Українська мова
3 клас
Тема. Префікс. Словотворча роль префіксів.
Мета. Поглибити знання учнів про складники основи та їх графічне позначення. Ознайомити з роллю префіксів у словах; їх словотворчою функцією. Формувати уміння утворювати нові слова за допомогою префіксів і розуміння пояснювати нові відтінки та значення, які надають префікси словам. Удосконалювати вміння розрізняти й добирати споріднені слова, визначати корінь і префікс у словах. Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, робити висновки.
Виховувати любов і повагу до України.
Українська мова
3 клас
Тема. Префікс. Словотворча роль префіксів.
Мета. Поглибити знання учнів про складники основи та їх графічне позначення. Ознайомити з роллю префіксів у словах; їх словотворчою функцією. Формувати уміння утворювати нові слова за допомогою префіксів і розуміння пояснювати нові відтінки та значення, які надають префікси словам. Удосконалювати вміння розрізняти й добирати споріднені слова, визначати корінь і префікс у словах. Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, робити висновки.
Виховувати любов і повагу до України.
Матеріали та обладнання: підручник «Українська мова. 3 клас»
(авт. М.Д.Захарійчук, А.І.Мовчун), картки «Алгоритм звуко-буквеного аналізу», «Алгоритм розбору слів за будовою», картки зі словами, презентація до уроку, сигнальні картки зеленого і червоного кольору.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
1. Психоформула.
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
Руку гарно піднімати
І знання мерщій хапати.
На уроці рідну мову
Зараз будемо вивчати
Розберемо кожне слово,
Щоб її нам краще знати.
2. Девіз уроку
На уроці рідну мову
будемо вивчати.
Отже, будьте всі уважні,
щоб краще її знати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Хоче він розумним стати,
рідну мову гарно знати.
То такий уже він знайко,
а зовуть його (Пізнайко).
а) Наше мовлення складається з …. (Р)
б) Речення виражає ….. (С)
в) Речення складається і ….(Ф)
г) Слова складаються із …. (Е)
Чим позначаються звуки на письмі?
Яким повинне бути писемне мовлення?
Пізнайко дуже хоче побувати у місті. Відгадайте, у якому?
Над річкою Дніпром сивим,
розкинулось місто красиве.
Назвали його в честь князя Кия
і зветься воно (Київ) (К)
(Діти виконують каліграфічну хвилинку, використовуючи картки-алгоритми «Звуко-буквенний розбір слова»)
1. Складаємо звукову схему, промовляючи звуки. 2. Записуємо транскрипцію. 3. Визначаємо кількість звуків, букв, складів, наголос. 4. Визначаємо голосні звуки і записуємо транскрипцію. 5. Визначаємо приголосні звуки і записуємо транскрипцію. 6. Визначаємо дзвінкі і глухі приголосні. |
Київ – київський, кияни. (П)
(Префікс)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Повідомлення теми: мети уроку.
«Префікс. Словотворча роль префіксів»
Вчитель – А чого я очікую від уроку?
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
ви
за
пере йти
зі
ді
Він вирішив зайти провідати її. Потім перед ним пролягла перешкода – річка і йому треба її перейти. Раптом назустріч вискочила машина, і Пізнайкові довелося зійти з дороги. Довго ще він так йшов і нарешті зміг дійти до Києва.
А як же ми назвемо ту частину, яка стала перед коренем і допомогла Пізнайкові побувати у Києві?
Записати у зошити слова, позначити префікс
Вийти
Зайти
Перейти
Зійти
Дійти
3. Фізкультхвилинка (Україна - ми твоя родина).
4. Робота в парах.
Позначити префікс у словах.
Переліт, запис, вимір, пролісок, підбіг, прекрасний.
(Взаємоперевірка)
5. Робота з підручником. с.76
Виконання вправи 173.
Метод «Прес»
Облітав – літав
Обходив – ходив
Натрудив – трудив
6. Перевірка своїх знань за правилами у підручнику с.76
(Діти читають, розповідають своєму сусідові, перевіряють один одного)
V. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок
1. Гра «Аукціон»
- Продається слово
За допомогою префіксів утворити нові слова.
(Префікси записані на дошці (за 1 хв. хто більше))
Роз-, при-, на-, без-, ви-, до-, пере-
(Скласти речення із словом на вибір).
2. Творча розминка.
Доповнити вірш римами, знайти слова, у яких є префікс, позначити префікс.
Все навколо замело,
Снігом вкрилося …. (село)
В ковдру білу сніг весь збився
І на полі …. (розстелився)
Алгоритм розбору слова за будовою.
|
(Вправу виконують колективно)
Проліск озброєн ([йе])
(Пов’язати зі святом: 6 грудня – День Збройних сил України)
Йшли, перейшли, підводний, мова, приїхати, розмова, летіти, відпочити.
VI. Підсумок уроку.
Як стану перед коренем,
я ніби голова.
І залюбки утворюю
нові й нові слова.
(Префікс)
|
Метод «Інтерв’ю за три кроки».
А ще префікс називають морфемою. Добавимо це слово в асоціативний кущ.
У народі кажуть «Хто знання має, той мур ламає». Бажаю вам з допомогою знань здолати всі перешкоди у своєму житті.
VII. Домашнє завдання.
вивчити правило с.76
виконати впр.76
Вчитель. Швидко сплинають хвилини –
От і прощання пора.
Я на прощання всім зичу
Щастя, здоров’я й добра.