1
Урок 4 Дата__________
Правознавство. Практичний курс 9 клас
Тема: Право на освіту в Україні
Мета:
Обладнання Конституція України, закони України «Про освіту» й матеріали: від 23.03.1996 р., «Про загальну середню освіту» від 15.05.1999р., статут школи.
Базові поняття й терміни: право на освіту, обов'язковість загальної середньої освіти, загальноосвітній навчальний заклад.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Прийом педтехніки |
Нмк вчителя, учнів |
Діяльність учителя |
Діяльність учнів |
Хроно-метраж |
|
І. Організаційний момент |
|||||
|
|
Привітання, озвучення мети і завдань уроку. Епіграф «Дім, в якому немає книг, схожий на тіло, в якому немає душі» |
|
|
|
|
|||||
IІ. Актуалізація опорних знань учнів |
|||||
Експрес-опитування |
|
Дайте визначення поняттям: конституційні права людини і громадянина, юридичні гарантії, омбудсмен |
Відповіді учнів |
5 хв. |
|
Твори-ессе |
|
Учитель заслуховує твори декількох учнів та дає їм характеристику |
Учні зачитують твори на тему «Чи є, на ваш погляд, обов’язки обмеженням ваших прав? Чому?» |
4 хв. |
|
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності |
|||||
Вступне слово вчителя |
|
Одним із важливих конституційних прав громадян України є право на освіту. Водночас Конституція покладає на вас обов’язок учитися. Лев Толстой порівнював потребу людини в освіті з пошуком повітря для дихання. Сьогодні, щоб бути культурною людиною, необхідно здобути освіту й постійно поповнювати свої знання. Складне сучасне життя потребує справжніх про- фесіоналів. За нових економічних умов зростають вимоги до працівників в усіх сферах і службах. Знання допомагають людям реалізувати здібності, роблять їх конкурентоспроможними на ринку праці. |
Записують тему уроку |
1 хв. |
|
Проблемне завдання уроку |
|
Був собі хлопець. Його дуже любили батьки. Так любили, що ні в чому не могли відмовити. І коли, навчившись у першому класі читати, писати й рахувати, він сказав батькам: «Я більше не хочу ходити до школи і взагалі вчитись», — ті не суперечили йому. Хлопець залишився вдома. Минали роки. Хлопець виріс, став дорослим, але все ще сидів вдома або гуляв із друзями. Та от настав час, коли його старенькі бать- ки померли. Яка роль освіти в житті людини? |
Учні висловлюють свої думки з даної проблеми. |
|
|
IV. Вивчення нового матеріалу |
|||||
Робота з документом
|
Картки для груп, текст закону |
Учні мають ознайомитися зі ст. 53 Конституції України, визначити шляхи забезпечення права на освіту й виконати завдання. 1. Яким чином держава забезпечує доступність дошкільної, повної середньої освіти? 2. Що роблять для розвитку різних видів освіти? 3. Які пільги надаються учням та студентам? |
Учні опрацьовують Конституцію України ст. 53 та дають відповіді на питання |
7 хв. |
|
«Мозковий штурм»
|
|
Учні згідно ст. 53 Конституції України стисло висловлюють думки щодо основних принципів освіти в Україні. Їхні висловлювання фіксують на дошці, а учні заносять їх до зошитів. |
Учні висловлюють думки відповідно до поставленого завдання |
|
|
Робота в групах |
|
Клас розподіляється на групи: закону «Про освіту»). 2-га група. Види загальноосвітніх закладів (під- ручник). 3-тя група. Права й обов’язки учасників освітнього процесу: учнів, батьків, вчителів (підручник, витяги із закону «Про освіту», статут Веселівської районної різнопрофільної гімназії). |
Групи працюють за таким алгоритмом: 1. Прочитати текст. 2. Коротко, тезами, сформулювати відповідь на питання. 3. Оформити відповідь групи на аркуші, ватману. 4. З акріпити ватман на дошці. 5. Виступ групи. 6. Сформулювати й записати 3 основних принципи реформування сучасної школи (на думку учнів). |
|
|
V. Узагальнення знань та вмінь учнів |
|||||
Дерево рішень |
|
Уявіть, що ви — міністр освіти. Які ви бачите перспективи розвитку освіти в Україні? Аргументуйте свою відповідь. |
Учні висловлюють та аргументують свої думки |
5 хв. |
|
Проблемне завдання уроку |
|
Яка роль освіти в житті людини? |
Учні обґрунтовую завдання |
4 хв. |
|
VІІ. Підсумки уроку |
|||||
Слово вчителя |
|
Учитель підводить дітей до висновку, що право на освіту є одним із найважливіших прав і належить до числа культурних прав. Права та обов'язки учасників навчально-виховного процесу визначають закони про освіту, статут школи. Загальноосвітній навчальний заклад забезпечує реалізацію права громадян на загальну середню освіту. Повна загальна середня освіта в Україні є обов'язковою. Державою гарантується безкоштовна освіта. |
|
|
|
VІІ. Домашнє завдання |
|||||
Домашнє завдання |
|
1. Опрацювати текст підручника
|
Записують домашнє завдання |
1 хв. |
|