ПЛАН-КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З МАТЕМТАИКИ
з використанням елементів педагогічних технологій «Критичне мислення», «Проектна діяльність» та навчальних онлайн ресурсів
Тема заняття: «ОБ’ЄМИ ПРИЗМИ ТА ПАРАЛЕЛЕПІПЕДА»
ЦІЛІ ЗАНЯТТЯ:
Дидактичні (формування математичних компетенцій):
Развиваючі:
Виховні: (формування поведінкових компетенцій):
ЗАДАЧІ:
ПРЕДМЕТНІ РЕЗУЛЬТАТИ:
Знати:
Вміти:
НАСКРІЗНІ ЛІНІЇ:
КЛЮЧОВІ КОМПЕТЕНТНОСТІ:
ТИП ЗАНЯТТЯ: комбіноване.
ОБЛАДНАННЯ:
СТРУКТУРА ТА ХІД ЗАНЯТТЯ
Етапи заняття |
Дидактична діяльність викладача |
Діяльність студентів |
Фасилітація навчально-пізнавальною діяльністю студентів |
|
ВИКЛИК |
Організаційний |
Перевірка готовності студентів до заняття, готовності рабочих місць, психологічного настрою на роботу |
Слухове сприйняття інформації, перевірка робочих місць |
Контроль доступності інформації для кожного студента, контроль якості мультимедійної техніки |
Оголошення теми заняття, цілей та задач заняття, плану проведення заняття |
Ознайомлення із планом заняття, виконання відповідних записів в конспектах |
Привітання студентів, бесіда |
||
Актуалізація знань |
Організація повторення навчального теоретичного матеріалу, демонстрація моделей призм та паралелепіпедів; LearningApps.org все упражнения математика геометрические тела стр.4 Призма |
Фронтальне взаємоопитування студентів у вигляді діалогу «Ти – мені, я – тобі» (додаток 1) |
Керування діалогом |
|
на ресурсі LearningApps.org проходження тесту «Призма» |
Технічна підтримка (шлях на ресурс LearningApps.org , роздача Wi-Fi, підключення до інтернету), оцінювання тесту (1,5 бали за кожну вірну відповідь) |
|||
Мотивация учебной деятельности, перевірка домашнього завдання |
оголошення конкурсу творчих завдань на складання задач на призму та паралелепіпед за Книгами рекордів України та Гіннеса |
Представлення задач, відкрите голосування за найкращу задачу |
Відбір задач на Всеукраїнський конкурс, підтримка евристичної дискусії |
|
Опис інтегрованого економіко-математичний проект «Розумний вибір споживача»
|
Презентація-захист інтегрованого економіко-математичного проекту «Розумний вибір споживача» |
Фасилітація презентації, технічний супровід |
||
Виведення формули для обчислення об’єму призми через об’єм паралелепіпеда |
Виведення формули для обчислення об’єму призми через об’єм паралелепіпеда |
Навідні питання, евристична бесіда, узагальнення інформаціїї: «Ось воно, рішення!» |
||
О С М И С Л Е Н НЯ |
Вивчення нового теоретичного матеріалу |
Ознайомлення з іншим виведенням формули об’єму призми з відеосюжету https://www.youtube.com/watch?v=kMIrJpF01DM ( з 00 хв 50 с до 04 хв 08 с) |
Слухове та зорове сприйняття інформації, Отримання нових знань, запис формули на дошці та в конспектах |
Контроль доступності інформації для кожного студента, контроль якості мультимедійної техніки |
перегляд відеосюжету https://www.youtube.com/watch?v=kMIrJpF01DM (продовження), виведення окремих випадків формули для правильних призм |
Виведення окремих випадків формули для об’єму правильних 3-, 4- та 6-кутних призм та об’єму кубу, запис формул до конспекту |
Узагальнення думок студентів, навідні питання, евристична бесіда, узагальнення інформаціїї: «Ось воно, рішення!» |
||
Физкультхвилинка |
||||
Розв’язування усних задач, письмових задач з підручника, задач професійного спрямування, задач ЗНО (додаток 2) |
Обговорення ходу розв’язання задач |
Колективне коментоване складання плану розв’язання задач, запис розв’язання на дошці та в зошитах |
Стеження за правильністю відповідей, консультування, корекція відповідей студентів та записі в конспектах ; QR-кодування та зчитування кодів вірних відповідей |
|
Закріплення набутих знань |
Проведення онлайн вікторини Kahoot! (додаток 3)
|
Участь у вікторині, налаштування смартфонів |
Контроль доступності інформації для кожного студента, контроль якості мультимедійної техніки, доступу до інтернету, оголошення переможців вікторини |
|
Домашнє завдання |
Оголошення домашнього завдання
|
Запис домашнього завдання |
Консультування за необхідністю |
|
Р Е Ф Л Е К С І Я |
Підбиття інформаційних підсумків заняття |
Вправа «Відкритий мікрофон» |
Узагальнення та систематизація отриманих знань значення заняття для кожного студента |
Узагальнення роздумів студентів, оцінювання студентів |
Підбиття психологічних та емоційних підсумків заняття |
Вправа «Комплімент» Демонстрація уривку з фільму «Вчитель року» |
Само- та взаємоцінювання внеску кожного студента в заняття, висловлення одне одному подяки за заняття |
Коментування відповідей, узагальнення навчально-пізнавальної діяльності студентів на занятті |
Чиновата З.А.,
Коледж переробної та
харчової промисловості ХНТУСГ,
М. Харків
Додаток 1
ПИТАННЯ ДЛЯ ФРОНТАЛЬНОГО ВЗАЄМООПИТУВАННЯ СТУДЕНТІВ У ВИГЛЯДІ ДІАЛОГУ «ТИ – МЕНІ, Я – ТОБІ»
Додаток 2
ЗАДАЧІ ДЛЯ РОЗВ’ЯЗАННЯ НА ЗАНЯТТІ
Усні задачі
Задачі з підручника
(Погорєлов А.В. Геометрія 10-11. Київ. Освіта. 2001. 7, стор. 109, 111)
№ 3. Якщо кожне ребро куба збільшити на 2 см, то його об’єм збільшиться на 98 см3. Яка початкова довжина ребра куба?
Дано:
a1 = x
a2 = x + 2
V2 = V1 + 98
Знайти: a1
Коментар. Для розв’язання задачі знадобиться формула скороченого множення куб суми:
Розв’язання
Відповідь: 3 см.
№ 32. Чому дорівнює об’єм прямої чотирикутної призми з висотою h, діагоналі якої нахилені до до площини основи під кутами α і β, а гострий кут між діагоналями основи дорівнює γ?
Розв’язання
Задачі ЗНО
ЗНО 2008
ЗНО 2010 (перша сесія)
ЗНО 2010 (перша сесія)
ЗНО 2014
Практичні задачі професійного спрямування
№ 1. У їдальню завезли ящик масла розмірами 50×35×20 см і розрізали його на кубики з ребром - 2,5 см. На яку кількість дітей вистачить масла, якщо на сніданок подають на 1 дитину - 1 кубик.
Розв'язання
V = SH
Vя = a b c, Vя = 50 ∙ 3 5∙ 20 = 35000 (см3)
Vk = x3, Vk = 2,53 = 15,625 (см3)
Vя / Vk = 35000 / 15,625 = 2240 (діт.)
Відповідь: 2240 дітей.
№ 2. У кондитерський цех надійшли ящики для цукерок Гулівер. Чи помістяться в ящик розміром 38×29×11 см:
а) 200 шт. цукерок; б) 300 шт. цукерок?
(студентам роздаються цукерки Гулівер, розміри одного Гулівера 8×3,5×2 см, студенти вимірюють самостійно)
Розв'язання
Для розв'язання задачі необхідно побачити, що цукерка має форму прямокутного паралелепіпеда.
V1 = a1 b1 c1, V1 = 38 ∙ 29 ∙ 11 = 12122 (см3)
V2 = a2 b2 c2, V2 = 8 ∙ 3,5 ∙ 1,5 = 42 (см3)
V1/V2 = 12122 / 42 = 288,619 ≈ 288 (шт).
Отже: а) 200 шт. помістяться; б) 300 шт. не помістяться.
Відповідь: а) Так, б) ні.
№ 3. Дівчата спекли торт у вигляді будиночка. Знайдіть його об'єм, якщо довжина торта 35 см, ширина 20 см, висота стін 10 см, а скати даху утворюють кут 90о.
Розв'язання
Будиночок складається із двох геометричних фігур, трикутної призми і прямокутного паралелепіпеда. Отже його об'єм дорівнює сумі двох об'ємів.
V = V1 + V2
1)V1 = SH; S = 0,5 NC ∙ ND
Нехай CN = ND = x трикутник CND прямокутний за умовою, тоді
202 = х2 + х2 ; 2 х2 = 400; х2 = 200; x = 10√2,
отже CN = ND = 10√2 см
S = 0,5x2 = 0,5∙200 =100 (см2), H = AD = 35 см.
V1 = 100 ∙ 35 = 3500(см3)
V2 = 35 ∙ 20 ∙ 10 = 7000 (см3)
V = 3500 + 700 = 10500 (см3).
Відповідь: 10500 см3
№ 4. Електросковорода СЕСМ - 0,2 має об'єм 36 л. Знайти її висоту.
Розв'язання
V = 36л = 0,036 м3, S = 0,2м2
H = V/S; H = 0,036/0,2 = 0,18 (м).
Відповідь: 0,18 м.
Додаток 3
ПИТАННЯ ОНЛАЙ ВІКТОРИНИ Kahoot!
Додаток 4
1