Матеріали до уроку в 9 класі на тему: "Геометрична прогресія. Формула n-го члена геометричної прогресії".
Урок+презентація до уроку+презентації на міжпредметні зв'язки
ОЗ «Новооржицька ЗОШ І-ІІІ ст» Учитель: Яцько М.М.
Новооржицька ЗОШ І-ІІІ ступенів
Урок з алгебри у 9 класі
Учитель Яцько М. М.
2018
Тема уроку: Геометрична прогресія, її властивості. Формула n-го члена геометричної прогресії.
Мета уроку:
навчальна: Навчити учнів застосовувати формулу n-го члена геометричної прогресії, систематизувати та узагальнити знання учнів по даному матеріалу;
розвиваюча: Розвинути логічне мислення, увагу, спостережливість, вміння аналізувати, порівнювати, висловлювати власну думку;
виховна: Виховати охайність запису в зошитах та на дошці, сприяти вихованню культури обчислень, інтересу до уроку.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: комп’ютер, проектор, дошка, Microsoft Office PowerPoint.
План уроку
«Недостатньо мати добрий розум, головне –
це раціонально застосувати його».
Р. Декарт
Хід уроку (Слайд 1)
І. Організаційний момент.
На сьогоднішньому уроці ми розглянемо розв’язання різноманітних задач, узагальнимо і систематизуємо наші знання з теми «Арифметична прогресія та числова послідовність» та проведемо тестовий контроль з метою встановлення рівня усвідомлення навчального матеріалу. Запишіть число і тему уроку.
Мотивація навчальної діяльності. (Слайд 2)
«Перша умова, якої треба дотримуватися в математиці, –
це бути точним, друга – бути чітким,
і наскільки можливо, простим». Л.Карно.
І сьогодні на уроці ми побачимо, як можна застосувати вивчене Вами з даної теми в різних галузях.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Для початку повторимо теоретичний матеріал. Пригадаємо основні поняття і формули послідовності та арифметичної прогресії. (Слайд 3) (Поява відповіді на слайдах після відповіді учня.)
Так само, як при вивченні питання про формулу n-го члена арифметичної прогресії, роботу на цьому етапі уроку організуємо як колективний пошук розв'язання задачі: як найраціональнішим способом знайти значення n-го члена геометричної прогресії, знаючи її перший член і знаменник.
ІІІ. Виклад матеріалу.
Геометрична прогресія – послідовність, кожний член якої, починаючи з другого, дорівнює попередньому члену, помноженому на одне й те саме число. Це число q – знаменник ГП. (Слайд 4)
Перший член прогресії позначають , другий , а знаменник – q (будь-яке число, крім 0). Іншими словами ГП – послідовність, що можна задати рекурентною формулою:
- задані числа
Приклади геометричних прогресій:
Зауваження! Кожну арифметичну прогресію з різницею 0 можна також вважати геометричною прогресією із знаменником q=1.
– формула n-го члена геометричної прогресії.
Приклад 1. (Слайд 5) У геометричній прогресії , . Знайдіть – ?
Розв’язання: , маємо, що n=10, то 2560.
А зараз розглянемо приклад прогресії, що застосовуються в різних галузях: «Прогресії в біології», «Прогресії в фізиці». (Слайд 6)
ІV. Розв’язування вправ.
№ 18.1 (усно).
№ 18.2; 18.4 (1,3); 18.6; 18.8
V. Підсумок уроку.
Отже, на сьогоднішньому уроці ми узагальнили і систематизували знання з теми «Арифметична та геометрична прогресії», закріпили навички обчислення формул n-го члена арифметичної прогресій. Показали їх практичне застосування в різних галузях.
Запитання до класу:
На цьому наш урок закінчено, спасибі вам за співпрацю.
VI. Домашнє завдання.
Розділ 3.§ 18. № 18.3; 18.5; 18.7. (Слайд 7)