Урок позакласного читання. Українська народна казка "Рукавичка"

Про матеріал

Мета уроку: поглиблювати знання учнів про казку; розвивати навички діа­логічного мовлення; вдосконалювати техніку читання учнів, використо­вуючи різні види робіт над текстом; збагачувати активний словниковий запас; вчити правильно висловлювати своїх думки; виховувати бажання бути щирим, добрим.

Перегляд файлу

Урок з позакласного читання

 Тема:  «Ру­кавичка». Українська народна казка

Мета: поглиблювати знання учнів про казку; розвивати навички діа­логічного мовлення; вдосконалювати техніку читання учнів, використо­вуючи різні види робіт над текстом; збагачувати активний словниковий запас; вчити правильно висловлювати своїх думки; виховувати бажання бути щирим, добрим.

Обладнання: ілюстрації до казки, малюнки та маски тварин для ін­сценізації казки.

Хід уроку

I. Організація класу до роботи

Наш девіз:

Думати - швидко, Відповідати - чітко, Працювати - дружно, Запам'ятовувати  - міцно.

II. Актуалізація опорних знань 1. Мовна розминка

а) Вправа «Дмухнути на кульбабку» (повторити 2-3 рази).

б) Читання складів на одному диханні.

Ра-ро-ру-ри-рі-ре.

 Рам-ром-рум-рим-рім-рем. Рак-рок-рук-рик-рік-рек.

-  Як слова утворилися?

в) Чистомовка.

Ра-ра-ра - у лісі нора. Ри-ри-ри - звірі нірку рили. Ро-ро-ро - каже свиня «хро».

  г) Скоромовка.

Хитру сороку спіймати морока,

 А на сорок сорок -сорок морок.

- Прочитати напівголосно і повільно; голосно і швидко; весело, сер­дито.

2. Перевірка домашнього завдання

а) Бесіда за прочитаним.

   - Який новий розділ почали вивчати?

- Що таке казка? Чим вона відрізняється від інших творів?

- Яку казку читали вдома?

- Хто автор казки?

     - Хто її головні герої? Охарактеризуйте їх і розкажіть про своє став­лення до них.

б) Гра «Редактор».

- Хто був уважний, читаючи казку, той легко впізнає слова. В..вк (вовк) з..в..в (завив) гр..б..м (грубим) г..л..с..м (голосом).

в) Переказ казки.

- Перекажіть, починаючи зі слів: «Чуємо, чуємо, - то не материн голосок».

г)  Читання казки за особами.

- Чого вчить нас ця казка?

д) Творча робота.

- Як ви змінили кінцівку казки? Розкажіть.

ІІI. Повідомлення теми і мети уроку

- На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо ще одну казку. Як вона називається - дізнаєтеся, відгадавши загадку.

Де ж усі сховались звірі? У якій такій квартирі? Дуже тісна, невеличка Це чудова... (рукавичка).

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота над  казкою «Рукавичка»

а) Слухання казки

     - Яких героїв казки запам'ятали?

     - Де взялася у лісі рукавичка?

б) Словникова робота.

Складання словосполучень зі словами: шкряботушка, скраєчку, скре­котушка, розірветься.

в) Читання казки мовчки, підготовка до читання вголос.

-  Чи в повному обсязі надруковано казку у підручнику?

     - Яка частина відсутня?

        - Прочитайте, які тварини оселилися в рукавичці.

   - Розгляньте ілюстрації до казки у підручнику.

- Кого з героїв казки не зобразив художник? (Кабана)

- Послухайте уважно загадку. Відгадайте і скажіть, кого з героїв каз­ки немає у змісті загадки.

Що за хата на узліссі,

Вся ворушиться, дрижить?

Де не взявсь - кабан біжить.

Тут і вовк іде, й ведмідь,

Й кожен хоче в хатці жить.

Так вже тісно їм усім -

Ось-ось-ось порветься дім.

Що за дім такий лежить,

І ворушиться, й дрижить? (Рукавичка)


(Відсутні: лисичка, жабка, мишка, зайчик.)


г) Фізкультхвилинка

Сірий зайчик сів і жде, Спритно вушками пряде. Зимно зайчику сидіти

- Треба трошки пострибати: Скік-скок, скік-скок, скік-скок,

Пострибавши -відпочити.

д) Читання казки вголос.

- Чому мишку названо шкряботушкою, а жабку - скрекотушкою?

 - Кого звірі не хотіли впускати в рукавичку? Чому? Прочитайте.

  - Чи можна прочитати казку за особами?

  - Слова якої тварини ви хотіли б прочитати? Яким тоном їх слід читати?

е) Читання казки за особами за логічно закінченимичастинами;

  - Чи можна цих тваринок назвати друзями? Чому?

2. Розвиток зв'язного мовлення.

Складання учнями казки «Рукавичка» на сучасний лад за поданим початком.

Ішов Віталій Кличко лісом і загубив боксерську рукавичку. Сів він у лісоч­ку на пеньочку і гірко плаче: «Чому це мене спіткала така невдача?»...

3. Робота над віршиком Платона Воронька

- А ось віршик Платона Воронька, який має таку саму назву, як і казка. Скажіть: чого саме не зрозумів хлопчик і чому йому від усіх дісталося?

КАЗКА ПРО РУКАВИЧКУ

Вчора Галочка-сестричка казку прочитала,

як у лісі рукавичка звірям домом стала.

Я покинув рукавичку за городом, там, де ліс. Та ні зайчик, ні лисичка й вовк у неї не заліз. Мабуть, дуже замала в мене рукавичка.

Взяв у мами зі стола, з ліжка у сестрички, рукавичок мабуть, з п'ять,

 В ліс відніс - хай звірі сплять. Я не знаю, як було, що у лісі сталось, а мені не повезло - від усіх дісталось.

     - Який настрій викликав у вас цей віршик? Чому?

VI. Підсумок уроку

1.Узагальнююча бесіда

- Що на уроці вам найбільше сподобалося?

     - Чого навчає нас прочитана казка?

   2. Домашнє завдання с.50 -51

Виразно читати казку за особами, детально переказувати. За бажан­ням скласти загадку про рукавичку.

 

 

docx
Додав(-ла)
Ульяненко Анна
Додано
18 квітня 2018
Переглядів
2071
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку