Конспект уроку
з громадянської освіти
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Практична робота. Вогнища напруженості в міжнародних відносинах: причини, сторони та наслідки протистояння
Мета: визначити вогнища напруженості в міжнародних відносинах: з’ясувати причини, сторони та наслідки; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом, вміння працювати в малих групах; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
охарактеризувати (з використанням історичної карти) територіальні зміни, зафіксовані в текстах мирних договорів з Німеччиною та її союзниками;
-
дати оцінку рішенням Паризької та Вашингтонської конференцій з позицій інтересів “великих” і “малих” держав;
-
визначити джерела нестабільності в Європі;
-
аналізувати причини та наслідки протистояння між державами.
Тип уроку: практична робота.
Обладнання: підручник, історичні джерела, роздатковий матеріал.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Робота зі схемою.
-
Розгляньте схему. Поясніть, що вона ілюструє.
-
Що вам відомо про ці події?
-
Сьогодні ми пригадаємо основні суперечки у післявоєнний період, визначимо їх причини, сторони та результати.
-
Актуалізація опорних знань.
-
Робота з візуальними джерелами.
Франція США Велика Британія Японія.
-
Пам’ятки яких країн на них зображені? (Франція, США, Японія та Велика Британія)
-
Що їх об’єднує? (Брали участь у мирній конференції 12 листопада 1921 р. – 6 лютого 1922 р. у Вашингтоні; Договір чотирьох держав)
-
Які ще країни приймали участь у цій конференції?
-
Назвіть інші договори, що були укладені на конференції.
-
З якою метою проводилася дана конференція?
-
Практична робота.
-
Робота з історичним джерелом.
-
Опрацюйте «14 пунктів» В. Вілсона на с. 21 підручника.
-
Які основні напрямки світової політики США розглядаються у наведеному документі?
-
Що відповідало прагненням народів, а що було претензією на світове лідерство?
-
Поміркуйте, що стояло за тезами «свободу морів», «свободу торгівлі», «справедливе рішення колоніальних проблем» тощо.
-
Чи вдалося В. Вільсону реалізувати свою програму, визначену в «14 пунктах»?
-
Робота з контурними картами.
-
Позначте на контурній карті територіальні зміни за Сен-Жерменським договором; Тріанонським договором.
-
Робота з таблицею.
Рурський конфлікт
Рік
|
|
Причини
|
-
неспроможність Німеччини сплатити репарації, визначені 1921 р.
|
Зміст
|
-
Франція та Бельгія окупувала території Рурського вугільного басейну і Рурської області, в якій була зосереджена важка промисловість Німеччини, з метою вивезення промислового обладнання й сировини.
-
Німецький уряд закликав до пасивного опору.
|
Результат
|
-
США та Великобританія засудили окупацію.
-
Восени 1923 р. французькі війська були виведені із Рурської області.
-
Ліга Націй доклала зусиль для розв’язання репараційної проблеми, наслідком чого стали план Дауеса і план Юнга.
|
-
Зробіть висновок про причини та наслідки Рурського конфлікту.
-
Робота в парах.
-
Пригадайте що таке Версальсько-Вашингтонська система?
Версальсько-Вашингтонська система – система міжнародних домовленостей, що визначала відносини у світі після закінчення Першої світової війни.
-
Ким була установлена Версальсько-Вашингтонська система? (США, Велика Британія, Франція, Японія)
-
Які договори становили правову основу системи? (Версальський, Сен-Жерменський, Нейіський, Тріанонський, Севрський мирні договори та угоди, ухвалені на Вашингтонській мирній конференції).
-
Розподіліть твердження у дві колонки та дайте їм заголовки.
Досягнення системи
|
Суперечності системи
|
-
Стала основою післявоєнної міжнародної стабілізації.
-
Сприяла розрядці післявоєнної напруженості.
-
Оновила принципи міжнародних відносин.
-
Створено Лігу Націй – першу міжнародну організацію для координації відносин між державами.
-
Визнано суверенітет ряду європейських держав.
-
Китай зумів зберегти територіальну цілісність.
-
США посилили свою роль у світі, перетворившись на кредитора Європи.
|
-
Умови миру були несправедливі до переможених народів, що призвело до наростання реваншистських настроїв.
-
Не взято до уваги реальні можливості переможених із виплати репарацій.
-
Поза системою опинилася Радянська Росія.
-
Під виглядом мандатної системи фактично залишилася колоніальна система.
-
Ліга Націй нехтувала інтересами неєвропейських країн.
-
Центральна Європа стала регіоном політичної нестабільності, оскільки новостворені держави мали взаємні претензії.
-
У новостворених державах проживали численні національні меншини, що призвело до загострення національного питання.
|
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Незакінчене речення».
-
Міжнародна Паризька конференція проходила… (18 січня 1919 – 21 січня 1920 р.)
-
Фактично роботою конференції керувала … («велика трійка» - прем’єр-міністр Великої Британії Д. Ллойд Джордж, прем’єр-міністр Франції Ж. Клемансо, презедент США В. Вільсон)
-
Лігу Націй прагнули створити… (Велика Британія та США)
-
Статут Ліги Націй було затверджено… (14 лютого 1919 р.)
-
28 червня 1919 р. було ухвалено… (Версальський мирний договір)
-
Основними суперниками на Далекому сході після війни стали… (США, Велика Британія та Японія)
-
Яка держава Сходу опинилася в центрі суперечок? (Китай)
-
Бесіда за запитаннями.
-
Які ж міжнародні суперечності існували в післявоєнний період?
-
В чому вони полягали?
-
Яких заходів було вжито для їхнього вирішення?
-
Назвіть результати та наслідки міжнародних політичних протистоянь.
-
Підсумки уроку.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Підготуватися до тематичного оцінювання.