на тему:
“Природа навколо нас”
Дацюк І.М.
Урок засвоєння нових знань
Клас 1
Тема: «Природа навколо нас»
Мета:
Освітня: навчити дітей спостерігати за живою та неживою природою (рослинам і тваринам світом, працею людей, температурою повітря, станом неба); порівнювати «дарунки природи», робити висновки; поглибити знання учнів відомостями про те, що дає людині природа; формувати вміння групувати предмети за певними ознаками; уміння порівнювати й аналізувати предмети природи; вчити розрізняти предмети природи від речей, виготовлених людиною; розширити знання учнів про різноманітність природи.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до природи; виховувати бажання спостерігати за живою та неживою природою (рослинам і тваринам світом, працею людей, температурою повітря, станом неба), робити висновки; виховувати любов до природи; ознайомити дітей із способами, завдяки яким можна дізнатися про навколишню природу та «дарунки природи»; прищеплювати бажання пізнавати навколишній світ.
Розвиваюча: розвивати в учнів вміння розрізняти предмети за видовими ознаками; розвивати вміння спостерігати за живою та неживою природою (рослинам і тваринам світом, працею людей, температурою повітря, станом неба), порівнювати, робити висновки; розвивати мовлення, мислення, пам’ять; розвивати вміння групувати предмети за певними ознаками (належить, не належить до природи), порівнювати предмети («дарунки») природи з метою виявлення відмінностей між ними.
Обладнання: Предметні малюнки, ілюстраційний матеріал («Сад», «Город»); магнітна дошка з малюнками: грибів, картоплі, буряка, сонця, місяця; таблиця «Дарунок літа»; таблиця «Дарунки лісу»; малюнки «Їжачка-Лісовичка», грибів, картоплі, буряка, метелик, осінній пейзаж, джерела; прислів’я, приказки, загадки, народні прикмети, вірші, музичний твір, кросворди. Підручник «Я і Україна» 1 клас (Н.М. Бібік); зошит з друкованою основою «Я і Україна» 1 клас (Н.М. Бібік). Презентація (30 слайди).
Слайд 1: «Презентація з уроку природознавства».
Слайд 2: «План уроку».
План:
І. Хвилинка спостережень.
1. спостереження за не живою природою.
2. за живою природою.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне бесіда. Варіант 1.
2. Кросворд «Професії батьків». Варіант 2
3. Тести «Професії батьків». Робота на картках. Варіант 3
III. Актуалізація опорних знань.
2. Загадування загадок. Варіант 2
3. Гра 1: «У саду чи на городі?». Варіант 3
IV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Фронтальна бесіда.
2. Гра 2: «Що зайве?»
3. Робота з ілюстраціями підручника (с.54). «Що належить до природи».
4. Гра 3: «Наповни кошик».
5. Розповідь учителя.
VI. Запам’ятовування навчального матеріалу.
4. Робота з зошитом з друкованою основою.(с. 31).
VII. Узагальнення і систематизація знань учнів.
VIII. Підведення підсумків, оцінювання.
Фронтальна бесіда.
IX. Домашнє завдання, інструктаж.
Варіант 1,2.
Хід уроку:
І. Хвилинка спостережень.
Слайд 3: «Хвилинка спостереження за не живою природою».
1. спостереження за не живою природою:
а) Коли сонце знаходиться вище зараз (восени) чи влітку?
б) Чи довший день восени ніж взимку?
в) Зараз холодно на вулиці? Яким кольором позначимо кружечок? (Слідкуємо як діти позначають у зошитах).
г) Яке зараз небо переважно?
д) Які опади зараз? Вітер холодний чи теплий?
Слайд 4: «Хвилинка спостереження за живою природою».
2. за живою природою:
а) Як змінилася трава? Чи опадає листя з дерев?
б) Що відбувається з комахами? Як підготувати тварин? Чи готуються тварини до зими? Які птахи полетіли у вирій? Які залишилися зимувати в нашій місцевості?
в) Що люди роблять на полях?
г) Якщо на Дмитра (8 листопада) немає снігу, то найближчим часом зими не буде.
Слайд 5: «Народні прислів’я».
Прислів’я:
(мал. осені).
Слайд 6: «Відгадування загадок». (Ілюстрація до загадок.)
Загадки:
На дорозі лежить квітка,
Пелюстки згортає.
Я хотів її підняти, а вона літає. (мал. метелика).
Сама мала,шубка пухка,
З гілки на гілку стрибає,
Шишки, горішки збирає. (мал. білки).
Відома здавна рідина,
Усяк її вживає.
Буває хмаркою вона,
Сніжинкою буває. (мал. води).
Зелена не квочка,
Знайшла не кубло,
Поклала клубочки,
Щоб рясно було. (мал. картоплі)
Кругловидний, червонястий
Од наруги, од напасті
Заховався дід в норі,
Лишив бороду в горі. (мал. буряка).
Слайд 7: «Народні приказки».
Приказки:
Слайд 8: «Золота осінь». (Ілюстрація до вірша.)
Вірші:
Золота осінь
Ще недавно в небі синім
Пролітали журавлі.
А сьогодні в безгомінні
Ходить осінь по землі.
І від краю і до краю,
І від двору до двора
Золотого урожаю
Знов до нас прийшла пора.
(мал. осені)
Слайд 9: «Золота осінь». (Ілюстрація до вірша.)
Осінь-чарівниця
Золота красуня – осінь-чарівниця!
По землі ступає, золотом іскриться.
В жовте і червоне листячко фарбує,
І картини дивні, чарівні малює!
Небо синє-синє, листя кольорове,
А яке довкілля радісне, чудове!
А які в жоржини, наче сонце квіти!
Світ наш неповторний, гарний, розмаїтий!
(мал. «Осінній пейзаж»).
Слайд 10: «Лісове джерельце».(мал. джерела).
Лісове джерельце
Лісове джерельце,
Добре в нього серце,
Всім дає водиці:
І звірятку, й птиці,
Дереву, тварині,
Квітці і людині,
Тому і не міліє,
Дзюркотить, радіє
І з лісів дзвінкою
Витікає водою.
(мал. джерела).
Слайд 11: «Музичний твір».(мал. осені).
Музичний твір:
1. Журливо музика заграла,
І закружляло в вальсі листя.
В країну осінь завітала
Красива, сонячна, барвиста.
2. Відкриваємо завісу ненароком,
Зазираємо в осінню пору року,
Вона тоді буває чарівна
Коли стає золотокоса.
Отож, запрошуємо в осінь.
3. Хай усім буде затишно з нами,
Хоч за вікнами дощик шумить.
Поговоримо про осінь віршами,
І хай музика ніжно звучить.
(Мал. Осені)
Слайд 12: «Щедра осінь». (мал. осені).
Текст:
Щедра осінь
Осінь не завжди тішить нас сонячними днями. Та й похмурі дні світлішають, коли відзначають свято врожаю.
У садках нерідко ще висить на гілках червонощокі яблука, пізні сорти груш. На величезній сливі всі гілки вкриті темно-фіолетовими плодами так, що й листя не видно.
На освітленій сонцем ділянці саду звисають великі грона винограду – золотистого і синього. А в глибині, як яскраві жаринки, на великих розлогих кущах червоніють ягоди кизилу. Він уже нерідкий гість наших садів, до яких завітав з південних країн. (мал. осені).
II. Перевірка домашнього завдання.
Слайд 13: «Давайте поспілкуємось».(Запитання, мал. професій).
Варіант 1:
Слайд 14: «Кросворд».
Варіант 2:
|
|
|
|
5 |
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
3 |
|
|
6 |
|
8 |
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1).Людина, яка здійснює політ у відкритий космос. (Космонавт).
2). Майстер, який кує метал. (Коваль).
3). Людина, яка займається вирощуванням лісу. (Лісник).
4). Спеціаліст, який фарбує будівлі. (Маляр).
5). Моряк, який не належить до командного складу судна. (Матрос).
6). Майстер, який виготовляє діжки, бочки. (Бондар).
7). Фахівець друкарської справи. (Друкар).
8). Людина, яка доглядає овець. (Вівчар).
9). Особа, яка навчає. (Вчитель).
3. Тести «Професії батьків». Робота на картках.
Слайд 15: Тест «Професії Батьків». (Ілюстрації).
Варіант 3:
1). Водій трактора:
а) тракторист; -
б) будівельник;
в) коваль;
г) лісник.
2). Спеціаліст, який будує будівлі:
а) тракторист;
б) будівельник; -
в) коваль;
г) лісник.
3). Майстер, який кує метал:
а) тракторист;
б) будівельник;
в) коваль; -
г) лісник.
4). Людина, яка займається вирощуванням лісу:
а) тракторист;
б) будівельник;
в) коваль;
г) лісник. –
Слайд 16: «Перевір себе». (Відповіді до тесту).
III. Актуалізація опорних знань.
Слайд 17: «Що нас оточує?». (Запитання).
Варіант 1:
Слайд 18: «Розгадуємо загадки». (Ілюстрація до загадок).
Варіант 2:
- Невидимка ходить в гай,
всі дерева роздягає. (мал. Осені).
- Сидять злюки на грядці,
Мають латку на латці,
Мають свиту на свиті,
Щей землею укриті. (мал.. цибулі).
- Все від нього навкруги
Набирається снаги.
Тільки ранок настає,
Виглянь у віконце!
Всім воно життя дає,
Променисте… (мал. сонця).
На воловоді
Жовте теля
Видніє здаля. (мал. Гарбуза).
Голова строката,
Хустя намотала,
Що й не розмотати. (мал. Капусти).
Ходить не вміє пішки,
Лежить і просить солі,
А за одно і діжки. (мал. Огірка).
Варіант 3:
3.Гра 1: «У саду чи на городі?».
На дошці два великі малюнки сад і город. На столі – предметні малюнки: овочі і фрукти. Учні діляться на дві команди. Одна з них «засаджує» город, інша – садить. Виграє та команда, яка жодного разу не помилиться. (мал. Сад, город, овочі,фрукти).
IV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Слайд 19: « Природа навколо нас». (Тема уроку, ілюстрація).
Тема сьогоднішнього уроку «Природа навколо нас».
Ми продовжимо знайомитися з дивовижним світом, який оточує нас; дізнаємося, що таке природа, природа нежива і жива, навчимося розпізнавати предмети живої і неживої природи, а також, речі створені людиною; будимо вчитися любити рідну природу, шанобливо ставитися до неї, а також вчитимемось спостерігати за природою. (Тема озвучена і записана на дошці).
V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Фронтальна бесіда.
Слайд 20: «Давайте поспілкуємось». (Ілюстрації до бесіди, запитання).
Учитель узагальнює відповіді дітей, підводить до висновку, що пташечки, котики, собачки – це тварини, а дерева, кущі, травичка, квіти – рослини.
- Чи ростуть люди, рослини, тварини? (Так, ростуть).
- А чим вони живляться?
- Чи розмножуються? (Так, розмножуються).
- Чи помирають? (Так, помирають).
Висновок: усе живе в природі живиться, росте, розмножується і помирає – ознаки живого. Йдеться про людей, тварин та рослин. Усе це - жива природа.
2. Гра 2: «Що зайве».
Учитель показує слова:
- Що зайве? Чому? (Парта, бо це річ створена людиною).
- Що зайве? Чому? (Дуб, бо він належить до живої природи).
- Що зайве? Чому? (Камінь, бо він не росте, не розмножується, не помирає).
3. Робота з ілюстраціями підручника (с.54). «Що належить до природи».
Слайд 21: «Що належить до природи?» (мал. з підручника с. 54 «Предмети живої та неживої природи»).
Робота з підручником с. 54, завд. 1.
- Що належить до природи?
Розповідь:
- Сонце належить до неживої природи, бо воно не росте, не розмножується, не помирає. Хлопець, заєць, їжак, суниці належать до живої природи, бо вони ростуть, розмножуються, помирають. Розгляньте верхній рядок малюнків. Перелічіть, які предмети, що зображені на малюнку, належать до живої природи, а які до неживої. Продовжте перелік.
мал. Предмети живої та неживої природи. (Підручник с. 54).
Бесіда:
- Що зображено на малюнку? (жива та нежива природа).
- Що належить до живої природи? (рослини, хлопчик, заєць, їжачок, пташка, сонечко).
- Що належить до неживої природи? (сонце).
- Чому сонце ви віднесли до неживої природи? (немає ознак живого).
Слайд 22: «Що зображено на малюнку?». (мал. з підручника «Речі створені людиною»).
Робота з підручником с. 54, завд. 2.
- Чи належать речі створені людиною до природи?
Розповідь:
Мал. Речі створені людиною. (Підручник с. 54).
Бесіда:
- Що зображено на малюнку? (супутник, комп’ютер, телефон).
- Чи належать ці речі до живої природи? (Ні, ці речі створені людиною).
Слайд 23: «Що зайве?». (мал. з підручника «Жива природа та речі створені людиною».
Робота з підручником с. 54, завд.3
- А що зайве?
Розповідь:
- Лілія, мухомор, виноград, морква відносяться до неживої природи, бо вони розмножуються, ростуть, помирають. Розгляньте два нижніх рядків малюнків, у кожному рядку є щось зайве. Вашим завданням буде поділити ці предмети на дві групи: жива природа та речі створені людиною.
Мал. Жива природа та речі створені людиною. (Підручник с.54).
Бесіда:
- Які предмети, що зображені на малюнку, належать до живої природи? (лілія, мухомор,виноград, морква).
- Чому морква належить до живої природи? (ознаки живого).
- Назвіть речі створені людиною? (праска, глечик,настільна лампа).
4. Гра 3: «Наповни кошик».
- Допоможіть їжакові назбирати у кошик грибів.
- Чи всі гриби можна взяти у кошик? (Ні).
- Які з них отруйні? (Мухомор).
- Як збирати гриби? (Зрізувати ніжку).
5. Розповідь учителя.
Ви вже зрозуміли, що природа – це оточуюче нас повітря, вода, сонце, місяць, рослини і тварини. Людина – це теж частина природи. Наше життя тісно пов’язане з природою. Повітрям ми дихаємо, водою втамовуємо спрагу.
Рослини і тварини дають нам їжу. Будинки, меблі, посуд, одяг та інші речі людина виготовляє теж із предметів природи.
Слайд 24 «Природа». (Схема, визначення, текст).
У ході розповіді учні заповнюють на дошці раніше підготовлену схему:
Таблиця: Природа – не природа.
Предмети живої природи ростуть, дихають, живляться, розмножуються, залишаючи потомство, вмирають. Живі істоти залежать від умов життя. Між живою і неживою природою існує тісний зв'язок. Рослинам, тваринам і людині потрібні повітря, вода, грунт і Сонце, яке дає світло і тепло.
VI. Запам’ятовування навчального матеріалу.
1.Фронтальна бесіда.
Слайд 25: «Поясніть». (Запитання, ілюстрації).
Вчитель називає рослину, а учні говорять де вона росте – в саду, в лісі, у полі, на городі.
4. Робота з текстом підручника «Природа жива і нежива». (с.55).
Слайд 26 : «Працюємо з підручником». (Розповідь, питання, ілюстрації).
- Що належить до природи, а що ні?
Розповідь:
Сонце, зорі, повітря, вода, пісок – це нежива природа.
Рослини, тварини, людина – жива природа.
Каштан, калина, соняшник, осока – рослини.
До якої природи вони належать?
Кінь, вовк, лелека, жаба, комар – тварини.
Мал. Що належить до природи. (Підручник с. 55).
Бесіда:
Завдання 1,2:
Розповідь:
Бесіда:
Завдання 3:
Розповідь:
Розгляньте третій рядок малюнків. Позначте предмети живої природи та речі створені людиною.
Бесіда:
Слайд 27: «Таблиця з малюнками». (Запитання).
Мал. Жива та нежива природа, речі створені людиною. (Зошит с. 30. завд.2).
VII. Узагальнення і систематизація знань учнів.
1.Фронтальна бесіда.
Слайд 28: «Зробимо висновок». (Запитання, ілюстрації).
2.Робота на магнітній дошці.
Роздатковий матеріал.
Розповідь:
Двоє учнів працюють біля дошки, виконуючи завдання, а решта допомагають їм та коментують виконання завдання.
Розгляньте малюнки, розділіть їх на дві групи: рослини і тварини, закріпіть у два рядки. Підпишіть ці групи.
Бесіда:
3.Робота з зошитом з друкованою основою (с.30).
Розповідь:
Усе живе у природі живиться, росте, розмножується і помирає, йдеться про людей, тварин, рослин. Усе це жива природа. Розгляньте малюнок, позначте предмети живої та неживої природи, а також речі створені людиною. Дайте відповіді на запитання.
Бесіда:
- Чи все зображене на малюнку належить до природи? (Ні, на ньому також зображені речі створені людиною).
- На які дві частини можна розділити природу? (живу та неживу).
- Назвіть, що зображене на малюнку, можна назвати живою природою.(лелека, кози, курка, калина).
- Чому ви віднесли ці предмети до живої природи? (живляться, ростуть, розмножуються і помирають – ознаки живого).
- Що із зображеного на малюнку належить до неживої природи. (сонце, місяць).
- Чи є зв'язок між живою та неживою природою? ( без одного не існувало б іншого).
Слайд 29: «Живе – неживе». (Зошит с. 31. завд 3).
Мал. Живе – неживе. (Зошит с. 31. завд. 3).
VIII. Підведення підсумків, оцінювання.
Фронтальна бесіда.
- Яку тему вивчали на уроці? (Природа навколо нас).
- Про що нове дізналися?
- Чого навчилися?
Визначити активність, уважність, спостережливість і кмітливість окремих учнів.
IX. Домашнє завдання, інструктаж.
Слайд 30: Домашнє завдання. Варіант1.
Варіант 1:
1.Опрацювати сторінки підручника 46-47.
- Назвіть предмети, які належать до природи.
- Що зроблено людиною?
2.Зошит з друкованою основою( с.30. завд. 1).
- Що належить до природи?
3. Творче завдання:
- Підібрати загадки про живу і неживу природу. Визначити у себе вдома предмети природи і речі, створені людиною.
4.Спостереження:
- На основі спостережень охарактеризувати поведінку птахів.
Слайд 31: Домашнє завдання. Варіант2.
Варіант 2:
1.Опрацювати сторінки підручника 46-47.
Розгляньте малюнок метелика і сніжинки.
- Чим вони схожі?
- Чим відрізняються?
2.Зошит з друкованою основою( с.31. завд. 4).
- Записати у три колонки: речі створені людиною, речі живої та неживої природи.
3. Творче завдання:
- Підібрати приказки та прислів’я про живу та неживу природу.
4.Спостереження:
- На основі спостережень, охарактеризувати зміни у рослинному світі.
1
Природа навколо нас
Картопля |
|
Карто́пля (також барабу́рка, бараболя, бори́шка, бу́льба, бу́рка, гадабу́рка, мандибу́рка, рі́па)— продовольча культура. На городах України під неї відводять до 70% площ. Бульби — сировина для виробництва медичних, фармакологічних і харчових продуктів. |
|
Буряк |
|
Буряк столовий — одно- та дворічна, перехрестнозапильна трав'яниста рослина родини амарантових, овочева, кормова і цукрова культура. Рослина волого- і світлолюбна, досить холодо- і засухостійка. Пристосований до підвищенної засоленості ґрунтів, але вони повинні бути нейтральними і добре заправлені добривами. |
|
Гриб |
|
Гриби́ — царство еукаріотичних безхлорофільних гетеротрофних організмів, які живляться переважно осмотрофно, і більшість з яких здатні розмножуватись за допомогою спор (хоча деякі втратили цю можливість і розмножуються вегетативно). Більшість з них протягом всього життя або на певних стадіях розвитку мають міцеліальну будову, а деякі — дріжджі — одноклітинні. |
|
Кукурудза |
|
Кукуру́дза — рослина родини злакових, що має грубе високе стебло та їстівні зерна, зібрані в качан; маїс. Це одна з найпоширеніших сільськогосподарських культур. |
|
Метелик |
|
Лускокри́лі (Lepidoptera) (метелики, молі). Ряд комах з повним метаморфозом. Виник, вірогідно, на початку мезозою, достовірні викопні рештки ряду відомі з крейдового періоду. Назва походить від грецьких слів λεπις (луска) та πτερον (крило) і відображає той факт, що крила комах даного ряду, так само, як і більша частина тіла, вкриті лусками. |
|
Їжак |
|
Їжа́к, або лісови́й їжа́к — це рід тварин з родини їжакових. Європейський їжак поширений у Новій Зеландії. Їжаки, що поширені в Європі, Середній і Передній Азії, Сибіру, Китаю і Кореї, налічують з види:. |
|
Вовк |
|
Вовк, вовк звичайний — хижий ссавець із родини собачих, що добуває їжу самостійно активним пошуком та переслідуванням жертв. Повсюди основу харчування вовків складають копитні тварини: в тундрі — дикі та свійські північні олені; в лісовій зоні — лосі, косулі, дикі свині, свійські вівці, корови, коні; в степу та пустелі — антилопи різних видів та вівці. |
|
Лисиця |
|
Лисиця (Vulpes) — рід родини собачих, ряду хижих. Представники роду характеризуються видовженим приосадкуватим тулубом, головою з видовженою загостреною мордою. Вуха звичайно відносно великі (за винятком видів, що мешкають в полярних широтах — див. правило Алена), очі з вертикально-овальною зірницею. Моногами, у самиць звичайно шість сосків. |
|
Жираф |
|
Жира́фа або жира́ф (Giraffa camelopardalis) — ссавець клади китопарнокопитних (Cetartiodactyla) родини жирафових, єдиний вид у своєму роді. Найвища наземна тварина на планеті. Щоб відрізнити від родича — окапі («лісової жирафи»), — жирафу часом називають «степовою жирафою». |
|
Ведмідь |
|
Ведме́деві або ведме́жачі (Ursidae) — родина ссавців ряду хижих (Carnivora) підряду собакоподібних (Caniformia), що містить вісім сучасних видів, поширених по всій північній та частково південній півкулі Землі. |
|
Тигр |
|
Тигр (Panthera tigris) — великий ссавець родини котячих, один з чотирьох видів так званих «великих кішок» роду пантер (Panthera). Слово «тигр» походить від грецького tigris, яке у свою чергу походить з Іранських мов, і означає ревіння чи зойк наприкінці радісного вітання. |
|
Білка |
|
Білка — рід гризунів родини вивіркових. Пристосована до життя на деревах. Включає багато видів, поширених в лісах Європи, Азії й Америки. Має велике промислове значення як хутровий звір. В Україні промисел вивірок здійснюється в Карпатах, на Поліссі і в Криму. |
|