Тема .Позакласне читання. Лариса Ніцой. “Незламні мураші”
Мета: познайомити дітей з творчістю Лариси Ніцой ; прочи-
тати казку “Незламні мураші”; розвивати інтерес до читання та
саморозвитку; сприяти логічно та аргументовано викладати свої
думки; розвивати критичне мислення; виховувати в учнів активну
життєву позицію, національну гідність, духовну єдність; вихову-
вати почуття милосердя, співчуття, зневажливого ставлення до
війни.
Наочність: презентація, книжки Лариси Ніцой, комікс до
казки “Незламні мураші”,магнітні аплікації,малюнки, літе-
ратура нон-фікшн.
Методи, застосовані на уроці: метод скрайбінгу, комікс, метод
“Подолаймо вершину разом”, метод “Асоціативний кущ” ,гра “Які
ми?”, робота в групах, метод кластеру.
Перебіг уроку
1.Актуалізація опорних знань.
*Пригадати визначення казки.
*Казка- вид художньої прози ,що походить від народних переказів,по-
рівняно коротка розповідь про фантастичні події та персонажів:
чаклунів, мавок, звірів ,що розмовляють тощо.
Літературна казка- це художній твір про вигадані та фантастичні
події, написаний конкретним автором.
2.Опрацювання нового матеріалу.
Епіграфом до уроку стануть слова героя казки:
“ Наш небесно-сонячний прапор, піднятий високо в
небо, промовляє на всі усюди:” Ось ми! Ми є! Ми існу-
ємо! Ми любимо сонце! Ми любимо всіх! Ми бажаємо всім добра!”
*Про що казка “ Незламні мураші”? Написана 2019 року, а ніби про
сьогодення наше. Дуже влучно сказала про цей твір Ірина Фаріон:
“ Найновіша казка про найзлободеннішу тему”. Деякі літературоз-
навці відносять цей твір до літератури нон-фікшн.
Нон-фікшн - термін походить від англійської,що означає не вигадка,
тобто сюжет заснований на реальних подіях. Як правило,прості, до-
ступні тексти,багато малюнків. Такі тексти яскраві та сучасні, за-
хоплюють з першої хвилини. Наприклад, книжка Леоніда Ушкалова
“Шевченко від А до Я” або “Франко від А до Я . Це своєрідні арт-буки
для родинного читання.
*Випереджувальні завдання. Повідомлення учнів про письменницю.
Лариса Миколаївна Ніцой народилася 17 березня 1969 року на Кіро-
воградщині. Навчалася в Кіровоградському університеті на факу-
льтеті української мови та літератури. По закінченню працювала
вчителем у школі, а в 1999 році переїхала до Києва. Активна грома-
дська діячка, авторка багатьох творів для дітей. У 2012 році ініцію-
вала щорічне святкування в Україні Всесвітнього дня письменника.
Організаторка всеукраїнського руху “Дорослі читають дітям”. Ініці-
аторка рейтингу дитячих книжок “Вибір дітей”, членами журі якого
є діти.
2007 р.- Дипломантка літературного конкурсу “Коронація слова”.
2014р.- Лауреатка Всеукраїнської літературної премії “Гілка золото-
каштана” в галузі соціальної прози.
2017р.-”Людина року” за версією газети “ День”.
2019р.- Книга “Незламні мураші” увійшла до книги рекордів України,ав
торка нагороджена премією імені Лесі Українки.
2020р.-Лауреат Літературної премії імені Платона Воронька.
Лариса Ніцой надзвичайно творча особистість, а чи знаєте ви запо-віді творчої особистості?
Заповіді творчої особистості
1. Вір у себе.
2. Мисли позитивно.
3. Розвивай творчі здібності.
4. Досягай успіху.
5. Завжди роби щось хороше для інших.
* Складання паспорту твору.
Паспорт твору
*Назва твору * “Незламні мураші”
*Автор * Лариса Ніцой
*Жанр *Казка
*Тема * Розповідь про боротьбу і пере-
могу мурашок над нападниками-
мурашиними левами.
*Основна думка *” З вірою у перемогу! Герої не
вмирають!”
*Проблематика Дружба і зрада, гідність і честь,
сміливість і боягузтво ,любов,
стійкість і відвага, людяність і
жорстокість, безстрашність і
підступність, віра, надія, пере-
мога і поразка, відповідальність,
хвалькуватість і стриманість.
*Персонажі Мурашки, Мураш, старенький
Мурань, Мураня, товариш Мур
тітонька Муронька .Кляті воро-
ги- мурашині леви.
*Коротка довідка. Мурашині леви - підступні комахи, які в піску роблять пастки ,куди найчастіше потрапляють мурашки і стають обідом для мурашиних левів.
*Підібрати цитати з тексту, які характеризують мурашок : прагнення волі, мирного гідного життя, патріотизму, співчуття, готовності об'єднатися.
*Робота з текстом. Діти зачитують цитати з тексту.
“ Наш небесно- сонячний прапор, піднятий високо в небо, про-
мовляє на всі усюди:” Ось ми! Ми є! Ми існуємо! Ми любимо сонце! Ми любимо всіх! Бажаємо всім добра!”
“ Ми, мурашиний народ, любимо порядок. Тому в мурашнику всі
будиночки охайні, усе чисто й гарно. На свята ж наші домівки й
усі мурахи особливо красиві”.
“...” Бум -м-м,”-озвалися литаври й ніби наповнили Мураша рі-
шучістю. Бум-м-м .Ніколи! Ніколи не пануватимуть вороги на
його землі. Бум-м-м! Вони заплатять за все! Бум-м-м! За зруйноване щасливе життя”.
“ На звук литавр сходилися мураші…в кожному пробудився якийсь древній код, озвався глибинний, усім зрозумілий поклик.
Сходилися старі й молоді, навіть малеча, і та прибігла, намі-
ряючись допомогти дорослим у серйозній справі».
“ Ми знаємо тут кожен пагорб, кожну стеблину. Ще жоден во-
рог не здолав народу на його ж землі. А ми на рідній землі і нікому її не віддамо! За нами правда, тож і перемога буде за нами!”
“ -Стоїмо до останнього!- вигукнув Мураш.- Не відступимо!”
“- Завтра бій.- Я йду добровольцем до війська. Ми дамо ворогу гідну відсіч…”
“...Затріпотів у небі жовто-блакитний стяг і всіх мурашів на-
повнила невидима нездоланна сила…”
“Мурашки вщент розбили ворогів, звільнили рідний край від чу-
жинці . Оплакали загиблих героїв ,закарбували їхні імена у своїй
пам”яті, насипали на могилах високі кургани, обсадили квітами
і заходилися відбудовувати мурашник…”
*Робота з текстом .Якими виявилися мурашині леви? Зна-
йдіть у тексті цитати та проаналізуйте.
“- Та звичайні вороги! Мурашині леви! Вони жили по сусідству,
завжди заздрили нашому народові, а тоді взяли й напали на нас”.
“- Ха! Дідусю! Мурашині леви такі ж мурашки як ми! Вони- наш
братній народ! Не будуть вони на нас нападати!”
“...Аж раптом у сонній тиші …пронісся зойк! Що сталося? Що-о-о?...Здавалося чужинці повсюди. У дикому шарварку змі-
шалися дим, полум'я ,плач, регіт…Лунали крики і стогони…”.
“ Що вони тут роблять? Чому вони, злодюги, гребуться на згарищах, крадуть чуже і веселяться! Найгірше, що вони смі-
ялися,їм було радісно,хоча навколо суцільне жахіття! ..Я сплю ,
я сплю…!»
“Уночі напали ,підло ,коли ми всі спали…”.
“-Підлі. напали на нас ! А казали ,ми -брати! -Брехуни! Казали , що ми дружні народи. Знаємо тепер ціну їхній дружбі!..”.
*Порівняйте мурашок та мурашиних левів. Кого авторка нам хоче показати? Певно, ви й самі здогадалися. Висловіть свої
думки й почуття.
*Пропоную зіграти у гру “Які герої?” Робота
у групі. Прочитайте уважно питання та да-
йте відповідь у вигляді скрайбінгу (на пар-
тах листки, маркери для роботи).
4.Реакція на вчинки.
5.Спільні риси поведінки.
Нова гра -подорож “Подолаймо вершину
разом” Завдяки цій грі ми досконало вив-
чимо будову тексту-композицію. Вперед!
До нових вершин!.
Вершина гори- кульмінація
Схил гори- складний шлях. Після досягнення
Потребує чималих зусиль вершини - спуск. Це
підтримки ,терпіння. і буде розв'язка .
Це- розвиток дії.
Початок сходження - зав’язка.
Підняли очі. Ми біля підніжжя гори- експозиція.
*Завдання. Визначіть у тексті : експозицію, зав'язку,
розвиток дії, кульмінацію, розв'язку
Завдання. Скласти асоціативний кущ.
«Війна очима Мураша"
*Скласти кластер з цитатою казки:”- Пере-
мога-а-а-а-а! Перемога-а-а-а-а!”.Робота в
групах.(на партах маркери,папір).
*Підсумок уроку(перегляньмо комікс, дамо
відповіді на питання персонажів коміксу ).
*Домашнє завдання. Підготувати усний
твір «Чим мені сподобалася казка
Лариси Ніцой «Незламні Мураші» ».