкряботушка.
Жабка
Жабка-скрекотушка.
Зайчик
Зайчик-побігайчик.
А ти хто така?
Лисичка
Лисичка-краса.
Відчиніть свою хатинку.
Запросіть хоч на хвилинку.
Мишка
Щиро просимо, ходи.
Заховайся від біди.
Вовк
Так метелиця гуде,
Що і вовка страх бере.
Рукавиця… Подивися!..
Хто сховався в ній, озвися.
Зайчик
Зайчик-побігайчик.
Лисичка
Лисичка-сестричка.
Вовк
Вовчик-братик.
Кабан
Кабан-іклан.
А ти що за дід.
Ведмідь
Я не дід.
Я ведмідь-набрід.
І мене прийміть.
Кабан
Та в нас місця нема.
Рукавичка мала.
Ведмідь
Пожалійте, бо біда.
Може добра є душа
Лисичка
Що ж робити?
Добре, йди.
Рукавиці не порви.
Дідусь
Ніби йшов я, не дрімав.
Рукавичку не виймав.
Ніч стоїть вже на порозі.
Можу згинути в дорозі.
Песик
Шкода, шкода дідуся,
Рукавичка ж не стара.
Щось ворушиться… Впізнав
Гав-гав, гав-гав,
Гав, гав, гав!
Ведучий
Рукавичка відшукалась
Звірі всі порозбігались.
Ось і казочці кінець,
А хто слухав- молодець.
-Справжні артисти наші учні! Дуже добре всі старались! Але у квітки є ще одна пелюстка, остання…Давайте дізнаємося, що вона вам приготувала!
Всі разом:
Ти лети, лети, листок,
Покажи нам світ казок!
Подолаєм перешкоди,
Дуже любимо пригоди!
Завдання 7 пелюстки
«Читацька»
Ви загадки відгали,
Казочку інсценували,
А тепер слід показати
Як ви вмієте читати.
Казка «Котик і Півник»
(Посібник «Я люблю читати» О.Я Савченко)
Діти читають та обговорюють поведінку героїв казки.
-Чому Півник опинився у Лисиці? Як їй вдалося виманити Півника?Як Котик визволяв Півника? Чому нас ця казка навчає?
VІІІ.Підсумок уроку
— Діти, ви виконали всі завдання. Ми пригадали багато різних народних казок та казкових героїв. Чого вас навчили ці казки? Як вигадаєте, ми впоралися з поставленими завданнями? (Відповіді учнів.)
З чарівної диво-квітки ми зірвали пелюстки.
Свій чарівний світ відкрили цікаві казки.
Вже багато ми казок, друзі, прочитали,
Про любов, красу і дружбу ми з казок дізналисъ.
Бо виховують казки добро, повагу, ласку.
І дорослі, і малі люблять гарну казку.
Казка – це чудовий світ, мудрості криниця,
Хай живе мільйони літ і не замулиться,
Хай навчає люд завжди, як по правді жити,
Щиру дружбу берегти, рідний край любити