Тема. Узагальнення знань з теми «Речення з однорідними членами»
Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, удосконалити вміння знаходити речення з однорідними членами, узагальнюючими словами, різними рядами однорідних членів в одному реченні;
розвивати вміння пояснювати розділові знаки в реченнях з однорідними членами за допомогою пунктуаційних правил, правильно інтонувати речення цього типу, конструювати речення та будувати висловлювання;
виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: презентації, завдання, текст.
Тип уроку: повторення й узагальнення вивченого.
Епіграф уроку:
Може, десь земля є краща й вища,
А над нею небо – золоте.
Та мені найкраща та, де вишня,
Та, де вишня мамина цвіте.
Богдан Радиш
Перебіг уроку
І. Організація класу
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Слово вчителя
Сьогодні перед нами стоїть завдання – повторити й узагальнити вивчений матеріал із теми «Речення з однорідними членами».
Діти, скажіть, будь ласка, над якими розділами ми зараз працюємо? (Синтаксис і пунктуація)
- Що вивчають ці розділи?
Синтаксис – розділ науки про мову, що вивчає способи об’єднання словосполучень і речень, особливості їх вживання.
Пунктуація - розділ науки про мову, що вивчає правила вживання розділових знаків у реченні й тексті.
- Чому ми їх вивчаємо разом?
- Яка тема опрацьовувалася на попередніх уроках?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Що ви тепер вмієте? Слайд 3
Слово вчителя
Слайд 4
Багато поетів захоплювалося красою рідного краю. Для кожного своя земля є найкращою та наймилішою. Богдан Радиш висловив любов до України такими рядками:
Може, десь земля є краща й вища,
А над нею небо – золоте.
Та мені найкраща та, де вишня,
Та, де вишня мамина цвіте.
- Якими словами автор передає красу Батьківщини? (Земля є краща й вища, небо золоте).
- Доберіть означення до слова Батьківщина? (Рідна, мила, квітуча, незалежна, самостійна, улюблена, сяюча).
- Чи можна ці слова назвати однорідними? Які означення називаються однорідними?
Запитання до учнів: Слайд 5
- Чи доводилося вам підніматися вгору?
- Яка найвища вершина в Україні? (Говерла, висота – 2061 м)
Щоб піднятися на найвищу точку, потрібно пройти від 10 до 15 км і затратити від 2,5 до 3 годин.
Наше уявне підкорення вершини Знань займає лише один урок. Отже, 1,2,3,4 – підкоряєм ми вершину.
ІV. Актуалізація опорних знань
1. Мозковий штурм
Усна лінгвістична розминка (Бліцопитування) Слайд 6
2. Інтелектуальна карта «Однорідні члени речення» Слайд 7
V. Виконання системи практичних завдань
Записати у зошитах: Дата. Класна робота
1. Інтерактивна вправа «Кмітливий редактор» Слайд 8
І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю і дитинство й розлука й твоя материнська любов.
2. Інтерактивна вправа «Лінгвістичний баскетбол» Слайд 9
Визначити правильні та хибні твердження. Суддею буде Ваня
3. Фізкультхвилинка «Розпізнай сполучники»
- Згадайте, як пов’язуються однорідні члени в реченні? Слайд 10
Діти по черзі підходять до столу, вибирають картку із сполучником і прикріплюють її до відповідного розряду: Єднальні, Протиставні, Розділові. Слайд 11
Єднальні: і, й, та (в значенні і), також; і…і, ні…ні (ані…ані).
Протиставні: а, але, та (в значенні але), проте, зате, все ж, однак
Розділові: або, чи, хоч; або…або, чи…чи, хоч…хоч, то…то, не то…не то
4. Тренувальна вправа «Розсипане речення» Слайд 12
• Жито й поспіло овес усе разом пшениця. (Усе поспіло разом: жито, пшениця й овес)
5. Пунктуаційний практикум Слайд 13
Записати речення, розставити необхідні розділові знаки, визначити однорідні члени, вказати якими членами речення вони виступають.
Робота біля дошки
1. Радіють молодій обнові берези клени явори (Л.Дмитерко).
2. Сниться мені поле вечори барвисті й береги пахучі рідного Дінця (В.Сосюра).
6. Синтаксичне дослідження Слайд 14
Знайти у реченні ОЧ, пояснити пунктограми, зробити синтаксичний розбір речення.
Робота в парах
7. Творче завдання «Свято наближається» Слайд 15
Знайти у тексті ОЧР.
?
Це свято є, мабуть, одним з найтепліших. Воно приходить з настанням весни. У цей день ми вітаємо прекрасну половину людства.
Найпершою жінкою в житті кожного є мама. Любов і ласка материнська не знають меж. Вона захищає нас, зігріває, береже від лиха.
Мати – захист і притулок для дитини, її опора і совість.
Все найкраще у нас – від рідненької неньки.
VІ. Підсумок уроку
Вільний мікрофон «Незакінчені речення» Слайд 16
- Однорідні члени речення – це ….
- Однорідними бувають такі члени речення …
- Тип зв’язку однорідних членів речення буває …
- Означення бувають …
- Розділові знаки при узагальнюючих словах…
VІІ. Оцінювання роботи учнів
ХІ. Домашнє завдання Слайд 17
Виписати з творів художньої літератури 5 речень з однорідними членами.
VІІ. Синтаксичний практикум
Складіть схему однорідних членів речення :
1. Він усе записував: пісні народні, казки й приказки, звичаї і самі мелодії пісень.
2. У білій густій мряці все пропадало: і небо, ігори, і ліси, і лани.
3. Кам’яне вугілля і залізна руда, нафта і газ, нікель і марганець – все це скарби України.