Дата _______
Урок № ____
Тема. Ділення раціональних чисел
Мета: базуючись на знаннях учнів про зміст дії ділення та правил множення раціональних чисел, сформулювати правила ділення раціональних чисел, розпочати роботу з вироблення вмінь застосовувати ці правила для розв’язування вправ, що передбачають виконання ділення раціональних чисел;
розвивати обчислювальні навички, усну та письмову математичну мову; формування ключових компетенцій: вміння долати труднощі, навички роботи з підручником, довідковим матеріалом;
виховувати почуття відповідальності за якість та результат виконуваної роботи; формувати соціальну компетентність: увагу, акуратність, наполегливість;
формувати вміння здійснювати контроль та самоконтроль;
сприяти збереженню здоров’я учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, мультимедійний проектор, презентація MicrosoftPowerPoint
Хід уроку:
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, з якими числами ми познайомились на попередніх уроках?
Які дії з ними ми навчилися виконувати?
На цьому уроці ми вивчимо ще одну дію з раціональними числами – діленням.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Відповісти на питання учнів, які виникли при виконанні домашньої роботи.
Зібрати зошити на перевірку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Не виконуючи арифметичних дій порівняй: (Слайд 2,3)
2. Вправа «Сходинки»: виконай дії, щоб отримати кінцевий результат (робота в групах) (Слайд 4)
ІV.Формування знань
(Очевидно, що умову задачі мовою математики записують так: якщо х – невідоме число, то х ∙ ( - 3) = 15. Отже, поділити якесь число а на число b означає знайти таке с, щоб а = b ∙ с). (Слайд 5)
Ми знаємо, що - 3 ∙ ( + 5) = - 15; - 3 ∙ ( - 5 ) = + 15, і щоб помножити два числа з однаковими знаками ( різними знаками), достатньо перемножити їх модулі та перед результатом поставити знак «+» (« - »).
а : 1 = а
а : а = 1
0 : а = 0
На нуль ділити не можна!
V. Формування вмінь
а) – 18 : ( - 12); б) - 4,5 : 9;
в) 38,6 : ( - 3,86); г) - 9,6 : ( - 4,8);
д) – 5,2 : 0,01; е) 14 : ( - 0,28);
ж) ; з) ;
и) ; к) .
В першій банці в 3 рази більше молока, ніж у другій. Якщо з першої перелити 20 л до другої, то молока в банках буде порівну. Скількі літрів молока в кожній банці? (Слайд 9,10)
а) - 4,3 ∙ х = 14,62; б) .
VІ.Фізкульхвилинка (Слайд 8)
Раз – підняти руки вгору,
Два – нагнутися додолу.
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкнулися підлоги.
Три, чотири – прямо встати,
Будем знову починати.
Хто зуміє присідати
І ногам роботу дати?
Раз – піднялись, два – присіли
Хай мужніє наше тіло.
Хто втомився присідати
Може вже відпочивати.
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Раз піднялись, два присіли
І за парти тихо сіли.
VІІ. Підсумки уроку
1. Відповісти на питання
За яким правилом виконуємо ділення двох чисел:
а) з однаковими знаками;
б) з різними знаками;
в) додатного на від’ємне;
г) від’ємного на –3.
2. Перевір себе (Виконання вправ з взаємоперевіркою) (Слайд 12,13)
VІІ. Підсумки уроку. Рефлексія
VІІІ. Домашнє завдання
1.Знайдіть частку:
а) 3,6: (-4);б)-2,5: (-7,5); в) -8,64: 1,2;г) -56,68 : (-0,01);д)-2: 0,05;е) ;ж);з);и)
2. Розв’яжіть рівняння:
а) 4 х = – 10; б) –0,4х = –2; в) .
3. Знайдіть значення виразу:
а) –5(1,2а – 6) + 7а, якщо а = –208; б) (5а –0,8) –(–5,2а + 0,1), якщо а = 0,1.
4. Творче завдання: виконайте дії: