урок "Позначення звуків мовлення на письмі"

Про матеріал
Цей матеріал допоможе навчити учнів визначати звукове значення букв я, ю, є, ї залежно від їхньої позиції у слові, формувати практичні навички розмежування звуків і букв; розвивати інтелектуальні здібності, вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати; виховувати увагу, спостережливість до звуків мовлення, виховувати любов до рідної мови.
Перегляд файлу

Позначення звуків  мовлення  на письмі. Співвідношення  звуків  і  букв в алфавіті. Звукове значення букв ї, я, ю, є

 

Мета: навчити учнів визначати звукове значення букв я, ю, є, ї залежно від їхньої позиції у слові, формувати практичні навички розмежування звуків і букв; розвивати інтелектуальні здібності, вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати; виховувати увагу, спостережливість до звуків мовлення, виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. «Розшифруйте слово»

Завдання: за допомогою алфавіту розшифрувати слова (цифра - це номер букви алфавіті).

1. 33, 21 (яма).

2. 3, 32, 18 (в'юн).

3. 8, 18, 19, 23 (єнот).

4. 13, 9, 1, 15 (їжак).

 

3. Розподільний диктант

 

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

1. Робота парах.

Мова рідна, слово рідне,

хто вас забуває,

той у грудях не серденько,—

тільки камінь має.

(Тарас Шевченко)

Пошукова робота в парах

Виписати слова із епіграфа, у яких є буки я, ю, є, ї. Визначте в поданих словах кількість букв і звуків.

Забуває, має, грудях

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Пояснення матеріалу

Засвоєння нових знань Букв усього м’який знак  (ь), що не позначає звука Звуків усього  голосних приголосних = = = = + + 33 10 22 1 38  6 32 + + +
 + букви на позначення голосних звуків букви на позначення приголосних звуків

Отож,ми сказали,що не завжди ту букву яку ми пишемо,так вимовляємо. Тобто не всі букви в українському алфавіті позначають 1н звук,є такібукви, які позначають 2 звука. А це такі букви як Я Ю Є Ї Щ.

Буква ї ,щ завжди позначають два звуки [й і], (шч):їдальня, їстивний, їжа, щука, щелепа, щедрувати.

я [йа]

ю [йу]

є [йе]

1.На початку слова: яр, юрта, єхидна.

2.Після букви, що позначає голосний звук: армія, знаю, моє.

3.Після апострофа: м’ята, в’юн, б’є.

4. Після м’якого знака: мільярд, Ньютон, ательє.

 

В інших випадках я, ю, є позначають 1 звук і м’якість попереднього.

я [а] диня [дин’а]

ю [у] люди [л’уди]

є [е] синє [син’е]

2. Робота з підручником

Виконання вправи

3. Фонетичната творча робота в парах

Відгадати назви тварин, записати їх назви до зошитів зробивши самостійно фонетичний аналіз слів. Зверніть увагу,що в цих назвах є літери,які ми вивчаємо на сьогоднішньому уроці,тож користуйтеся записаними правилами

ПЕРЕВІРИМО ВАШ РОЗБІР БІЛЯ ДОШКИ.

їжак

ягуар

щиглик

єнот

верблюд

4. Вибіркова робота в групах Збір квітів, овочів, фруктів.

1 ряд збирає букет для своєї матусі. Випишіть назви квітів, у яких є букви я, ю, є.

2 ряд збирає урожай на городі. Випишіть назви овочів, у яких є букви я, ю, є.

3 ряд збирає урожай у саду. Випишіть назви фруктів, у яких є букви я, ю, є.

 

Троянди, вишня, цибуля, картопля, тюльпан, яблуко, буряк, черешня, лілія, квасоля, конвалія.

5. Слово учителя

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Гра «Спіймай помилку»

2. Рефлексія

Скласти сенкан до будь-якої квітки із попередньої вправи

Ромашка Чарівна,тендітна Розпускається,квітне,красується.                                        Символ ніжності й здоров’я. Царівна полів.

 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 

doc
Додано
21 листопада 2019
Переглядів
933
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку