Урок "Правила вживання апострофа. Тренувальні вправи."

Про матеріал

Розробка уроку поглиблення знань, формування вмінь і навичок "Правила вживання апострофа. Тренувальні вправи." з української мови для учнів 5 класу.

Перегляд файлу

Тема. Правила вживання апострофа. Тренувальні вправи

Мета:

·       навчальна:повторити правила вживання апострофа, поглибити знання учнів про вживання апострофа; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова з цією орфограмою в реченнях, текстах; удосконалювати орфоепічні вміння;

·       розвивальна: розвивати мовленнєві навички, пам'ять, увагу, розвивати аналітичні вміння, орфографічну пильність;

·       виховна: виховувати любов до природи.

Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, морфологія, синтаксис, пунктуація.

Міжпредметні зв'язки: література, природознавство.

Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.

                                     ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

                                                          Краса природи- справжнє диво.

                                                          Все неповторне і живе.

                                                                          Н.Красоткіна

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Бесіда

- Як розумієте епіграф уроку ?

Поетична хвилинка

- Прослухайте поезію Ліни Костенко «Цей ліс живий», яка тема об’єднує епіграф і слова поетичної хвилинки?

Цей ліс живий. У нього добрі очі.

Шумлять вітри у нього в голові.

Старезні пні, кошлаті поторочі,

літопис тиші пишуть у траві.

Дубовий Нестор дивиться крізь пальці

на білі вальси радісних беріз.

І сонний гриб в смарагдовій куфайці

дощу напився і за день підріс.

Багряне сонце сутінню лісною

у просвіт хмар показує кіно,

і десь на пні під сивою сосною

ведмеді забивають доміно.

Малі озерця блискають незлісно,

колише хмара втомлені громи.

Поїдемо поговорити з лісом,

а вже тоді я можу і з людьми.

- Які асоціації викликає слово «природа»?

-відпочинок

-краса

-природа

-троянди

-квіти

-солов’ї

  • Яка орфограма в слові «солов’ї»?
  • Яку тему, на вашу думку, ми продовжимо вивчати?
  • Чим будемо займатися на уроці?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Незакінчене речення

  • Пригадаємо правила вживання апострофа.
  • Коли ж ставимо апостроф?

Закінчіть речення

  • перед я, ю, є, ї після…..(б, п. в, м. ф);
  • перед я, ю, є, ї після р, що ..(позначає твердий приголосний звук р);
  • перед я, ю, є, ї після префіксів…(та першої частини, що закінчуються твердим приголосним);
  • перед я, ю, є, ї після літери к у слові ..( Лук’ян та споріднених).

       Коли не ставимо апостроф

- перед я, ю, є, ї після (б, п, в, м, ф, якщо перед ними стоять букви, що позначають кореневий приголосний, крім р);

- перед я, ю, є, ї після (букви, що позначає м’який звук р).

IV. ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Розподільний диктант

  • Записати в дві колонки

З апострофом                               Без апострофа

черв’як                                               духмяний

пір’їна                                                зоря

в’юн                                                   ряска

солов’ї                                               морквяний

  • Назвіть птахів, які, на вашу думку, є символами України?

Робота з деформованим реченням

-Складіть із запропонованих слів речення, поясніть вживання прийменника у-в

Сміються, плачуть солов’ї в моєму саду.

У моєму саду сміються, плачуть солов’ї.

  • Поясніть правопис слова з апострофом; правила вживання у-в.
  • Установіть зв’язок слів між словами в реченні.
  • Поясніть розділові знаки в реченні.                                                       Визначте його стиль  мовлення. Доведіть.

 - Які слова вжиті в переносному значенні?

Фізкультхвилинка

Робота з підручником

-Випишіть лише те речення, що стосуються теми «Природа».

Вправа 415

(Речення 3)

  • Правопис слів з апострофом з інших речень прокоментувати (усно).

Гра «Четверте зайве»

  1. Бур’яни, духмяний, арф’яр, розм’якнути.
  2. М’ята, медвяний, мавпячий, свято.
  3. Буряк, тьмяні, подвір’я, порядок.
  • Сформулюйте із виписаних слів можливий заголовок тексту

(Духмяна м’ята на подвір’ї)

Диференційоване завдання

А.Уставити пропущені букви на картках, пояснити правопис.

Як тільки спадає надвечір…я, солов..ї змагают…ся своїм хистом. З кожного гаю лине своя полум..яна піс…ня. І звучит.. над горою багатоголосий солов…їний хор. Слухає цю хвалу красі природі Дніпро, що в..єт..ся в підгір..ї.

Б. Скласти текст, використовуючи (за потреби) слова й словосполучення.

Зоряні очі, бджілка в’ється, духмяна трава, різнобарв’я степів, п’янію від краси, прив’язують серця, свої подвір’я, здоров’я, м’ята- охорона від злих сил.

V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Дубль - диктант

Назвати власний приклад з тією самою орфограмою

Буря (ряска, рядок..);

 надвечір’я (бур’ян, пір’я..);

в’ються (п’є, м’яч…);

об’їзд (під’їзд, роз’їзд…).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Рефлексія

Я дізнався, що... .

Я зрозумів, що... .

Я запам’ятав, що...

Оцінювання знань, умінь і навичок учнів

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виписати 4-5 речень з орфограмою «Апостроф» з підручника «Українська література» з розділу «Міфи й легенди українців» або скласти твір-мініатюру «Я вранці голос солов’я люблю».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
1 лютого 2018
Переглядів
3037
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку