Урок " + презентація "Поняття про займенник як частину мови. Роль займенників у тексті."

Про матеріал
Урок української мови у 4 класі за темою "Поняття про займенник як частину мови. Роль займенників у тексті."
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Дванадцяте лютого Класна робота ми тов ар уж ив товариш Ми з товаришем дружно живемо .

Номер слайду 4

Археолог, ми , він, ти , лопата, ньому , рукопис , п. нзлик е

Номер слайду 5

археолог лопата рукопис ми ти він ньому пензлик

Номер слайду 6

В суботу наш клас відправився в краєзнавчий музей. Музей розташований в центрі міста. В музеї знаходиться багато цікавих експонатів. Він ньому

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Займенник – це частина мови, яка вказує на предмети, їх ознаки, кількість, але не називає їх , …

Номер слайду 9

я ми ти ви він, вона, воно вони 1 - особа 2 - особа 3 - особа Однина Множина

Номер слайду 10

Займенник – це частина мови, яка вказує на предмети, їх ознаки, кількість має але не називає їх, особу і число.

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Робота з підручником

Номер слайду 13

ми вона ти я він воно вони

Номер слайду 14

Робота в групі

Номер слайду 15

Гра «Знайди зайве» 1) стіл, вікно, я, ручка 2) клас, сонце, він, книга 3) пес, голка, ви, небо

Номер слайду 16

Рефлексія

Перегляд файлу

Тема. Поняття про займенник   як частину мови. Роль займенників у тексті.

Мета: ознайомити дітей з новою частиною мови - займенником, його роллю в тексті. Вчити аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; розвивати уміння розпізнавати займенники в мові (усній і писемній), правильно вживати їх; розвивати спостережливість, увагу, культуру мовлення; виховувати почуття інтересу до української  мови; вчити дітей співпраці, співтворчості.

Обладнання: презентація, картки, мнемотаблиці,  смайли та сходинки до успіху (для рефлексії)

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Ми сімейка невеличка

Кращі друзі я і ти

Ми бажаємо щоб личка

Всі усміхнені були

Привітання  гостям

Доброго ранку, щасливої днини,

Бажає Вам наша класна родина!

- Давайте посміхнемося один одному та нашим гостям, налаштуйтеся на цікаву та активну роботу.

«Мікрофон»  Методика «Очікування»

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Які ваші сподівання?

 

- А моє очікування, що ви будете уважно слухати, відповідати чітко, працювати злагоджено.

Гарного нам уроку!

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Які частини мови ми вивчили?
  • Доберіть гасло уроку

Вправа «Вилучи зайве»  Прочитайте прислів’я

Знаодиннядвазап’ятьплечитретіймасімнечотириносивісімти! Навпершийчуся! Знатиму!

ІІІ. Вивчення  нового  матеріалу.

Вступна бесіда

- Діти, а ви любите таємниці, пригоди, стародавні історії про життя наших предків у далекому минулому? А звідки ми можемо дізнатися про минуле? (З книг, уроків історії, літописів, стародавніх рукописів, енциклопедій, археологічних розкопок.)

- Я теж дуже люблю розкривати таємниці минулого. Сьогодні я покажу вам фрагмент стародавнього рукопису, але, на жаль, прочитати його неможливо, тому, що частина слів не збереглися і є невідомі символи і знаки. Хотіли б ви розкрити таємницю старовинного рукопису? Але вам доведеться чимало потрудитися, зосередитися, проявити кмітливість і наполегливість в досягненні результату.

Слайд 1. Розгляньте стародавній рукопис уважно, які припущення у вас з'явилися, щоб це могло бути? (Висловлювання дітей.) (стародавній рукопис)

 

  • Тоді давайте проведемо наукове дослідження, розшифруємо таємницю стародавнього рукопису.

Запишемо в зошиті дату і місце нашого дослідження (діти записують число, місяць, класна робота). Слайд 2.

2. Каліграфічна хвилинка

 ми  тов  ар  уж  ив  товариш

Ми з товаришем дружно живемо .

Підберіть синоніми до слова ТОВАРИШ.

3. Словникова робота. 

Слайд 3. Крім стародавніх ієрогліфів, до наших днів дійшли і грамоти (лист на бересті, корі берези), які теж дають уявлення про життя в минулому.

Перед вами зразок такої  грамоти, але вона теж втратила частину букв, а деякі слова і зовсім переплутали свої місця. Як ви вважаєте, на які групи можна розділити ці слова?

Археолог, ми, він, пензлик, ти, лопата, я, рукопис.

 

3. Словникова робота.  (археолог)  (Довідкове бюро)

Слайд 4.  Давайте запишемо ці слова в два стовпчики. Що спільного між словами 1 стовпчика? (Що означають? До якої частини мови відносяться?)

  • Давайте подивимося на слова 2 стовпчики. Зустрічалися ми з такими словами? Де? А чи знайомі ми з ними? 

 

 

  • Сьогодні ми спробуємо з'ясувати, що це за слова і

розшифрувати стародавній рукопис.

- А де зберігаються знайдені археологами старовинні речі, рукописи, документи? Правильно, в музеях. І ми з вами теж відправимося в музей. Слайд 5.

У суботу наш клас відправився в краєзнавчий музей. Музей розташований в центрі міста. В музеї знаходиться багато цікавих експонатів.

- Чи не помітили ви в тексті  недоліків? Як можна їх виправити? (Замінити слово музей.)  Якими словами з другого стовпчика  можна замінити слово музей? (Він, в ньому.) Давайте  вставимо потрібні займенники в текст  на картках. Слайд 6. (Самоперевірка)

- Навіщо замінили слово музей на ці слова?

Замість якої частини мови вжили ми ці слова? (Замість  іменника.)

Отже, є така група слів, така частина мови, яка вживається замість іменника.

Яку вона може мати назву?

Слайд 7  Послухайте  будь ласка казку (ролик з казкою про займенник)

Отже, це і є та частина мови, про яку йдеться в грамоті, і ми сьогодні будемо про неї говорити. Хто сформулює тему сьогоднішнього уроку?

 

 

(Поняття про займенник як частину мови. Роль займенників у тексті.)

Займенник iменi не скаже,

Натомiсть пальчиком покаже

На те, на се, на вас, на нас...

Тепер знайомитися час!

  • А археологи вирішили нам допомогти дізнатися багато цікавого про  цю частину мови. Слайд 8.

Прочитаємо фразу в рукопису, яка у нас вийшла.

 Займенник - частина мови, …

Молодці, ми з вами відновили 1 частину грамоти! Продовжимо наше дослідження, спробуємо розгадати наступний символ рукопису. Читаємо фразу: "Займенник - частина мови, яка вказує на що ...?

(Думки учнів.) Вказує на  предмети, ознаки, кількість, але не називає їх.

Давайте подивимося, чи всю грамоту ми відновили?

Потім  продовжимо наше дослідження.

Розглянемо табличку на  екрані і визначимо:

за допомогою якого займенники людина вказує на себе або кілька осіб вказують на себе? (Я, ми.) Визначимо ці займенники, що вказують на себе в першу групу, запишемо і запам'ятаємо. Слайд 9.

 

 

За допомогою якого займенники, ми вказуємо на того чи тих до кого звертаємося? (Ти, ви.) Визначимо їх до другої групи. Слайд 9.

За допомогою яких займенників на того чи тих про кого кажуть? (Він, вона, воно, вони.) Визначимо їх в третю групу. Слайд 9 .

Скільки груп у нас вийшло? Як можна назвати ці групи? Слайд 9.

Отже, займенники мають особи:

1-а особа - я,                                   ми

2-а особа - ти,                                 ви

3-я особа - він, вона, воно,            вони

Про особи займенників ми будемо говорити на наступних уроках.

Порівняйте займенники першого стовпчика: я, ти, він, вона, воно. Що можна сказати про них? На скільки предметів вони вказують? (Висловлювання учнів.) Аналогічно другий стовпчик.

Виявляється, займенники можуть вказувати на один предмет, особу або кілька предметів, осіб, тобто бувають однині і множини.

Отже, грамота розшифрована. Немає невпізнаних знаків, символів, слів. Про що ж повідомила нам давня грамота? (Читають весь текст  грамоти.) Слайд10

 

Правило в підручнику

Прикріплюємо частину мови ЗАЙМЕННИК на наше дерево частин мови

Фізкультхвилинка слайд 11

ІV. Первинне закріплення.

Використовуючи отримані знання, виконаємо вправу 271 на стор. 119.

Давайте перевіримо, які займенники ви записали. Слайд 12.

Робота в групі.   Вставити замість крапок потрібні  займенники.

… буду їсти апельсин,

А … бiжи у магазин.

… будем цiлий день гуляти,

А …  iдiть собi до хати.

… пiде зранку на базар,

… нагрiє самовар.

… повинне всiм свiтити,

Повинне землю всю зiгрiти.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

… зростають в полi рясно,

Якщо … їм свiтить ясно.

 

 

 

 

Робота з мнемотаблицею

               

 

Гра "Четверте зайве". Слайд 13.

 

V. Підсумок уроку.

Наш урок добігає кінця. Ви дуже добре попрацювали. Але на закінчення давайте ще раз повторимо все, що ми дізналися про займенник.

Етап рефлексії. Слайд 14.

Сходинки успіху (У вас на партах є смайлики  3 кольорів, будь ласка прикріпіть їх на наші сходинки успіху)

VІ. Домашнє завдання

Вправа 273, вивчити правило с. 118.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Войтович Ірина
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
zip
Додано
4 березня 2021
Переглядів
651
Оцінка розробки
4.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку