Вивчення історіх рідного краю, життєвий та науковий шлях видатних особистостей надає учителю і його учням міцне підгрунтя для творчості. Урок побудований на біографічних даних з життя і діяльності українського математика М. Остроградського.
Тема «Подільність натуральних чисел»
Мета уроку : закріпити алгоритм розкладання чисел на прості множники; знаходити НСД і НСК; розвивати уміння працювати за алгоритмом; сприяти вдосконаленню обчислювальних навичок; уміння використовувати набуті знання і вміння для творчого розв’язання проблем, критично мислити, працювати в команді; ознайомлення з біографією видатного діяча Михайла Васильовича Остроградського; здатності до самоосвіти і саморозвитку особистості; прищеплення любові до історії рідного краю; виховувати почуття патріотизму.
Обладнання: комп’ютер, проектор, роздатковий матеріал.
Тип уроку : узагальнення вмінь і навичок.
Учні класу розділені на 4 команди. За правильну відповідь отримують жетон.
Хід уроку :
Математику слід вивчати у школі ще й з тією метою, щоб одержані тут знання були достатні для звичайних потреб у житті.
М.В. Остроградський
Ми прислухаємося до порад видатного нашого земляка Остроградського, який народився якого числа? ( 24. 09.1801р.). Біографія цього математика вам вже знайома, тож ми поповнимо та перевіримо їх на основі знань теми «Подільність натуральних чисел»
Запишемо тему
ІІ. Усне опитування та рахунок.
3.Порахуйте, яку річницю від дня народження вченого ми святкуємо в цьому році та розкладіть це число на прості множники ( хто швидше). 215 ( 5, 43)
4.Розшифруйте слово. Кожна буква закодована числом, яке ви знайдете порахувавши НСК або НСД відповідних чисел.
9 |
165 |
15 |
3 |
81 |
28 |
1 |
11 |
27 |
18 |
2 |
84 |
х |
й |
в |
м |
п |
т |
л |
е |
и |
у |
о |
а |
Михайло - це ім’я видатного земляка.
5.Назвати чотирицифрове число яке містить 8 сотень, ділиться на 10, кількість тисяч і десятків є ні простии, ні складним числом.
1810 - рік з якого Остроградський починає навчатися в Полтавській гімназії.
6.Скільки хлопців навчалося в одному класі гімназії, якщо це парне двоцифрове число ділиться на 5 і 4, менше 30? (20)
7. І.П. Котляревський був опікуном гімназії, де навчався Михайло. Для своїх вихованців він закупив 420 ручок, 945 аркушів паперу і 315 чорнильниць. Між скількома дітьми можна розділити ці предмети, щоб у кожного був однаковий набір.
НСД(420, 315 і 945)=105
8. Назвіть двоцифрове число, що ділиться на 5 і 3, але не ділиться на 2 і менше 45.
(15)
У 15 років Остроградський став студентом Харківського університету.
9.Знайти НСД чисел 3644 і 5466
НСД ( 3644 і 5466) = 1822
1822 – що відбувалося в цьому році в житті Остроградського
10. З 1828 року вчений почав свою трудову діяльність.
В Петербурзькій академії, де він викладав, наукова бібліотека містила 320 підручників французькою мовою, 240 – російською і 80 робіт Остроградського. Скільки студентів навчалося в той час на одному з курсів академії, якщо вся література між ними була розділена порівну?
НСД (320, 240 і 80) =80
11. Остроградський пишався тим , що він українець . Завжди підкреслював своє походження з козацького роду. Полюбляв українську кухню.
Одного разу чекаючи на приїзд гостей яких могло бути 10 або 12 кухарка приготувала пиріжки. Один скуштувала сама. Скільки пиріжків було спечено всього , якщо решту можна розподілити порівну між гостями.
НСК( 10 і 12)=60
60+1= 61
Проживши своє насичене, хоч і коротке, життя, лише 61 рік, наш земляк М.В. Остроградський залишив по собі величезну наукову спадщину, яка й до сьогодні дозволяє освіті розвиватися на високому рівні. За життя вчений опублікував понад 100 наукових праць, написав більше 60 наукових рецензій на різні роботи.